Przerwany taniec

Okładka książki Przerwany taniec Lucy Elphinstone, Julie Sheldon
Okładka książki Przerwany taniec
Lucy ElphinstoneJulie Sheldon Wydawnictwo: Wydawnictwo M biografia, autobiografia, pamiętnik
Dancer Off Her Feet
Wydawnictwo M
1993-01-01
1993-01-01
83-85541-28-4
Anna Jakubczyk, Michał Jakubczyk
taniec balet dystonia

Julie już od dziecka ciągle doświadczała bólu fizycznego. Podczas lat spędzonych w szkole baletowej codziennie bolały ją mięśnie i palce. Miała kilka niebezpiecznych kontuzji. Jeden lekarz nie rozpoznał urazu kręgosłupa, inny zrobił jej zastrzyk w tak nieprawidłowy sposób, że cierpiała przez wiele miesięcy. Potem kochający mąż nalegał na to, by rodziła bez żadnego znieczulenia. A zanim dzieci podrosły, zaatakowała ją koszmarna choroba neurologiczna. Kobieta straciła możliwość poruszania się, jej ciałem szarpały potworne bóle.

Autorka opisuje swoje zmagania z chorobą, dzieli się też obserwacjami na temat zachowania lekarzy wobec osób przewlekle chorych. Zauważyła na przykład, że kiedy pomimo leczenia stan pacjenta pogarsza się, lekarze często obwiniają o to pacjenta, wmawiają mu, że widocznie za mało się stara albo że ma bardzo niski próg wrażliwości na ból. Kiedy nie umieją postawić właściwej diagnozy, sugerują, że pacjent udaje albo że cierpi na skutek zaburzeń psychicznych. Również pielęgniarki nie lubią pacjentów leżących i mają im za złe, że ciągle skarżą się na ból. Oto dwa fragmenty pokazujące stosunek lekarzy zdrowia do bardzo chorej pacjentki:

"Nowy lekarz, który zajął się moim leczeniem, nie był zadowolony z moich postępów. Pomimo wszelkich wysiłków, stawałam się coraz bardziej i bardziej niesprawna. Nie ośmieliłam się jednak powiedzieć, jemu czy też pielęgniarkom, że od pewnego czasu zastrzyki nie przynoszą żadnej ulgi. W kilka dni później lekarz wyznał Tomowi, że podawane mi są zastępniki leków i ponieważ nie słyszy, żebym się skarżyła na wzrastający ból, to prawdopodobnie miał rację, uważając, że mój stan miał podłoże psychologiczne"[1].

"Tak nie może być, pani Sheldon - wykrztusił, próbując nie podnosić głosu. - Musi pani wziąć się w garść. Tak naprawdę nic pani nie jest i im wcześniej przyzna pani, że jest to sprawa jej świadomości, tym szybciej pani wyzdrowieje i oszczędzi wszystkim czasu i kłopotów. Musi pani zejść z łóżka i zacząć chodzić. Proszę pomyśleć o swojej rodzinie. Oni potrzebują pani w domu, a nie leżącej tutaj jak samolubny inwalida"[2].

W książce znajdują się także liczne refleksje na tematy religijne, co dla niektórych czytelników będzie wadą, dla innych zaletą, oraz wspomnienia Julie Sheldon z dzieciństwa i z lat spędzonych w szkole baletowej. Mile zaskoczyły mnie fragmenty o kontaktach autorki z Polakami. Rodzice jej pracowali w ośrodku wypoczynkowym przeznaczonym dla byłych więźniów obozów koncentracyjnych i kilkuletnia Julie Sheldon często miała okazję rozmawiać z kuracjuszami z Polski. Wydawali jej się oni serdecznymi, dzielnymi ludźmi, ale zauważyła, że bardzo boją się dużych psów.

Pomimo wielu przejmujących opisów cierpienia książka pociesza, można więc dać ją do czytania osobom przewlekle chorym. Szkoda tylko, że nie wszyscy chorzy doświadczą tak niezwykłego uzdrowienia jak autorka...

---
[1] Sheldon Julie, Elphinstone Lucy, "Przerwany taniec" ("Dancer Off Her Feet"),Wydawnictwo M, 2011, str. 119.
[2] Tamże, str. 120.

W książce pt. "Przerwany taniec" Julie Sheldon opisała swoje kilkuletnie cierpienia związane z chorobą neurologiczną o nazwie dystonia. Lekarze twierdzili, że nie odzyska sprawności, ona jednak całkowicie wyzdrowiała. Wierzy, że wyzdrowienie nastąpiło dzięki modlitwom i pomocy z zaświatów. Chciałaby podzielić się z czytelnikami swoją radością oraz dodać otuchy innym chorym....

'' To wzruszająca historia Julie Sheldon, tancerki baletowej, która na skutek dystonii zostaje nagle przykuta do szpitalnego łóżka na oddziale intensywnej terapii. Bohaterka w ciągu trzech lat cierpienia, przechodzi przez wszystkie stadia choroby. Kiedy jej stan nie daje już żadnej nadziei, dokonuje się cud uzdrowienia - Moc bowiem w slabości doskonali, jak mówi Św. Paweł ( 2 Kor 12,9). Dzięki sile modlitwy Julie doznaje całkowitego uzdrowienia ciała i ducha''

Proście, a będzie wam dane- to motto przewodnie książki. Przypadek Julie jest niepodważalnym świadectwem Bożej mocy, inspiracją i nadzieją dla chorych i ich rodzin, dowodem , że trzeba wierzyc do końca, bo wiara czyni cuda. ''

Polecam... :)

"Nic nie może oddzielić mnie od miłości Bożej,
żaden ból, cierpienie, niesprawność, a nawet śmierć"

Interesująca historia życia tancerki. Godna podziwu niezłomna wiara oraz wsparcie otoczenia. Dobrze się ją czyta.

"Nic nie może oddzielić mnie od miłości Bożej,
żaden ból, cierpienie, niesprawność, a nawet śmierć"

Warto, warto, warto. Czytając tą niezwykłą biografię Julii Sheldon uświadomiłam sobie, że jako zdrowe osoby możemy robić wiele rzeczy, które dla niektórych ludzi stanowią obiekt marzeń. Wyprostować się, na przykład. Przeczytaj, a dowiesz się, co jeszcze należy doceniać w życiu, bo może zostać nam to odebrane na zawsze...

Chcę wykorzystać tę ksiązke do mojej prezentacji maturalnej, czy ktoś kto już ją przeczytał chciałby podzielić sie ze mną uwagami , napewno będą dla mnie pomocne

Niesamowicie wzruszajaca ksiazka..... Plakalam kiedy czytalam... A po zakonczeniu, - usmiech na mojej twarzy jescze dlugo przebywal.... :)
I potega do Zycia przywroczila do mnie podwojnie!! Bardzo polecam ;)

I potega do Zycia przywroczila do mnie podwojnie!! Bardzo polecam ;)

• Plany biblioteczne
  • Literatura faktu