Cuszima tom I

Okładka książki Cuszima tom I Aleksiej Nowikow-Priboj
Okładka książki Cuszima tom I
Aleksiej Nowikow-Priboj Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej Seria: Biblioteka Bellony powieść historyczna
powieść historyczna
Biblioteka Bellony
Cusima
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1979-01-01
1979-01-01
Władysław Broniewski
marynistyka wojna rosyjsko-japońska na morzu

Ciekawie napisana relacja z podróży floty rosyjskiej na miejsce bitwy z okrętami japońskimi…z ciekawością sięgam po tom II

To raczek opowieść o społecznych napięciach niż klęsce militarnej, jest raczej powieścia niż reportażem. Dobra rzecz. Od początku do końca szczera i skoncentrowana na problemie.

Dramatyczny rejs przez trzy oceany rosyjskiej floty bałtyckiej. Na końcu sromotna klęska w bitwie morskiej. Plus życie marynarzy z autopsji.

Pierwszy tom jest w zasadzie opisem podróży okrętów rosyjskich na miejsce wielkiej bitwy, która w założeniu miała rozbić flotę japońską odcinając walczące z Rosjanami w Mandżurii w 1904r. oddziały japońskie od dostaw ludzi i sprzętu. To historia podróży od Bałtyku, naokoło Afryki z przystankiem na Madagaskarze - aż do Cuszimy - wyspy, która stała się symbolem klęski floty rosyjskiej. Pełna przygód, strachu i nadziei, ale i przeczucia, że za pięknymi słowami o niezwyciężonej flocie rosyjskiej czai się widmo klęski.

Drugi tom to świadectwo z jednej strony braku profesjonalizmu oficerów, ale również historie pełne bohaterstwa. Ostatecznie jednak to historia klęski Rosji opisana w kilku(nastu) historiach potyczek okrętów rosyjskich stoczonych z okrętami japońskimi. Być może jest to historia zwycięstwa Japonii - to kwestia punktu optyki.

Oddzielną sprawą jest, że książka jest napisana w latach specyficznej "poprawności politycznej", stąd pełno pieśni rewolucyjnych, tłustych, z tępym wzrokiem i obsypanych pryszczami oficerów (burżuazji) oraz wesołych i z bystrym spojrzeniem przedstawicieli ludu. Jak ktoś lubi powspominać to zapraszam.

Dokumentalna powieść marynistyczna napisana w latach 1932-1935.Autor oparł tekst na osobistych przeżyciach.Opis dramatu wojny rosyjsko-japońskiej, tragicznej klęski floty carskiej,oraz rodzącej się rewolucji 1905r.jedna z ulubionych książek Stalina dzięki,któremu została wydana w kilku milionowym nakładzie. W prosty przystępny sposób , opisane jest życie na okręcie, oczami marynarza.
Książka wciąga błyskawicznie,czytając ją ma się wrażenie ,że samemu bierze się udział w opisanych zdarzeniach.Ciekawostką jest, iż uratowała życie chorążemu J.Wołkowickiemu za wypowiedziane słowa: "walczyć do końca, a potem wysadzić okręt w powietrze i ratować się" sława chorążego przetrwała carat dzięki czemu uchroniło go to od śmierci w Katyniu.

• Marynistyka
  • Morskie opowieści