GórFanka. Moje ABC w skale i lodzie

Annapurna
2008-03-01
2008-03-01
góry taternictwo alpinizm

Anna opowiada o początku swojej przygody z górami zaczynała od Tatr, ale apetyt rośnie w miarę doświadczenia Alpy a potem zmierzyć się Himalajami. Najpierw trzeba zdobyć doświadczenie, opanowanie .Wiele się widzi w górach. Nie zawsze wejście kończy się sukcesem, trzeba też wiedzieć kiedy się wycofać. Znam wielu polskich himalaistów, którzy wyruszyli w góry, ale już tam zostali. Miłość do gór.

Ja tam 3/4 dróg tatrzańskich (i alpejskich) o jakich pani Ania wspomina nie znam.
Nie wiem jak wyglądają, nie znam kompletnie ich trudności, lokalizacji.
Czy to w czymś przeszkadza? Utrudnia odbiór? Nudzi?
A skądże!
"Moje ABC w skale i lodzie" jest napisane lekko, zabawnie, bez owijania w bawełnę i słodzenia.
Jest szczerze. Emocjonalnie ale bez przesady. Porywająco.
To czysta przyjemność móc poznać początki kariery Anny Czerwińskiej.
Nie mogę się doczekać dalszych części.

Nie wiem jak wyglądają, nie znam kompletnie ich trudności, lokalizacji.
Czy to w czymś przeszkadza? Utrudnia odbiór? Nudzi?
A skądże!
Jest szczerze. Emocjonalnie ale bez przesady. Porywająco.
To...

Jak każda z książek w tej serii, zabiera czytelnika w podróż po najciekawszych wydarzeniach z górskich przygód autorki. Czyta się szybko i przyjemnie, a szczerość i humor GórFanki zapewniają dobry nastrój nawet na wiele godzin po skończonej lekturze.

Mała przerwa od kryminałów.Czas teraz na książki o górach. Nie zawsze w życiu mamy wszystko czego pragniemy. Ale dzięki temu, że możemy czytać historię takich wyjątkowych osób jak Anna Czerwińska, po trochu możemy doświadczyć tych emocji. Tą książkę wciągnąłem jednym tchem.To fascynująca opowieść o pasji, determinacji i miłości do gór. Nie zamierzam czekać, od razu biorę się za kolejną część.

Gawędziarsko i dość emocjonalnie o kobiecym wspinaniu.
Anna Czerwińska bardzo przystępnym językiem, wspomnieniami i górskimi anegdotami potrafi miłością do gór zarazić. Jeżeli nie czytacie górskich opowieści z drogi na szczyt, bo uważacie je za suche i zbyt technicznie, po przeczytaniu GórFanki zmienicie swoje zdanie. Warto też zajrzeć, jeżeli jesteście miłośnikami książek o alpinizmie i himalaizmie i porównać ją z relacjami tzw. męskimi. To zupełnie inny obraz i styl.

Recenzja pod linkiem:

Gawędziarsko i dość emocjonalnie o kobiecym wspinaniu.

Warto ruszyć w podróż po górach z tą panią.

Warto ruszyć w podróż po górach z tą panią.

Trudne, ale piękne urywki z początków działania w skałach. Polecam. Książka napisana lekkim językiem-świetnie się czyta :)

Anna Czerwińska ma na swoim koncie sześć ośmiotysięczników i Koronę Ziemi, którą zdobyła jako druga Polka – pierwszy był Leszek Cichy. Jest również drugą Polką, po Wandzie Rutkiewicz, która weszła na Mount Everest i jedną z himalaistek, do których mam duży sentyment. Alpinistkę poznałam na tegorocznych Targach Książki w Warszawie. Spotkanie nie było długie, ale w ciągu kilkunastu minutowej rozmowy czułam, że jest bardzo otwartą, bezpośrednią i energiczną osobą. Przeczytawszy pierwszy tom Górfanki moje pierwsze wrażenie się potwierdziło. Anna Czerwińska to babka pełna werwy, energii, ale z zasadami.

Bardzo podoba mi się to, że autorka wypowiada się szczerze we wszystkich aspektach. Ta otwartość niekoniecznie wszystkim się spodoba – mnie przekonała w stu procentach. Jak nie była zadowolona z partnerki, bo ta popełniła jakiś błąd lub z decyzji podejmowanych przez kierownika wyprawy (przytacza tu wspomnienia z wyprawy z Wandą Rutkiewicz, z którą ciężko było jej znaleźć wspólny język) czy też nie podobało jej się zachowanie innych wspinaczy to nie ukrywała tego, mówi swobodnie, bez ogródek. Nie wywyższa się, nie puszy, nie robi na siłę wokół siebie medialnego szumu. Da się zauważyć lekką nonszalancję, czasem przeklnie, ale przede wszystkim odczułam, że jest świetną, sympatyczną, skromną babką, która ma w życiu cel i go realizuje.

