Tajna wojna Stalina

Wołoszański
1999-01-01
1999-01-01
839049728X

Kolejna świetna książka Bogusława Wołoszańskiego. Napisana jak zwykle wciągającym i sugestywnym językiem. Czysta przyjemność czytania. Gorąco polecam.

Bardzo dobra pozycja kultowego autora opisująca nam wydarzenia od dojścia Stalina do władzy po początek Wojny Ojczyźnianej.

Kolejna rewelacyjna książka z kultowej już serii Bogusława Wołoszańskiego "Sensacje XX wieku". Tym razem fabuła lektury skupia się głównie na działaniach dyplomatycznych w latach 1938 - 1941. Głównymi bohaterami wydarzeń są oczywiście Nazistowskie Niemcy oraz Związek Radziecki. Występują tu również pozostali aktorzy międzynarodowego teatru zdarzeń czyli wielkie mocarstwa (Wielka Brytania, USA, Japonia) oraz pozostałe, mniej liczące się kraje (Polska, Węgry, Rumunia). W całość fabuły, autor bardzo umiejętnie wplótł relacje z kampanii wojennych w Polsce, Francji, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Finlandii, Grecji, Jugosławii oraz atak Niemców na ZSRR w 1941 roku, co kończy książkę. Opisy kampanii wojennych są tylko dodatkiem ale bardzo ciekawym dodatkiem (szczególnie ta w Finlandii). Kampania w 1941 roku jest tylko jakby zasygnalizowana i nie jest dalej w ogóle rozwinięta. Szczegółowo autor opisał ją w "Drodze do piekła", którą również polecam i którą również zamierzam odświeżyć. Jak to u Pana Wołoszańskiego bywa, świetny pisarski styl uzupełniony został wieloma zdjęciami, mapami i rycinami. Świetna książka. Polecam każdemu.

Polecam młodym - w ciekawy sposób wciąga w historię (oby lekce historii tak wyglądały).

Książka zawiera opis działań mniej więcej od 1938 roku do 22 czerwca 1941. To pierwsza pozycja od Wołoszańskiego, którą przeczytałem. Natomiast wcześniej oglądałem wiele odcinków Sensacji XX wieku. Oczywiście seria ta jest naprawdę fajnie dopracowana i z udziałem wybitnych polskich aktorów. Książka jest utrzymana w takim samym stylu, co jest niewątpliwie wielką zaletą. Jeżeli ktoś nie miał jeszcze do czynienia, a docenia twórczość Wołoszańskiego - warto sięgnąć po ten tytuł. Polecam

Bardzo dobra książka, która świetnie pokazuje dyplomacje w latach 1938-41. Autor pisze w niezwykle ciekawy sposób. Książka pokazywała Europe oczami ZSRR, Trzeciej Rzeszy i Wielkiej Brytanii i to mi się bardzo podobało. Po za tym mogłem w niej znaleźć wiele ciekawostek o których nie wiedziałem.

„Tajna wojna Stalina” to książka oparta na faktach i dokumentach. Wołoszański dość szczegółowo opowiada o sytuacji dyktatora, ZSRR oraz całej Europy od momentu dojścia Stalina do władzy do 22 czerwca 1941 roku. Materiał został opracowany bardzo szczegółowo, co może być wadą jak i zaletą. Zaletą jest ogrom materiału dotyczącego sytuacji Europy szczególnie w przeddzień wybuchu jak i w pierwszych latach wojny. Wadą jest ten sam ogrom materiału, gdy dostaje go do ręki osoba początkująca, słabo znająca ten okres historii. Ponadto nie do końca spodobało mi się wykorzystanie tych samych partii materiałów, które znam z innych książek Wołoszańskiego; dokładnie takie same fragmenty w dwu (przynajmniej) książkach jakoś nie podnoszą mojej opinii o autorze. Na szczęście tych kawałków nie było dużo. Poza tym mogę dodać, że „Tajną wojnę Stalina”, przynajmniej niektóre fragmenty czytało mi się jak dobrą sensację.

Klasyka

Klasyka

Zdecydowanie mniej zaskakujące informacje od Tajnej Wojny Hitlera jednak równie ciekawe.

Ciekawe.

Ciekawe.