Conan i bogowie gór

Okładka książki Conan i bogowie gór Roland J. Green
Okładka książki Conan i bogowie gór
Roland J. Green Wydawnictwo: Amber Cykl: Conan "czarna seria" (tom 55) Seria: Wielkie Serie Fantasy fantasy, science fiction
Conan "czarna seria" (tom 55)
Wielkie Serie Fantasy
Conan and the goods of the mountain
Amber
1998-01-01
1998-01-01
Grzegorz Wojtkowski

Okładka książki Conan uzurpator Robert E. Howard, L. Sprague de Camp
Conan uzurpator Robert E. Howard, L...
Okładka książki Conan Lin Carter, Robert E. Howard, L. Sprague de Camp
Conan Lin Carter, Robert ...
Okładka książki Conan mściciel Robert E. Howard, Björn Nyberg Björn, L. Sprague de Camp
Conan mściciel Robert E. Howard, B...

Akcja tej powieści dzieje się zaraz po Czerwonych Ćwiekach, kiedy to Conan z Valerią uciekają z Xuhotl po masakrze tego miasta. Ucieczka oczywiście przebiega przez Czarne Królestwa, a tam akurat dwa zwaśnione ze sobą plemiona toczą wojnę. Jedno z nich, ze zorganizowaną armią walczącą w szeregu, tarcza przy tarczy, posiadające wsparcie boskiego Żywego Wiatru oraz dzielnie stawiające im czoło drugie, z potężnym szamanem i dzielnymi wojownikami oraz umiejętnością walki na rzece.

Conan z Valerią, w trakcie ucieczki, nie do końca intencjonalnie wplątują się w ten konflikt i po przejściu prób, przyłączają się do jednego z nich.

Czy imię Amra Lew będzie wysławiane przez większą ilość plemion w Czarnych Królestwach? Czy Conan wreszcie zdobędzie serce opornej Valerii?

Kolejna przygoda Conana tocząca się dość powolnym rytmem. Nie do końca podobają mi się przygody Conana, które w stu procentach dzieją się w dżungli. Brakuje mi w nich szczęku oręża, pełnych intryg magów, skrytobójców oraz potężnych armii ścierających się ze sobą. Według mnie takie przygody tylko kastrują piękny świat hyboryjski z tego co najlepsze, bo czymże jest uniwersum Conana bez potężnego maga-kapłana Seta, hyrkańskich konnych łuczników, czy aquilońskiej ciężkozbrojnej konnicy?

To taka książka o której można powiedzieć wiele złego: że słaba fabuła, naiwna, niepoważna itd.
Ale autor posiada dwie kluczowe umiejętności, które sprawiają, że jego opowieści są niezwykle wciągające:
umiejętność kreowania alternatywnego świata (na równi z Tolkienem) oraz umiejętność prowadzenia akcji.
Jak zwykle w cyklach te pierwsze części są lepsze niż środkowe. Końcowe zaś są tylko cieniem.

Jak zwykle w cyklach te pierwsze części są lepsze niż środkowe....

Już ujrzenie nazwiska autora bardzo zniechęciło mnie do tej książki. Cały czas pamiętam, jak jego bohaterki gziły się ze wszystkimi i bez przerwy gubiły ubrania, a cała reszta fabuły też nie zachwycała.
Uznałem jednak, że kronikarski obowiązek nakazuje wstrzymanie się z oceną do czasu ujrzenia ostatniej strony okładki. Wziąłem więc głęboki oddech i przystąpiłem do czytania.

Pierwsze co mnie spotkało, to bardzo przyjemne umieszczenie akcji w korelacji z oryginalnymi tekstami, konkretnie - z Czerwonymi Ćwiekami. Conan i Valeria opuszczają przeklęte miasto, próbując dostać do znanych Cymerianinowi terenów Czarnych Królestw.
A jednocześnie zniszczenie przeklętych ludów jakie nastąpiło za sprawą tych ludów sprawia, że dwa inne zwaśnione, wspomagane magią i demonami ludy postanawiają rzucić się sobie do gardeł.
I robią to dokładnie na drodze naszych bohaterów.

W porządku, książka ta przyjemnie mnie zaskoczyła. Nie jest żadną miarą świetna, ani wybitna, ale stanowi znaczy wzrost formy w porównaniu do wcześniejszych dzieł autora.
Fabuła miejscami się trochę dłuży, ale w sposób jak najbardziej naturalny. Miejsce akcji jest też na tyle oryginalne, że przez większość książki kompletnie nie wiemy co się zaraz wydarzy.

Romans pomiędzy Conanem a piratką jest mocnym elementem opowieści, odbiega bowiem od schematu do jakiego przyzwyczaiły nas inne tomy (zwłaszcza tego autora).
Podobnie sprawa się ma z kreacją postaci. Są one wyraźne i kolorowe, nawet jeśli płaskie.
Mimo to całości brakuje blasku, błysku, tego czegoś co oddziela czytadło od dzieła. A szkoda.
Bo w efekcie trudno też dużo z niego zapamiętać. Piszę te słowa po niecałym miesiącu od końca lektury i niestety, niewiele udaje się wykopać z otchłani pamięci.

Oprawa to standard Czarnej Serii Amberu, czyli współcześnie niespotykanie wysoka jakość. Okładki są twarde i lakierowane. Strony - szyte. Ilustracja tytułowa jest piękna i klimatyczna. Choć sensu stricte nie przedstawia ona sceny z powieści, to jest na tyle ogólna, że oddaje jej ducha.

Podsumowując, powieść ta może być warta przeczytania, do pociągu, ale w długi, nudny wieczór. Lepiej jednak wyłowić ją w bibliotece, albo od kogoś pożyczyć. Chyba, że kolekcjonuje się całą serię...

• Conan
  • Chcę kupić
  • Conan Amber

Dodaj cytat z książki Conan i bogowie gór