Z miłości

Okładka książki Z miłości Susan Elizabeth Phillips
Okładka książki Z miłości
Susan Elizabeth Phillips Wydawnictwo: Amber Seria: Wszystko dla Pań literatura piękna
Wszystko dla Pań
What I Did for Love
Amber
2009-03-01
2009-03-01
Anna Krawczyk-Łaskarzewska
romans

Powieść przeciętna i charakterystyczna dla literatury kobiecej. Ciekawe jest jedynie osadzenie akcji w świecie filmu, gwiazd filmowych i celebrytów. Typowy motyw: miłość pokonująca przeszkody. Film, który nagrał główny bohater dla swojej żony, nie przekonuje mnie o tym, jakoby miała ona pod wpływem tego dzieła zmienić nastawienie. Tematem filmu była jej wymyślona śmierć. Dlaczego po jego obejrzeniu Georgie miałaby przestać nienawidzić Brama? Doprawdy nie wiem.

Bohaterów "Z miłości" poznajemy w momencie gdy Georgie - jedna z najbardziej rozpoznawanych aktorek - zostaje napadnięta przez dziennikarzy, a główny bohater nie przychodzi jej z pomocą.

A później następuje nieoczekiwany zwrot akcji. Tych dwoje nagle bierze ślub. I już już ma po cichu wziąć rozwód, gdy dowiadują się o tym media, więc nasi bohaterzy postanawiają udawać szczęśliwe małżeństwo, mimo że tak naprawdę nawet się nie lubią.

Jest to opowieść o tym, jak błędy wpływają na nasze życie. Główny bohater - Bram - swoim postępowaniem sprawił, że prawie wszyscy mają go dość. Nikt mu nie wierzy i wszyscy źle oceniają. Swoją drogą, on nawet nie próbuje udawać, że się zmienił. Nic więc dziwnego, że Georgie też ma o nim złe zdanie i dopiero później przekonuje się, jak fajny jest to facet.

Co do Georgie, to jest to zupełne przeciwieństwo Brama. Zawsze robiła to, czego inni od niej oczekiwali, przez co bardzo męczyła się w życiu. W trakcie opowieści jednak się zmienia. Pozwala sobie mieć własne zdanie, nie słuchać się ciągle ojca i znaleźć coś, co naprawdę ją interesuje.

Jest to opowieść o ludziach, którzy na co dzień muszą męczyć się z ciągłym ocenianiem przez innych, o tym, jak dążą do celu. Oczywiście, jak zawsze w książkach Susan Phillips i tu znajdujemy dawkę humoru i ciekawe wątki poboczne. To kolejny lekki romans, idealny na ponury wieczór.

Chociaż w oryginale "Z miłości" została wydana jako piąta część cyklu "Wynette, Texas" to w Polsce ta książka nie została do niej zaliczona. Z jednej strony to rozumiem - książka jest tylko trochę związana z serią. Z drugiej strony, Georgie jest przyjaciółką bohaterek tego cyklu, co w wypadku Anabelle z "Idealnej Pary" wystarczyło, aby zaliczać się do cyklu "Chicago Stars". Według mnie, jest to więc wyraźnie niedopatrzenie wydawnictwa.

Georgie rok temu wzięła rozwód o którym było głośno w całym Hollywood. Mąż porzucił ją dla sławnej i przepięknej aktorki, teraz rozsiewał o niej kłamstwa w każdym jednym wywiadzie, a ona nadal nie może się pozbierać. Jej reputacja wisi na włosku, dostaje parszywe role, a jak cień podąża za nią łatka komediowej aktorki z sitcomu w którym zagrała uwielbianą przez Amerykę - Scooter i oni. Paparazii. Ci drudzy nie dają jej szansy na chwilę swobody i prywatności. Georgie desperacko szuka ratunku dla swojej renomy, więc postanawia wziąć wyimaginowany ślub. Doskonały plan dla jej kariery, ale czy równie doskonały dla niej samej???
Chciałabym napisać, że ta ksiazka to wspaniały romans, a nie sensacja, ale znacie mnie dobrze i wiecie jak działają na mnie książki Susan elizabeth phillips. Wzięłam głęboki wdech otwierając pierwsza stronę i opamiętałam się z wydechem dopiero gdzieś koło osiemdziesiątej. Mam wrażenie, że ta baba im jest starsza tym lepsze książki pisze, a humor dopisuje jej coraz bardziej. Słowo daję, że jeśli zdecydujecie się przeczytać Z MIŁOŚCI, to uśmiejecie się po pachy, zakochacie ze trzy razy, a przeklinać będziecie co stronę ;)
Co ważne, to nie jest jedna z jej nabardziej płomiennych powieści , nie mniej jednak doza erotyzmu jest odpowiednia i szczerze powiedziawszy, fabuła tak wciąga, że czasami seks był spokojną chwilą przerwy! :D
Akcja dzieje się w świecie gwiazd. Przy początkowych fazach książki byłam przekonana, że to alternatywna wersja rozwodu Aniston i Pitta, co dodało animuszu książce. Oboje bohaterów przechodziło wybitną przemianę na moich oczach, choć nie zawsze oczekuję takiej głębi od napisanych postaci. Oboje niezwykle sarkastyczni i jak przystało na powieść HATE LOVE dostarczyli mi obłędnej satysfakcji. Bardzo chciałabym napisać, że coś mi się nie podobało, ale musiałabym się strasznie czepiać, więc powiem, że można było duuużo lepiej wykorzystać wątki ze "strzelbą czechowa", zwłszcza ten z potomstwem Skipa i Scooter, ale o co dokładnie mi chodziło dowiecie się dopiero jak przeczytacie, więc śmiało ruszajcie do biblioteki, bo warto.

