Wąż

Okładka książki Wąż Clive Cussler, Paul Kemprecos
Okładka książki Wąż
Clive CusslerPaul Kemprecos Wydawnictwo: Amber Cykl: Kurt Austin (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Kurt Austin (tom 1)
Serpent
Amber
2003-01-01
2003-01-01
Paweł Wieczorek
zagadka Atlantyk

Okładka książki Diabelskie Morze Clive Cussler, Dirk Cussler
Diabelskie Morze Clive Cussler, Dirk...
Okładka książki Rwący lód Graham Brown, Clive Cussler
Rwący lód Graham Brown, Clive...
Okładka książki Plan Colossus Clive Cussler, Boyd Morrison
Plan Colossus Clive Cussler, Boyd...
Okładka książki Gray Ghost Robin Burcell, Clive Cussler
Gray Ghost Robin Burcell, Cliv...

Okładka książki Tajna straż Clive Cussler, Jack Du Brul
Tajna straż Clive Cussler, Jack...
Okładka książki Diabelskie wrota Graham Brown, Clive Cussler
Diabelskie wrota Graham Brown, Clive...
Okładka książki Miecz Gideona Lincoln Child, Douglas Preston
Miecz Gideona Lincoln Child, Doug...

Pierwsza część cyklu o Kurcie Austinie mnie trochę rozczarowała. Nie była zła, ale chyba popełniłem błąd czytając wcześniej "Statek Widmo", który rozbudził moje oczekiwania. Kurt Austin to taki nowoczesniejszy Dirk Pitt. Sama fabuła momentami była konfundująca i nie wiedziałem jak mają się wydarzenia z meksykańskich lasów do zatopionego wraku włoskiego statku. Na szczęście wszystko spięło się pod koniec, jednak motywacje głównego antagonisty wciąż wydają mi się niejasne. Mam nadzieję, że kolejne części cyklu będą się rozwijać w dobrą stronę.

Dobra , awanturniczo przygodowa pierwsza część nowego cyklu , którego rozpocząłem eksplorację. Kto odkrył tak naprawdę Amerykę? Skąd taki wysoki poziom kultury Majów? Clive Cussler w sposób pozytywny zaskoczył mnie kolejny raz .
Wąż to dobra lektura na deszczowy weekend . Jeśli nie podchodzisz do wszystkiego w sposób pragmatyczny to przeczytasz z przyjemnością. Jeśli szukasz dziury w całym , wszystko dla Ciebie musi mieć historyczne lub naukowe uzasadnienie to sobie odpuść .
Wąż to przede wszystkim dobra zabawa .

Klimat książek przygodowych Cusslera z pogranicza Indiany Johnesa i Jamesa Bonda znany z serii o Dirku Pitcie utrzymany. To jednak intryga jest badana przez zespół NUMA z głównym bohaterem Kurtem Austinem na czele. Dużo akcji na morzu i pod wodą i to chyba wychodzi autorom najlepiej, sporo w meksykańskiej dżungli. Wszytko na bazie historii z czasów prekolumbijskich i późniejszych połączone na plaster, ale czyta się miło.

Narracja jak w innej serii. Historia Świata trochę odmienna, żeby nie spojlerować nie będę wchodzić w szczegóły, lecz jest to trochę inny Wszechświat 🤭. Inny bohater podobna rozrywka.

Zaczyna sie jak dobry kryminal...a konczy jako przecietna ksiäzka przygodowa.
Ale w sumie dobrze sie czyta...to tyle

Zaczyna sie jak dobry kryminal...a konczy jako przecietna ksiäzka przygodowa.
Ale w sumie dobrze sie czyta...to tyle

Fajnie, łatwo i szybko się to czyta. Typowa przygodówka, napisana ciekawym językiem. Co prawda książek tego typu jest cała masa, więc nie ma tu nic innego, typowego dla klasycznej przygodówki w stylu "bohater ratuje świat przed złymi mocami".

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Uwielbiam powieści przygodowe Clive'a Cussler'a, każda z nich mi się podoba. Polecam!

