Powiew nieprawdopodobieństwa

Okładka książki Powiew nieprawdopodobieństwa Ryszard Głowacki
Okładka książki Powiew nieprawdopodobieństwa
Ryszard Głowacki Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Zeszyty Fantastyczno-Naukowe II fantasy, science fiction
48 str. 48 min.
Zeszyty Fantastyczno-Naukowe II
Wydawnictwo Iskry
1985-01-01
1985-01-01
48 min.
8320708478
literatura polska fantastyka science fiction opowiadania

Okładka książki Więcej szczęścia niż rozumu Ryszard Głowacki, Wiktor Stańczak
Więcej szczęśc... Ryszard Głowacki, W...
Okładka książki Wizje alternatywne. Antologia opowiadań SF pisarzy polskich Eugeniusz Dębski, Ryszard Głowacki, Jarosław Grzędowicz, Marek Hemerling, Jacek Inglot, Mirosław Piotr Jabłoński, Krzysztof Kochański, Romuald Pawlak, Andrzej Sapkowski, Rafał A. Ziemkiewicz, Andrzej Zimniak
Wizje alternat... Eugeniusz Dębski, R...
Okładka książki Spotkanie w przestworzach 3: antologia młodych 80 Czesław Białczyński, Eugeniusz Dębski, Marek Dryjański, Andrzej Drzewiński, Ryszard Głowacki, Bogdan Jadkowski, Małgorzata Kondas, Andrzej Wójcik
Spotkanie w pr... Czesław Białczyński...

1966

Ładne językowo, choć konstrukcyjnie mogłoby być lepiej; infodropy mimo niewielkich objętości i dość wymuszone puenty.

Z autorem Ryszardem Głowackim spotkałem się dawno przy okazji dwóch książek, które umiliły mi czas i przyjemnie czytało się. Postanowiłem spróbować jeszcze z nieznanym mi zbiorem opowiadań jaki wydano w serii Fantastyka naukowa z Wydawnictwa Iskier. Pięć różnorodnych opowiadań podejmujących różne tematy zapowiadały się dobrze.

Ktokolwiek sieje rozum - krótkie opowiadania mające ciekawy pomysł o kontakcie człowieka z przekazywaną przez obcą rasą wiadomości. Jednak po przeczytaniu pozostają mieszane odczucia, bo można było wycisnąć z tego sporo więcej. Historia dzieje się na kilku zaledwie stronicach i przypomina bardziej dziennik zasad jakie są stosowane przez inne rasy zamieszkujące kosmos. Ciekawe na pozór, ale jakiś zwrotów akcji lub samej akcji nie uświadczymy. Tylko czytamy kolejne paragrafy zasad przesłanych nam przez nich. Krótka opowieść, która miała potencjał, ale zabrakło mi w niej czegoś odkrywczego. Przyjemnie i szybko się czyta, lecz pozostawia trochę niedosyt.
Wzruszenie o wartości zerowej - kolejne opowiadanie tym razem o wynalazku mającym za cel oceniać kulturę w szerszym rozumowaniu tego słowa. Ciekawy pomysł o narzędziu mogącym ocenić każdy przedmiot, dzieło sztuki lub obraz, nad którym pochylają się bohaterowie. Koncept samej opowieści jest ciekawy, ale czasami przeszkadzały trochę techniczne sprawy jakie pojawiały się w fabule przez to szybkość akcji była mniejsza. Fajnie za to wypada zakończenie z puentą na temat oceniania piękna. Krótkie opowiadanie, z dobrym pomysłem, lekko czytające się i nawet szybko. Gdyby jednak autor postarał się bardziej rozwinąć je pewnie byłoby lepiej i nawet techniczne sprawy wypadłyby dobrze. Opowiadanie dobre, lecz mogło by być dopracowane lepiej jeśli chodzi o samo jego wykonanie.
Ślepy zaułek wiarygodności - opowiadanie o kontakcie człowieka z przybyszem z kosmosu, które przedstawia z jednej strony z pewnym absurdem zdarzenie, ale z drugiej strony sam pomysł był ciekawy. Kilku stronicowa opowieść, która nawet podobała mi się i przeczytałem z lekkością i z przyjemnością. Pomysł autor miał ciekawy i dał sobie radę z inną próbą ukazania kontaktu niż można było spodziewać się. Opowiadanie przyjemne, lekkie i dobrze czyta się. Akcja skupia się na przedstawieniu relacji z tego wydarzenia i wypada na tyle dobrze, że nawet wciągnęła mnie ta krótka historia fantastyczna.
Powiew nieprawdopodobieństwa - przedostatnie opowiadanie o pewnym eksperymencie, który podejmują bohaterowie i jego skutkach. Znów mamy ciekawy pomysł jaki miał autor wykorzystujący nawet aspekty pozazmysłowe i dlatego nawet wciągnął mnie. Sam finał nie został szybko poprowadzony, ale rozłożony lekko w czasie co tylko dodawało jej uroku. Jak na tak krótkie opowiadanie wypada dobrze i wciągnęła mnie historia. Prowadzona jest szybciej od innych i nawet sporo dzieje się w czasie czytania. Można rzec, że posiada ciekawy pomysł, jest dopracowana i dlatego wciągnęła mnie.
Diariusz genetryka Heterokariona - ostatnie opowiadanie dotyczy mieszania i manipulacji genami, które tutaj podane zostały raczej w opowieści przypominającej baśń. Podzielona relacjami z każdego dnia opowiada o przygodach genetryka na usługach władcy. Początkowo nie wiedziałem czego spodziewać się, ale otrzymałem lekką i przyjemną opowieść z dodatkiem humorystycznym w finale, które spodobało mi się najbardziej z tego zbioru opowiadań. Miało ciekawy pomysł, dobrze zrealizowany i wciągnęła mnie od samego początku. Fajna i krótka wersja w klimacie baśni opowieść o możliwości żonglowania genami i jego poważniejszych konsekwencji jakie z tego tytułu niesie.

