Potomkowie Shannary

Okładka książki Potomkowie Shannary Terry Brooks
Okładka książki Potomkowie Shannary
Terry Brooks Wydawnictwo: Rebis Cykl: Dziedzictwo Shannary (tom 1) Seria: Shannara fantasy, science fiction
Dziedzictwo Shannary (tom 1)
Shannara
The Scions of Shannara
Rebis
1997-01-01
1997-01-01
8371204140
Grażyna Sudoł
druidzi duchy magia potomkowie miecz

Okładka książki Rycerz sowy Larry Dixon, Mercedes Lackey
Rycerz sowy Larry Dixon, Merced...
Okładka książki Czas niedoli David Eddings, Leigh Eddings
Czas niedoli David Eddings, Leig...
Okładka książki Lot sowy Larry Dixon, Mercedes Lackey
Lot sowy Larry Dixon, Merced...
Okładka książki Belgarath Czarodziej David Eddings, Leigh Eddings
Belgarath Czar... David Eddings, Leig...

"Potomkowie Shannary" została wydana w Polsce jako czwarty tom cyklu, co było częściową prawdą na chwilę wydania w Polsce książki (1997 rok). Częściową, ponieważ oryginalnie pierwsze trzy części należą do trzytomowego podcyklu "Shannara", natomiast kolejne cztery, wydane w Polsce jako części 4-7, w oryginale tworzą drugi podcykl "Heritage of Shannara" (Dziedzictwo Shannary). Widać to również po samej fabule - historia opowiedziana w częściach 4-7 dzieje się 10 pokoleń (300 lat) po wydarzeniach, które rozegrały się w trzeciej części cyklu - "Pieśń Shannary". Również inna jest konstrukcja podcykli - o ile pierwsze trzy części można było praktycznie czytać jako oddzielne książki, których fabuła była połączona losami kolejnych potomków rodu Shannara, o tyle części 4-7 tworzą spójną , jednolitą całość. Niemniej tą drobną nieścisłość można wybaczyć Rebisowi, ponieważ w momencie wydania w 1997 roku te 7 książek (ósma to prequel do "Pierwszego króla Shannary") były wszystkimi, jakie Terry Brooks napisał i które opisywały losy członków rodu Shannary. Obecnie cykl liczy 31 pozycji (plus opowiadania) i powstają kolejne.
Jak wspomniałem wcześniej, historia rozpoczęta w "Potomkach Shannary" i tocząca się w kolejnych trzech książkach, zaczyna się 300 lat po wydarzeniach opisanych w "Pieśni Shannary" - księga Ildatch zostaje zniszczona, ostatni z druidów, Allanor, umiera, a warownia druidów zostaje ukryta przed wzrokiem istot zamieszkujących Cztery krainy. 300 lat później południowe krainy zamieszkałe przez ludzi zostają zjednoczone pod panowaniem Federacji, królestwo karłów zostaje podbite przez Federację, ludzkie księstwa, które nie weszły w skład Federacji znajdują się pod jej protektoratem, a elfy w tajemniczy sposób znikają. Na dodatek na świecie pojawiają się istoty zwane Cieniowcami, które wnikają i przejmują kontrolę nad ludzkimi ciałami. W tym to czasie Coglin, eksdruid, na prośbę ducha Allanora udaje się w podróż odszukania potomków Brin i Jaira Ohmshfordów (Shannara) - braci Para i Colla, Walkera Boha oraz Wren. Każde z nich posiada w sobie magię elfów oraz rodu Shannara. Spotykają się u stóp jeziora Hadeshorn, gdzie każde z nich otrzymuje inne zadanie - Par ma odzyskać legendarny miecz Shannary, Wren odszukać elfy, a Walker Boh przywrócić światu twierdzę druidów Paranor oraz druidów. Tylko wówczas będzie można uzdrowić ziemię i pokonać rodzące się zło. Książkę tak jak poprzednie części cyklu czyta się przyjemnie, a fakt, że fabuła zostaje rozłożona na cztery książki sprawia, że jest ona znacznie pełniejsza i ciekawsza. Polecam.

• Posiadam ebook
  • Brooks Terry