Ojciec Chrzestny

2009-01-01
978-83-7359-594-1
Anna Zielińska, Tomasz Zieliński
Ojciec Chrzestny

"Ojciec chrzestny" to arcydzieło kryminału i literatury sensacyjnej napisane przez Mario Puzo. Książka, opublikowana w 1969 roku, stała się klasykiem i zainspirowała kultowy filmowy cykl reżyserowany przez Francisa Forda Coppolę. Jest to opowieść o rodzinie mafijnej Corleone i jej przywódcy, Donie Vito Corleone, znanym jako "Ojciec chrzestny".

W powieści Puzo ukazuje świat mafii w Stanach Zjednoczonych w latach 40. i 50. XX wieku. Głównym wątkiem jest próba przekazania władzy i kontroli nad rodziną Corleone z ojca na syna. Książka jest pełna intryg, spisków, zdrad, a także moralnych dylematów, z jakimi borykają się główne postacie.

Jednym z najważniejszych aspektów "Ojca chrzestnego" jest psychologiczna głębia postaci. Don Vito Corleone to postać skomplikowana, pełna sprzeczności, która jednocześnie jest okrutnym mordercą i człowiekiem o głębokim poczuciu moralności i honoru. Jego syn, Michael Corleone, przechodzi transformację od "złego owocu" rodziny do bezwzględnego mafiosi.

Puzo w mistrzowski sposób ukazuje kulturę mafii, z jej własnymi zasadami, kodeksem honorowym i hierarchią wewnętrzną. To również opowieść o rodzinie i lojalności, która jest jednym z głównych motywów przewodnich w powieści.

Styl Puzo jest doskonały - klarowny, barwny i przekonujący. Autor tworzy napięcie, trzyma czytelnika w napięciu i zaskakuje zwrotami akcji. "Ojciec chrzestny" to nie tylko kryminał, ale także opowieść o ludziach, ich dążeniach, bólach i marzeniach.

Powieść Mario Puzo jest klasykiem, który zachwyci zarówno miłośników kryminałów, jak i tych, którzy interesują się psychologicznym portretem postaci i analizą kultury mafijnej. To niezapomniana lektura, która wciąż wywiera wpływ na literaturę i popkulturę.

W powieści Puzo ukazuje świat...

Cudowny język. Styl, którego nie można podrobić.

Cudowny język. Styl, którego nie można podrobić.

świetna

świetna

Klasyka kina i literatury gangsterskiej. Film poznałam dosyć wcześnie, moi rodzice są fanami serii o rodzinie Corleone, książkę Puzo dopiero lata później. Czyta się ją dosyć opornie przy pierwszych rozdziałach, niby wciąga ale jednocześnie trzyma czytelnika na dystans, później jest już z górki.
"Ojciec Chrzestny" zapada w pamięć przez bezpośrednie opisy mafijnych porachunków, wyraziste postacie oraz sztywny kodeks postępowania. Mroczny klimat od pierwszej do ostatniej strony to olbrzymi plus tej historii. Trzeba znać.

"Ojciec Chrzestny" zapada w pamięć przez bezpośrednie opisy mafijnych...

nie oglądałam filmu
niby klasyk ale 10 nie dam bo to nie mój styl choć książka mi się podobała

nie oglądałam filmu
niby klasyk ale 10 nie dam bo to nie mój styl choć książka mi się podobała

Książka przeczytana w całości dopiero za trzecim razem. Skomplikowana fabuła, przez którą brnęłam przez miesiąc. Ale było warto. Rewelacyjna historia, klasyk. Dzieje rodziny przedstawione w drobiazgowy sposób, dokładnie wyszukać można przyczynę i skutek każdego opisanego wydarzenia. Polecam dla cierpliwych i myślących.

Wspaniała powieść od pierwszej do ostatniej strony. Kilka zarwanych nocy, bo książka tak wciąga.

Kultowa powieść o mafii. Napisać że opowiada o honorze, przyjaźni i zasadach to jak nie napisać nic. Absolutnie jedna z najważniejszych książek z jakimi miałem okazję się zetknąć

Od dawna planowałam przeczytać "Ojca chrzestnego" Mario Puzo, ale najtrudniej jest zabrać się za klasykę. Teraz po skończonej lekturze mogę tylko żałować, że zrobiłam to tak późno.
Historia rodziny Corleone jest niezwykle interesująca i wciągająca, a Puzo to mistrz gatunku. Jeżeli jest jeszcze ktoś kto nie czytał "Ojca ..." powinien to zrobić jak najszybciej. Polecam :)

Historia rodziny Corleone jest niezwykle interesująca i wciągająca, a Puzo to mistrz gatunku. Jeżeli jest jeszcze ktoś kto nie czytał "Ojca ..." powinien to zrobić jak najszybciej. Polecam...

Książka zupełnie odmienna od tych, które czytam zazwyczaj. Nie lubię pościgów, akcji, sensacji, gangsterów z bronią itp. "Ojca Chrzestnego" podobno grzech nie przeczytać, więc zdjęłam ją z bibliotecznej półki po tym jak ok. pięciokrotnie podchodziłam do filmu i nigdy nie obejrzałam go do końca. Nudził mnie od samego początku, jest dla mnie ciężki, niezrozumiały i drętwy. Książkę przeczytałam, nie powiem, że wchłonęłam ją w ciągu jednego wieczora, bo to nie prawda, zajęła mi kilka dni. No i przyszła pora na ocenę, mam problem, tematyka, której nie lubię, gdyby chodziło tylko o nią książka dostałaby maksymalnie 3 gwiazdki. Język powieści- to też nie to, co by mnie zachwyciło, nudnawe, staroświeckie dialogi charakterystyczne dla pokolenia wojennego, często przydługie opisy, które zwyczajnie nudziły i motały w głowie. Ale jest coś, co mnie w tej książce zachwyciło i szczerze mówiąc mam problem z uchwyceniem co to jest. Nie byłoby właściwe zachwycanie się bohaterami, ich życiem i postępowaniem - książka jest przecież o mafii, czyli na wskroś niepożądanym elemencie praworządnego państwa. Mimo to czytając o zasadach rządzących tym obcym mi światem szczerze zachwycałam się. Owszem pełno w nim śmierci, broni, bezlitosnych porachunków, ale jednocześnie mój podziw budziły ogromny wzajemny szacunek, oddanie, znaczenie rodziny i przyjaźni, oraz będę szczera- sposoby rozwiązywania niektórych konfliktów. Wszystko w jakiś dziwny sposób proste i logiczne i załatwiane w może dość pokrętnie rozumiany, ale mimo wszystko uczciwy sposób. No i przede wszystkim brak tych równych i równiejszych, stawianie interesów szarych, maluczkich obywateli na równi z interesami rządzących światem.
Nie wiem ile w tym wszystkim jest prawdy, a ile fikcji, ale mimo wszystko książka jest naprawdę warta przeczytania i szczerze ją polecam.

• 2011
  • Klasyka