Książka Powiew nieprawdopodobieństwa miała przyzwoite dwa opowiadania Ktokolwiek sieje rozum i Wzruszenie o wartości zerowej. Zabrakło mi w niej nieraz rozwinięcia lub dopracowania w drugim przypadku. Same opowiadania mają po kilka stron opierają się na fantastycznym koncepcie kontaktu lub przedziwnym wynalazku, który mógłby zmienić postrzeganie piękna. Pomysły na dwa pierwsze opowiadania były ciekawe, ale nie w pełni wykorzystane do końca. Kolejne trzy opowiadania Ślepy zaułek wiarygodności , Powiew nieprawdopodobieństwa, Diariusz genetryka Heterokariona wypadają dobrze, bo są ciekawsze i lepiej dopracowane. Dlatego bardziej przypadły mi do gustu. Zbiór pięciu opowiadań fantastycznych porusza eksploatowane tematy jak dziwny wynalazek, kontakt z przybyszami z gwiazd i zabawę genami. Nie brakuje w nich lekkości, czasami absurdu lub lekkiego humoru. Spodziewałem się, ze jednak będzie lepiej niż otrzymałem. Zawsze mam obawy jeżeli chodzi o zbiory opowiadań i tak miałem w tym przypadku. Może nie dostałem jakiś odkrywczych opowiadań, lecz dobrze bawiłem się w większości podczas czytania. Autor pisze lekko, z pewną dozą przymrużenia oka, przyjemnie i miło spędziłem mimo pewnych niuansów przy nich czas.

Książka Powiew nieprawdopodobieństwa okazała się dobrym zbiorem opowiadań mającym w swoim składzie lepsze i niezłe opowieści fantastyczne. Byłem ciekawy i z pewnymi obawami sięgałem po kolejny zeszyt z serii fantastyki naukowej nie wiedząc czego spodziewać się po autorze mimo przeczytania jego książek. Jednak okazało się, że kilka fajnych pomysłów mimo swojej wielkości opowiadania zostało dobrze wykorzystanych. W dwóch pierwszych zabrakło mi może czegoś nowego, lepszego dopracowania, lecz przeczytałem bez problemów. Akcja została różnie poprowadzona to znaczy raz szybciej, innym razem wolniej z większa ilością opisów. Wydarzenia potrafią wciągnąć i poprowadzone zostały zmiennie jak akcja. Jednak mimo tego nie nudziłem się za bardzo przy czytaniu i miło spędziłem przy nich czas. Opowiadania oprócz fantastyki zawierają cząstkę przygody i przedziwnych zdarzeń jakimi świadkami są bohaterowie. Powiew nieprawdopodobieństwa okazał się przyzwoitym zbiorem opowiadań fantastycznych, raz lepszych, raz niezłych lub dobrych opowieści, przy którym spędziłem miło czas. Kolejny zeszyt z serii Wydawnictwa Iskier za mną. Tym razem trafił się polski autor, który wypadł dobrze ze swoim zbiorem opowiadań, chociaż liczyłem na coś lepszego. Może jeszcze kiedyś sięgnę po książkę autora jeśli będę miał okazje, lecz nie będę się z tym spieszyć.

Ktokolwiek sieje rozum - krótkie...

Pierwsze nastoletnie, jeszcze w szkole podstawowej, spotkania z fantastyka. Zachęciły mnie do polubienia tego gatunku.

• Science Fiction
  • Iskry
  • 🚀 Fantastyka naukowa
  • 1993
  • Sience Fiction

Dodaj cytat z książki Powiew nieprawdopodobieństwa