Warszawa 1920

historia
Historyczne Bitwy
wojna polsko-bolszewicka II Rzeczpospolita

Na półkach: , , , , ,

Pierwszą książkę Lecha Wyszczelskiego w serii HB ("Niemen 1920") oceniłem surowo. Czy "Warszawa 1920", która ukazała się kilka lat później, jest lepsza?

Zdecydowanie tak. Jest to pozycja, która napawa ostrożnym optymizmem, i książka, która dokumentuje postępy autora w wyrabianiu sobie lepszego stylu. Lech Wyszczelski operuje wprawdzie nadal bardzo suchym językiem, jego...

Bardzo dobra pozycja z serii Historycznych Bitew. Autor odważnie i fachowo podchodzi do tematów kontrowersyjnych (autorstwo planu bitwy warszawskiej, dowodzenie Piłsudskiego itp.) Rozbudowany wstęp zawierający rys sytuacyjny. Rzetelne przedstawienie działań bolszewików. Miejscami zbyt duże nasycenie suchymi danymi (pułk A przeszedł do dywizji B i wyruszył do punktu C).

Na półkach: , , , , , ,

"Warszawa 1920" powinna być wzorem dla innych książek z cyklu Historyczne Bitwy. Co za nią przemawia?
1. Osoba Autora, który jest rzeczywiście fachowcem od zagadnienia, które przedstawia.
2. Fachowy język narracji, który jednak mogą zrozumieć także czytelnicy niezorientowani najlepiej w naukach wojskowych.
3. Umiejętne (nie nadmierne!) cytowanie źródeł: w tej książce...

Tematem mojej recenzji jest książka Lecha Wyszczelskiego „ Warszawa 1920”. Już na samym początku autor dostrzega wielkość tematu, jakim jest bitwa Warszawska, porównuje ją do takich zdarzeń jak, bitwa pod Grunwaldem gdzie zatrzymaliśmy ekspansje germańską czy złamanie potęgi tureckiej pod Wiedniem. Bitwa Warszawska trwała od 13 do 25 sierpnia 1920r. Porażka militarna Wojska...

• Historia
  • Historyczne Bitwy