Nie trafiłem jeszcze na złą książkę Cliva Cusslera, ale kto wie może to odkrycie jeszcze przede mną :)

Wracając do samej książki to bardzo wartko prowadzona akcja, dynamiczni bohaterowie i możliwość poszukiwania odpowiedzi na zadawane od dawna pytanie, czy Krzysztof Kolumb faktycznie był pierwszym Europejczykiem który odwiedził „Nowy Świat” i odkrył Amerykę?? Dla mnie osobiście dodatkowym smaczkiem jest element opisanej kultury prekolumbijskiej dość „mocno” zniszczony w późniejszych latach przez hiszpańskie konkwisty. O ile szybciej mogła by się rozwijać cywilizacja gdyby korzystać z wytworów innych a nie niszczyć pod szyldem nawracania na jedyną słuszną wiarę…

Wyobraźnia to potężna broń. Pozwala przejść od masakry archeologów na marokańskim wybrzeżu do oceanicznych podróży Fenicjan. Dołóżmy do tego tajemniczą organizację, którą dąży do równie mrocznego i nieznanego celu, głównych bohaterów pokonujących trudności w egzotycznych „okolicznościach przyrody”, kilka faktów oraz tajemnic z historii naszej planety, a przy odrobinie zdolności pisarskich stworzymy niezłą powieść przygodową.
Clive Cussler chyba zaczął cierpieć na potężne długi, ewentualnie na bóle głowy ze względu na kolejne pomysły, których nie potrafił sam zrealizować. Nagle bowiem obok serii z Dirkiem Pittem pojawiły się przygody Kurta Austina, dodatkowo jeszcze dwie zupełnie inne serie. Czy to dobrze?
Trudno wyczuć, gdyż nie zawsze ta jakość przechodzi w jakość. Cussler zawsze umiejętnie i sprytnie przemycał mnóstwo informacji historycznych i technicznych w swoich książkach. W późniejszych historiach coraz częściej ta wiedza staje się wręcz podręcznikowa, przetykana wtrętami w postaci dialogów. Nie wiem czy to już efekt braku kontroli autora nad faktami, czy brak umiejętności pisarzy wspomagających.
Tutaj książka jest czytalna, ale chwilami po prostu „zamula”. Kolejny akapit mówiący na tematy marynistyczne lub techniczne potrafi konkretnie zastopować lekturę. A tutaj przygód jest sporo, dużo się dzieje, a tajemnica nie jest taka oczywista. Kurt Austin razem z Joe Zavalą szukają organizacji, która z jakiegoś powodu interesuje się pracami archeologicznymi, które mogą jakoś wpłynąć na fakt odkrycia Ameryki przez Kolumba. W dzisiejszych czasach powód dość naiwny, można by powiedzieć, ale jest on naprawdę pretekstem. Uwierzcie, to nie jest żaden spojler.
Nasi bohaterowie toczą pojedynki ze swoimi przeciwnikami na wybrzeżu marokańskim, w meksykańskiej dżungli oraz wśród amerykańskich bezdroży. Co jakiś czas czytelni jest zaskakiwany kolejnym cudem techniki, który umożliwia naszym dzielnym gierojom schodzić w głębinę lub działać całkiem sprawnie na dnie zatopionego okrętu.
Tradycyjnie główni bohaterowie są podatni na rany, ale ich szczęście i pomysłowość wychodzi zdecydowanie ponad przeciętną. Pewnie dlatego to oni, a nie ja pracują w NUMA. Z drugiej strony – Indiana Jones również potrafił zbierać porządny oklep od nazistów, by potem nagle ich oszukać świetnym pomysłem i prawym prostym. Taki trochę swój chłop, ale z wyższej półki. To samo jest z bohaterami Cusslera. Modelowe sylwetki, zachwyty płci przeciwnej, dodatkowo niesamowite obycie techniczne. Pilotować samolot czy łódź podwodną? Jakaż to różnica?
Wracając do książki – jest to porządne czytadło przygodowe, nie wnoszące wiele do samej literatury, ale same kilka faktów z życia Kolumba zaskoczy niejednego. Gdyby nie niektóre wtręty techniczne lektura byłaby jeszcze przyjemniejsza. Intryga jest naciągana, owszem, rozwiązanie do przewidzenia, ale po drodze jest trochę fajnych przygód. Za to właśnie lubię książki spod szyldu Clive’a Cusslera.

Nie wiem co mam napisać na temat tej książki. Niby fajna, wartka akcja, tło historyczne, ale w pewnym momencie zwątpiłam. Po prostu coś mi nie pasowało, męczyła mnie momentami. Zakończenie było ok. Ogólnie polecam :-) z pewną dozą niesmaku.

• Clive Cussler
  • Przygodowe