„Z miłości” Susan Elizabeth, to romans skierowany chyba najbardziej do wielbicielek takich portali jak Pudelek czy Plotek, które zajmują się życiem gwiazd wszelkiego autoramentu.
Jest to historia napisana całkiem sprawnie, choć przyznaję, ze jej konstrukcja zdecydowanie przywodziła mi na myśl Harlequiny( nawet sprawdziłam okładkę ) . Nie żeby było coś złego w Harlequinach ( przeczytałam ich za młodu naprawdę bardzo dużo ),wspominam o tym jedynie po to, aby zaznaczyć jak bardzo prosta i schematyczna jest tu i budowa akcji, oraz jak oczywiste są charaktery i zachowania głównych postaci. To oczywiście żadne przestępstwo, bo osobom mającym ochotę na zwyczajne odstresowanie się po ciężkim dniu, taka konstrukcja może jak najbardziej odpowiadać, ja jednak poszukuję zawsze w treści jakichś niespodzianek, jakiegoś pazura, czy choćby interesującej zagadki. Tutaj niczego takiego nie znalazłam, więc pomimo dobrego wykonania, książka mnie nie oczarowała i nie porwała. Dobra, lekka książka, dobre wykonanie, więc i ocena jedynie dobra.

Jak się okazuje, po zerknięciu w tabelki, czytałam to coś z dziesięć lat temu. I nie pamiętałam ani jednej litery, nawet cień, że to znajome nie przemknął mi przez mózgownicę. Czyli romansidło-czytadło-zapominajka :)

Książka jest luźno oparta na historii Jennifer Aniston, Brada Pitta i Angeliny Jolie, tj. ogólny zarys historii oraz postaci. Georgie - lubiana gwiazda sympatycznego serialu, Jade - świetna aktorka, piękna ale zimna kobieta, która "odbiera" Georgie męża, a jednocześnie zajmuje się dobroczynnością oraz Lance - najbardziej gwiazdorski z gwiazdorów -były mąż Georgie.

Jeśli chodzi o wykonanie, to książka typowa dla autorki. Zabawne dialogi, ciekawy wątek poboczny - generalnie jest dość dobrze. Tylko zmęczyłam się agresją i napastliwością głównego bohatera i podejrzewam syndrom sztokholmski, niestety. Tj. z biegiem czasu napastliwości jest coraz mniej, ale trzeba przebrnąć okropny początek. Georgie jest przedstawiona jako dobra osoba, która nie skrzywdziłaby muchy, a tymczasem prawie wszyscy, włącznie z jej przyszłym ukochanym traktują ją okropnie i usiłują ją mniej lub bardziej wykorzystać. Nie wiem czym sobie na to zasłużyła.

Poza tym naciągany wątek z kwarantanną, ale niech będzie i trochę realiów z życia Hollywoodu - mam w każdym razie nadzieję, że to realia.
Ogólnie polecam, choć trzeba mocno przymnkąć oko na napastliwość i kłamstwa, którymi Bram raczy Georgie.

Jeśli...

:)mam wrażenie, że autorka czerpała inspirację z trójkąta Jolie-Aiston-Pitt, książka fajna, bohaterowie na początku mogą zniechęcać, ale tylko na początku:)

Georgie jest momentami tak irytującą bohaterką, że miałam ochotę rzucić książkę w kąt. Jednak niestety używam czytnika, a sporo w niego zainwestowałam, więc musiałam opanować emocje i dotrwać do końca książki. Powieść wydaje mi się bardzo nierówna - są momenty zabawne, pikantne i wciągające, ale również sporo nudnych, irytujących i ciągnących się. Równoległe wątki poboczne są same w sobie ciekawymi historiami. Efekt końcowy jest tragicznie przewidywalny, a ostatni rozdział totalnie przesłodzony.

Świetna opowieść o tym, jak łatwo wszystko może się zmienić. Gdy jest źle, to może być gorzej, a gdy jest gorzej to... Niespodziewanie może być lepiej, czyli reasumując nic nie przygotuje cię na zmiany, a życie - czy tego chcesz czy nie - i tak niejeden raz cię zaskoczy.

Bram i Georgie mają za sobą długą historię. Kiedyś bawiło go doprowadzanie jej do łez, a ona był zbyt nieśmiała, aby mu się przeciwstawić. Gdy spotykają się po latach, nagle wiele się zmienia. On nie jest już gniewnym dzieciakiem, który nie potrafi nad sobą panować. A Georgie... Georgie uczy się życia na nowo, tego, co daje jej szczęście i godzi się z przeszłością.

Wiele w tej książce odniesień do sławy, ale brak pretensjonalności i użalania się nad tym, jak strasznie jest być sławnym. Wszystko przyprószone lekkim piórem Susan Elizabeth Phillips tworzy mieszankę wybuchową.

Po książek S.E. Phillips przekonują mnie: lekkie pióro autorki, zadziorność głównych bohaterów, humor postaci i ich docinki, oraz pozytywne zakończenie.
"Z miłości" zawiera wszystko to, co uwielbiam w twórczości autorki. Jest to bardzo pozytywna historia, oczywiście oprócz głównego wątku poprowadzone są również dwa wątki poboczne - osobne historie miłosne, które pokazują jak różna i piękna może być miłość.
Jeżeli ktoś czyta literaturę kobiecą lub zn S.E. Phillips, to na pewno sięgnie i po tą książkę, tym bardziej, że pojawia się tu również Meg Koranda, jej rodzice, April i Jack Patriot (choć akurat jego nazwisko jest tylko kilkukrotnie wymieniane).
Lekka, przyjemna, idealna na poprawę humoru lub beztroski letni dzień spędzony leniwie na kocu ;)

• Romans
  • Susan Elizabeth Phillips

Dodaj cytat z książki Z miłości