Kontakt

Okładka książki Kontakt Gabriela Górska
Okładka książki Kontakt
Gabriela Górska Wydawnictwo: Wydawnictwa Radia i Telewizji fantasy, science fiction
Wydawnictwa Radia i Telewizji
1986-01-01
1982-01-01
83-212-0404-X

książka w stylu Lemowskich rozważań egzystencjalnych o człowieczeństwie i tym jak będzie ono wyglądało w technologicznej przyszłości. Fabuła jest tylko szkieletem do rozważań i pokazania postaw, ale napisana jest bardzo dobrze i jeśli ktoś lubi takie książki to nie będzie się nudził

Powieść nie zawiera dużo akcji, czy niesamowitych kosmicznych przygód, a skupia się na relacji międzyludzkiej, na budowaniu i zacieśnianiu więzi. Wskazuje również dlaczego tak bardzo człowiek poszukuje w kosmosie innej cywilizacji.
Książka jest lekka i ciekawa. Ogólnie polecam.

Przesłuchałem audiobooka, który zajął ok 180 min. w wykonaniu Hanny Kamińskiej.

Książka jest lekka i ciekawa. Ogólnie polecam.

Przesłuchałem audiobooka, który zajął ok 180 min. w wykonaniu Hanny Kamińskiej.

Pomysł wydaje się prosty. Weź dwóch facetów, butelkę wina i książkę. Niech co jakiś czas czytają fragmenty na głos. Zabawa gwarantowana. Bez względu na to, czy będzie to arcydzieło, czy też nie. Słowa przefiltrowane przez zbyt dobry humor mogą być zabawne.

Ale czy na pewno? Na pewno każde czytane zdanie wywoła wybuchy radości? Czy ma znaczenie, czy to dobre pisarstwo, czy nie?

Zostałem oskarżony. Mój przyjaciel orzekł, że to przeze mnie. Postanowił iść tropem powrotów do książek z młodych lat i kupił sobie książkę, która jak orzekł była prawdopodobnie jego pierwszą książką S-F w życiu. Zabrał na wyjazd.

O ile pamiętał, bardzo mu się podobała. A ja odebrałem mu dzieciństwo. A przynajmniej część wrażeń.

Był już wieczór, gdy zaczął czytać. W skupieniu. Wyciszeni, już po kolacji. Ja próbowałem skupić się na swojej lekturze, ale w pewnym momencie zaczął czytać na głos.

Mamy ubaw, ale zastanawiamy się też o co chodzi. Książka Kontakt Gabrieli Górskiej miała dwa wydania, drugi nakład według informacji na stronie redakcyjnej to 50 000 egzemplarzy. Szukamy w sieci informacji o autorce. Górska była laureatką kilka nagród, autorką scenariuszy do słuchowisk. Naprawdę? I tak pisze? Czasami mamy wrażenie, że jej celem było stworzenie możliwie najbardziej złożonego zdania złożonego.
[...]
całość:

Super książkaNie spodziewałam się wiele po tej książce. Była raczej cienka, okładka była niezbyt porywająca, autorki nie znałam, ale... Pomyślałam, że dam jej szansę. To nie tak, że biorę z nią ślub, jeżeli mi się nie spodoba, to odłożę, pomyślałam. I wzięłam Kontakt w swoje ręce.

I odłożyłan tę powieść dopiero, gdy ją skończyłam. Jak na osobę, która ma problemy z koncentracją to całkiem spore osiągnięcie i znak, że książka jest napraawdę wciągająca.
Na pierwszy rzut oka fabuła nie powala oryginanością - oto w XXIII wieku dwóch mężczyzn na pokładzie statku międzysystemowego „Redbird” wyruszyło z misją badawczą na odległą planetę BX-16.
Owa podróż na tę odległą planetę i badania na niej prowadzone mają na celu odpowiedzieć na dręczące ludzkość pytanie o to, czy istnieje jakieś inne życie w Kosmosie i czy możliwe jest nawiązanie tytułowego kontaktu. Jednakże poza tym w powieści mamy jeszcze inny rodzaj kontaktu - rodzącą się przyjaźń bohaterów, skazanych na przebywanie ze sobą. Od samego początku kapitan Carey starał się być życzliwym dla swojego towarzysza podróży, tajemniczego i przyjmującego wszystko na spokojnie majora Thorntona, który był także Strażnikiem. Strażnicy nie cieszyli się sympatią ludzi i jego chłodne zachowanie w stosunku do pilota nie dziwiło. Jednakże okazać się miało, że Strażnicy tacy jak on kryją przed resztą miszkańców Ziemi wielki sekret.
Język powieści jest wspaniały, płynny i nie nastręczający trudności w odbiorze, jednak nie banalnie prosty. Autorka świetnie zbalansowała akcję, dialogi i rozważania Careya.
Kapitan z jednej strony był podekscytowany - został w końcu wybrany do ważnej misji, został emisariuszem ludzkości, tym, który miał jako pierwszy porozumieć się z inną inteligentną formą życia. Owa ekscytacja była skontrastowana przez jeg niepokój, że może jednak na planecie nie znajdą nikogo. Te dwa uczucia popychały go do poszukiwania, do walczenia z własną słabością, do nie poddawania się rozterkom. Jego towarzysz od samego początku zdawał się być równie oddający się badaniom, ale zarazem mniej poddawał się emocjom.
Polecam fanom SF, ale także każdemu, kto chciałby poczytać fajną powieść, która może skłonić do rozważań, która stara się odpowiedzieć na pytanie, jak człowiek może zareagować na odkrycie prawdy o życiu w Kosmosie.

(http://dywagacjenadherbata.blogspot.com/2016/03/241-kontakt-gabriela-gorska.html)

Akcja powieści dotyczy wyprawy kosmicznej na odległą planetę BX-16, skąd dotarły na Ziemie nieczytelne sygnały świadczące o próbie nawiązania kontaktu. Załoga "Redbirda": kapitan Carey i major Thornton startują w pierwszej połowie XXIII wieku, aby dotrzeć do celu po czternastu latach do tajemniczej planety. Fabularna otoczka, bardzo staranna i przekonująca, spowija psychologiczny dramat głównego bohatera. Perry Carey - samotny pilot lotów pozasystemowych - próbuje rozszyfrować naturę swojego towarzysza, stara się przełamać własne uprzedzenia i nawiązać z nim prawdziwie ludzki kontakt.

• Dzieciństwo
  • 🚀 Fantastyka naukowa