Miecz Shannary

Okładka książki Miecz Shannary Terry Brooks
Okładka książki Miecz Shannary
Terry Brooks Wydawnictwo: Rebis Cykl: Kroniki Shannary (tom 1) fantasy, science fiction
Kroniki Shannary (tom 1)
The Sword of Shannara
Rebis
1997-01-01
1997-01-01
8371204078
J.Gałązka, M i P Hermanowscy
fantasy elfy miecz legendy bohater

Jak to u niejednego dziadersa bywa, jestem ofiarą nieodgadnionych wyroków kryzysu wieku średniego. Aktualnie objawia się to tak, że szarpany nostalgią za dawnymi czasami, odświeżam książki, które niegdyś dawały sporo radości. Miecz Shannary nie był pierwszą pozycją, na którą padło, ale był zdecydowanie wysoko na liście.
Uwaga, mamy tu doczynienia z pozycja "kontrowersyjną". Wielu osobom spędza ona sen z powiek. Ludzie w gniewie przerywali jej czytanie! Była dla nich nudna, niezrozumiała, miała za dlugie opisy(!) ale przede wszystkim... jest plagiatem Tolkiena! Ktoś we własnej twórczości fantasy podbiera od Johna Ronalda Reuela? N I E D O W I A R Y! (No dobra, cynizm na bok, tutaj faktycznie tych podobieństw jest ciut wiele, ale o tym za chwilkę) Oto mamy powieść uwielbianą przez niedoczytanych kucy fantastów, bo co sprawia człowiekowi prostemu więcej radości niż możliwość, za społecznym przyzwoleniem i ku uciesze gawiedzi, zgnojenia kogoś lub czegoś. Przecież każdy wie, że Brooks to złodziej co kradnie na dodatek!
Poważnie, kilka razy zdarzyło mi się rozmawiać z kimś o literaturze podczas jakiegoś konwentu czy innego zjazdu "fandomu" i gdy tylko padało naziwsko autora, w oku rozmówcy pojawiał się błysk i rozpoczynała się tyrada. Oto on, Czytelnik Nadzwczyajny już po kilku pierwszych zdaniach powieści wyczul, że "coś tu śmierdzi, coś jest nie tak". Szybkie dochodzenie literackie odkrywało obrzydliwą prawdę... mamy tu plagiat! No i potem się zaczynało, na powieści nie zostawiano suchej nitki, wszystko bylo źle, od koloru włosów głównego bohater po nazwy krain w świecie przedstawionym. Punkty wiarygodności zdobyte, Kapitan Oczywistość kolejny raz uratował sytuacje.
Ja dziś natomiast, po tym przydlugim wstępie, będę bronił czarnoksiężnika Allanona i młodych Shea'a i Flicka Ohmsfordów. Uważam, że są oni w pytkę, a ich przygody biją na głowę, niejedną z wysoko ocenianych na tym portalu książek fantasy. Najpierw wyjaśnię jednak ważną sprawę: na pewno nie chcę nikogo zmuszać do polubienia twórczości Brooksa. Wiadomo, mamy różne potrzeby czytelnicze i to po prostu może nie być czyjaś bajka. Super, dlatego jest ciekawie, bo lubimy różne rzeczy. Chcialbym natomiast zwrócić uwagę na to, że seria książek z uniwersum Shannary, nie jest zła a jej autor jest nader przyzwoitym pisarzem.
Stawmy więc czoła tamu straszliwemu smokowi: plagiat. Czy Miecz Shannary jest plagitem Władcy Pierścieni? Tego nie wiem, ale na pewno jest sporo podobieństw: struktura powieści, bohaterowie, kolejność niektórych wydarzeń. Zresztą, nawet autor od samego początku nie ukrywał, że brytyjski profesor miał na na niego ogromny wpływ i zdaje sobie sprawe jak bardzo widoczne jest to w pierwszej części sagi Shannary. I teraz zadajmy sobie jak to mowił Einstein "jedno zajebiście ważne pytanie", mianowicie: "co z tego?" Czy gdyby ktoś namalował obraz a my dostrzeglibysmy podobienstwa z Rubensem czy Sargentem, powiedzielibysmy: "Ale beka, widac, ze zgapione"? No nie, raczej wyrazilibysmy zachwyt pracą kolegi/koleżanki: "Pięknie udało Ci się uchwycić atmosferę i nastrój dawnych mistrzów, gratulacje. Z chęcia zobacze jak wyglądać będą kolejne twoje prace." ... Dlaczego więc, w literaturze jest inaczej? No to uwaga, bo teraz będzie mocno. Otóż... nie jest. Pomimo podobieństw do lotra, Miecz Shannary to wciąż bardzo dobra powieść fantasy. Szczególnie, że autor świetnie radzi sobie z jej poprowadzeniem. Brooks jest mocnym rzemieślnikiem i czuć to gdy czytamy jego twórczość. Gdy postaci przedzierają się przez bagniska, trudzimy się razem z nimi, gdy ukrywają się przed sługami zła, czujemy to napięcie, gdy rozpaczają po stracie, czytelnikowi też jest żal. Opisy świata są przepiękne i pozwalają zanurzyć się na chwilę w innej, baśniowej rzeczywistości. Zamieszkujące ten świat ludy są wiarygodne i odróżniają się od siebie, nie są to po prostu ludzie, ludzie ze szpiczastymi uszami czy ludzie niscy, krępi z brodą. Życzę sobie i każdemu młodemu pisarzowi fantasy, aby jego debiut był tak spójny i tak mocny "technicznie" jak Miecz Shannary.
I teraz najważniejsza sprawa, to co chciałbym aby odbiorcy tej opini, potencjalni przyszli czytelnicy sagi Shannary, zapamiętali przedewszystkim: Miecz Shannary to wstęp do bardzo dobrych kolejnych części, które już nie mają za wiele wspólnego z Tolkienem. Szczególnie cykl "Dziedzictwo Shannary" uważam za kawał świetnego fantasy, a zaznaczę że nie jestem raczej fanem długaśnych sag. Dlatego apeluję (xD),Nie zrażajcie się opiniami innych, sięgnijcie po Miecz Shannary i dajcie szanse panu Brooksowi. Nie jest to może wybitne dzieło, ale na pewno warto je znać i wyrobic sobie własne zdanie!
Moja ocena: w skali od jednego nerda, który myśli, że jałowa krytyka sprawia że wygląda się na inteligentnego do dziesięciu, daje szcześciu nerdów, którzy myślą, że jałowa krytyka sprawia że wygląda się na inteligentnego!

