622 upadki Bunga, czyli demoniczna kobieta

Okładka książki 622 upadki Bunga, czyli demoniczna kobieta
Stanisław Ignacy Witkiewicz Wydawnictwo: Zielona Sowa Cykl: Stanisław Ignacy Witkiewicz Dzieła Zebrane (tom 1) klasyka
klasyka
Stanisław Ignacy Witkiewicz Dzieła Zebrane (tom 1)
Zielona Sowa
2005-01-01
83-7389-840-9
literatura polska konieta romans groteska Akne

więcej Więcej

No i co ja powiem? Witkacy. To wszystko wyjaśnia, moją ocenę także.

Witkacy książką ,,622 upadki Bunga" zabiera nas w niezwykłą, chciałoby się rzec - metafizyczną - podróż. Co należy zaznaczyć, nie doświadczymy podczas niej porywającej, niezwykle rozbudowanej fabuły. Główny urok tej powieści zawarty jest bowiem w tym, co wewnętrzne. Autor prowadząc narrację zaprasza nas do (jakże skomplikowanego!) świata ludzkiego obłędu.

Witkacy potrafi oczarować czytelnika. Od tej książki powinna zacząć się przygoda z tym twórcą. Zabawna, szalona.

genialne fragmenty, - oraz obsesje i szaleństwa;
Witkacy tworzy nowy język dla literatury

Jedna z najdziwniejszych książek jakie miałem w ręku. Pełna barwnych opisów. Zawiła. Trochę niespójna. Rozdygotana i szaleńcza. Ale czego się spodziewać po WITKACYM? Świat stworzony przez wyżej wymienionego demiurga jest tajemniczy, niejasny, w mroku… Dzieją się tam straszliwe zuchwalstwa, orgie, pijatyki… A wszystko to podróż ku poznaniu siebie, ku celowi, ku końcowi....

Książka tak po prostu mnie męczyła. Wiele fragmentów było mało dynamicznych, sytuacje dość chaotyczne, a dialogi i fabuła bardzo zawiła. Witkacy stworzył wiele ciekawych dzieł, ale z pewnością nie jest nim ta książka, o czym może chociażby świadczyć to, że nie chciał jej opublikować.
Dla mnie pozycja ta była zbyt ciężka i z pewnością do niej nie wrócę.

Czytając Morfinę, gdzieś mi się kołatały przeżycia narkomana w towarzystwie kobiety upadłej no i bingo, a w zasadzie Bungo. Sto lat temu, genialny młodzieniec pastwi się literacko nad swoim romansem z piękną femme fatale, pozostając w oparach demonicznego bynajmniej nie platonicznego uczucia. A także pod wpływem nie mniej diabolicznych przyjaciół i psychodelicznych używek....

Książka rzeczywiście stanowi odrobinę ponadprzeciętny erotyk. Dzieło mocno niedojrzałe, miejscami tylko antycypujące poważne tematy w dalszej twórczości Witkacego.

Przeczytałam, ale nie jestem w stanie ocenić.
Witkacy pasjonuje mnie jako postać, ale strasznie ciężko mi się czyta.

Na półkach: , , , , , , ,

Po przeczytaniu "622 Upadki Bunga" zakochałem się w prozie Witkacego. Wiem, że niektórzy zarzucają mu iż jego pierwsze dzieło to nie to samo co późniejsza twórczość, ale dla mnie to jest fenomenalna historia, co prawda miejscami niedopracowana, pewnie gdyby Witkacy zdecydował się wydać swoją pierwszą książkę doszlifowałby ją na tip top.

Akcja dzieje się w epoce...

• Chcę w prezencie
  • Literatura polska
  • Literatura polska
  • Audiobook
  • 2018

Stanisław Ignacy Witkiewicz 622 upadki Bunga, czyli demoniczna kobieta Zobacz więcej