Zaskoczeniem był dla mnie fakt wspinania z jedną i tą samą partnerką przez kilka lat. Do tej pory czytałam o himalaistach, którym drogi z partnerami rozchodziły się dość szybko. Natomiast Ania po wstąpieniu do Klubu Wysokogórskiego poznała Krystynę Palmowską i tak zaczęła się wspólna wieloletnia wspinaczka. Co prawda nie mówi wiele o Krysi jeśli chodzi o tematy poza górskie, ale można odnieść wrażenie, że świetnie się dogadywały podczas wspólnych wypraw– uzupełniały się i mogły na sobie polegać. Zresztą autorka podkreśla w książce wiele razy, jak ważny w górach jest kontakt z partnerem i wzajemna pomoc. I nie chodzi tu tylko o braterstwo liny i asekurację, ale również o wsparcie psychiczne i mobilizację w trudnych chwilach.

Biografię pochłania się błyskawicznie. Wyobrażałam sobie jak Ania siedzi gdzieś na skałkach w Tatrach i snuje swoją opowieść o początkach górskiej przygody. Wszystkie szlaki, które przeszła i te których nie udało się pokonać opisane są prosto i konkretnie, bez zbędnego certolenia. Nie brakuje też zabawnych momentów. Ania opisuje sytuację, która miała miejsce podczas jednej z wypraw, gdy inny wspinacz dostał zakaz wychodzenia z namiotu ze względu na zapalenie krtani, więc mężczyzna w odwecie zaczął strajkować – nie mył się kilka dni.

Wszystkie wspomnienia są niesamowite i bardzo żywe. Dużą atrakcją dla odbiorcy są też piękne zdjęcia, a także chronologiczny zbiór wszystkich górskich ścieżek himalaistki, umieszczony na końcu. Polecam tę książkę osobom, które lubią motywujące, wzruszające, ciekawe biografie. Natomiast dla sympatyków gór ta pozycja literacka jest obowiązkowa!

Bardzo odpowiada mi styl pisania Czerwińskiej i w tym wypadku nie jest inaczej. Świetnie się czyta. Ciekawa książka, którą dodatkowo wzbogacają zdjęcia z wypraw oraz krótkie wspomnieniowe wtrącenia. To sprawia, że strona leci za stroną w ponad przyzwoicie dobrym tempie.

GórFanka to fenomenalna książka - zdecydowanie dostaje pierwsze miejsce na półce moich ulubionych książek non-fiction.
Anna Czerwińska, wybitna polska himalaistka w niesamowicie barwny sposób przybliża czytelnikowi początki swojej drogi w górach. Ze szczegółami opisuje problemy, które musiała pokonać by znaleźć się na wielkich ścianach - stawiane jej zarówno przez ludzi, słaby technicznie sprzęt, swój organizm czy też bezwzględną naturę. Sposób opowieści jest prosty, bezpretensjonalny, bardzo często zabawny i pozwala wczuć się w skórę łojantów z lat 70. Przeskok dokonany przez wspinaczy przez te lata jest niesamowity - aż trudno mi było uwierzyć, patrząc na jakie wyżyny kreatywności musieli wspiąć się alpiniści aby skompletować potrzebny sprzęt, improwizować w niekorzystnych warunkach czy też przeżyć za granicą dwa tygodnie mając tylko 20 franków. Cały czas nie mogę wyjść z podziwu.
Zawarte jest wiele chwil i elementów gór - od zabawnych anegdotek i incydentów, wielkich sukcesów, po wpadki, kłótnie, choroby i śmierć w górach.
Z pewnym wstydem przyznam, że nie znałam wcześniej postaci pani Ani i większości wymienianych przez niej wspinaczy, dlatego książka zmotywowała mnie by sięgnąć po więcej literatury górskiej.
Wierzę, że książka zainteresuje każdego, a ponieważ ja w każdym momencie czytania jej miałam ochotę wskoczyć w uprząż i lecieć w skały, dostaje ode mnie pełną dziesiątkę.

• Góry
  • Literatura górska