Skarb Troi

Okładka książki Skarb Troi Olaf Fritsche
Okładka książki Skarb Troi
Olaf Fritsche Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Tajemniczy Tunel literatura dziecięca
literatura dziecięca
Tajemniczy Tunel
Jagd auf den Schatz von Troja
Wydawnictwo Dolnośląskie
2009-02-01
2009-02-01
Anna Wziątek
podróż w czasie Troja Heinrich Schliemann archeologia

Wybrałem tę książkę w celu zapoznania uczniów z mitem o wojnie o trojańskiej. Dziś zdecydowałbym się na inną propozycję.

"Skarb Troi" jest pomyślany całkiem oryginalnie: nie tylko relacjonuje kluczowe wydarzenia z oblężenia Ilionu, ale również przybliża czytelnikowi postać odkrywcy jego ruin, Henryka Schliemanna.

Bohaterowie podróżują w czasie, raz trafiając w samo centrum walk o Troję (spotykają Odyseusza i są świadkami budowy konia trojańskiego przez Epejosa),innym razem na wzgórze Hisarlik, gdzie Schliemann prowadzi swe prace wykopaliskowe. Nawiasem mówiąc słynny archeolog ukazany jest w mało korzystnym świetle.

Olaf Fritsche dość sprawnie łączy konwencję science-fiction (tunel czasoprzestrzenny) z elementami powieści przygodowo-historycznej adresowanej do dzieci.

Książce brakuje jednak polotu, a przede wszystkim jakości czysto literackiej. Ciekawa fabuła i poprawna realizacja celów dydaktycznych to trochę za mało, by uznać tę pozycję za godną polecenia.

Bohaterowie podróżują w czasie, raz trafiając w samo...

Treść książki na początku nie przyciągała dopiero w dwóch ostatnich rozdziałach, na pewno ciekawsza dla klasy 3/4. Do tego autor strasznie rozdrobnił akcje.

Troje młodych ludzi dostają się tunelem czasowym najpierw do starożytnej Troi, a potem na wykopaliska archeologiczne "odkrywające" Troję... Prościutka historyjka. Dość trywialna wręcz. Dla czwartoklasistów nadaje się jako wprawka czytelnicza, jednak mógłbym przytoczyć wiele lepszych tekstów o podobnej tematyce, które bardziej by się nadały na lekturę szkolna.

Tę książkę planowałam przeczytać w czasie wakacji 2020 roku. Jednak tytuł nie brzmiał bardzo ciekawie... W rezultacie książkę przeczytałam dopiero w grudniu. Wtedy zdałam sobie sprawę, że naprawdę fajna książka tak długo leżała u mnie na półce i się kurzyła. Postanowiłam
od razu przeczytać 1 tom - "Ucieczka Leonarda". Bardzo mi się spodobał, lecz uważam, że "Skarb Troi" był ciekawszy. Po przeczytaniu pierwszej części chciałam jak najszybciej przeczytać ostatni tom. Poszłam do biblioteki koło mojego domu. Niestety nie było tej książki. Potem odwiedziłam jeszcze dwie biblioteki. W żadnej nie było "Czarnego rycerza".
Tak, więc na razie nie przeczytałam trzeciej części, ale mam zamiar ją znaleźć i zgłębić jej treść. :)

Taka przeciętna na wakacje. Szybko się ją czyta, zawiera wiele dialogów, mało narracji. Fabułę można streścić w pięciu zdaniach. Obecnie jest to lektura uzupełniająca w klasach IV-VI, ale nie za bardzo jest co w tej książce analizować. Można omówić postać Schliemanna, który jest przedstawiony jako człowiek okropnie skąpy, skłonny do przekłamań w imię swojej idee fixe, a nie wspomniano o jego ogromnej wiedzy, czy że znał kilkanaście języków. Charakterystyki głównych bohaterów uproszczone, bez psychologizacji postaci.

Kolejny tom o przygodach trójki dzieci i kawki, tym razem cofniemy się do czasów starożytnych (podczas oblegania Troi) i nowożytnych (podczas wykopalisk).
Książka posiada (jak każda z tej serii) informacje na temat postaci i odkryć historycznych z danego tematu. Od tego tomu historia bohaterów zaczyna robić się poważna, gdyż dzieci zdobyły wroga na wykopaliskach, który będzie również w dalszych książkach o temacie Tajemniczego Tunelu.
Jak w opinii o poprzednim tomie serii, polecam ją osobom młodym, które dopiero zaczynają swoją wielką przygodę z książkami.

Temu, który jednak zdecyduje się na dalsze czytanie serii książek o przygodach trójki nadzwyczajnych dzieci, to życzę miłego czytania!

"Połknęłam ją" w parę minut

"Połknęłam ją" w parę minut

Świetna książka!

Świetna książka!

Bardzo fajna książka. POlecam.

Bardzo fajna książka. POlecam.

• Lektury
  • Literatura młodzieżowa