Uwaga, mamy tu doczynienia z pozycja "kontrowersyjną"....

Hmmm... mam wrażenie, nie wiem, czy słuszne, ale widzę naprawdę sporą inspirację Władcą Pierścieni: mamy drużynę, składającą się z wielu ras zamieszkujących krainę, wątek poszukiwań, rozdzielenia, złodzieja, którego z owocem poszukiwań łączy dziwna więź, chwile grozy i zwątpienia w punkcie kulminacyjnym... może po prostu też szukałam na siłę.

Czasami miałam wrażenie, że autor nie do końca potrafi wzbudzić emocje czytelnika. Wiele wątków zostało opisanych bardzo sucho, jakby bez emocji, jak jakieś sprawozdanie, a nie narrator pozwalający się wczuć w historię. Większość wydarzeń została też trochę potraktowana po łebkach, gdzie mamy schodki: o nie, jest źle - nagle ktoś wchodzi i ratuje - o nie znowu jest źle - spokojnie, ja was uratuję. Wrogowie na przemian są super sprytni i super głupi i to zawsze zależy od sytuacji i tego, jaki autor wymyślił ciąg wydarzeń.

Natrafiłam też na liczne literówki w książce, i to nie porozrzucane po całej powieści, ale zdecydowana większość znalazła się po przekroczeniu połowy książki. Jakby edytorom już się nie chciało.

Ale poza tym, przygoda z książką jest zaliczana jako udana. Bohaterów da się lubić, można się z nimi utożsamiać.

Czasami miałam wrażenie, że...

Przepadam za takim sposobem pisania. Cudowne osobowości bohaterów, których można albo pokochać albo znienawidzić. Czytana w każdej wolnej chwili, a jednocześnie szkoda czytać jak nie ma się pełnego skupienia, każdy kto czyta chyba rozumie o czym piszę. Mimo oczywistych podobieństw do Władcy Pierścieni baaardzo lubię. W zasadzie "To co?" . Pełno jest takich książek, które są do siebie podobne, ale tych dobrze napisanych jest niewiele. A ta jest właśnie dobrze napisana.

Przeczytana kolejny raz , już nie wywarło takiego wrażenia jakie pamiętam czytając pierwszy raz :( Fabula jak sam opis wydawcy informuje ma wiele wspólnego z " Władcą Pierścieni" byłem ciekaw co z tego wyjdzie heh a wyszło jak wyszło 6 gwiazdek !

Odnośnie wspomnianej historii można było bardziej rozwinąć kilka wątków , które były dość okrojone , chaotyczne momentami nużące ! Cóż autor mógł się lepiej postarać w mojej ocenie mogło być o wiele lepiej :)

Wiele osób porównuje styl Brooksa do Tolkiena i zgadzam się, że szablon jest podobny, ale nie zmienia to faktu, że mimo wszystko bardzo je lubię. Historia przedstawiona w "Mieczu Shannary", jest wciągająca. Przeniosłam się w świat przygody, świat wyprawy, która na początku wydaje się niemożliwa, bohater raczej słaby i niedoświadczony, ale właśnie w tym tkwi cały urok. Wil dojrzewa i mężnienie, a pomaga mu Allanon, którego od razu polubiłam i Amberle.

Bardzo dobra książka w stylu fantasy. 8/10

Bardzo dobra książka w stylu fantasy. 8/10

Książka ciekawa. Posiada przyjemne przygody jak i te straszne i przyprawiające o dreszcze. Powieść urozmaicone i dobrze zredagowana.

Pozdrawiam

Pozdrawiam

Fatalnie napisana, niezwykle wtórna, męcząca opowieść. Nie przebrnąłem do końca.

Straszny grafoman, początek aż fizycznie męczył. Później, albo przyzwyczaiłem się do tego rozwlekłego stylu, albo po prostu, było go mniej. Generalnie nie jest źle, chociaż jest trochę mało oryginalnie, no i "nazbyt kwieciście"

• Do kupienia

Terry Brooks Miecz Shannary Zobacz więcej