Ewolucja Wszechświata

Okładka książki Ewolucja Wszechświata Fred Adams, Greg Laughlin
Okładka książki Ewolucja Wszechświata
Fred AdamsGreg Laughlin Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN astronomia, astrofizyka
astronomia, astrofizyka
The Five Ages of the Universe. Inside the Physics of the Eternity
Wydawnictwo Naukowe PWN
2000-06-01
2000-06-01
8301132035
Elwira Machowska

Wraz z autorami prześledzimy losy naszego Wszechświata od narodzin do śmieci cieplnej. Książka jest podzielona na 4 rozdziały - Era pierwotna (Wielki wybuch, Inflacja, tworzenie pierwiastków itp.),Era Gwiazdowa (narodziny i śmierć różnych typów gwiazd),Era Degeneracji (losy białych i brązowych karłów) i Era Czarnych Dziur (o ostatnich obiektach, jakie pozostaną we Wszechświecie, po rozpadzie protonów). Tak więc na niecałych 300 stronach zawarta jest historia naszego kosmosu od Ery Plancka do wyparowania ostatnich Czarnych dziur (1 googol lat (jedynka z setką zer)).

Moim zdaniem, to powinna być obowiązkowa pozycja w szkole. Przynajmniej niektóre rozdziały.
Jak żadna inna uświadamia jak ogromny jest Wszechświat i jak malutki jest ten kawałeczek, który poznaliśmy. Pisząc "ogromny" i "malutki" mam na myśli nie tylko, przestrzeń, ale i czas, któremu zresztą autorzy poświęcają więcej uwagi. W sumie nic dziwnego - książka jest o ewolucji, a wiec o zmianach w czasie.
Oczywiście im dalej od miejsca w którym jesteśmy, tym więcej domysłów i mniej pewników. Rozdziały o dalekiej przyszłości Wszechświata to już w ogóle "twarde SF", ale idee naprawdę warte poznania!

Na koniec mała uwaga - dla mnie książka jest dość dołująca. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie powinienem zaprzątać sobie głowy tym, co spotka Ziemię za kilka miliardów lat, ale jakoś zasmuciła mnie myśl, że czego byśmy nie zrobili, to nasza planeta przestanie istnieć. Ba, Układ Słoneczny też kiedyś przestanie istnieć. W zasadzie to i nasz Wszechświat nie jest wieczny i kiedyś to wszystko pogrąży się w zimnie i ciemnościach... Niby przyszłość to odległa, ale raczej pewna. Od momentu kiedy przeczytałem tę książkę, trochę mnie ta myśl smuci...

• Naukowe, popularnonaukowe
  • Astrofizyka