Droga do piekła

powieść historyczna
Wołoszański
2000-01-01
2000-01-01

Głos Wołoszańskiego słychać nawet kiedy czyta ktoś zupełnie inny...
Styl pisarski Bogusława Wołoszańskiego jest doskonale znany wszystkim pasjonatom historii. Również zagadnienia z okresu II WŚ na pograniczu walk niemiecko-radzieckich nie są zaskoczeniem. Podobnie jak treść książki nie jest tym razem odkryciem (nie są to Sensacje XX-wieku),choć autor częstokroć wplata wątki i szczegóły, które na dobrą sprawę znane są wyłącznie z jego opracowań.
Ja słuchałem audiobooka czytanego przez Ksawerego Jasieńskiego i był to doskonale spędzony czas.

Głos Wołoszańskiego słychać nawet kiedy czyta ktoś zupełnie inny...

Obraz drugiej wojny zza plecow Stalina, ale nie tylko. Ciekawie pokazano tutaj polityczne gierki i przedstawiono dzialania na frontach w tamtym okresie. Intrygujaca i przerazajaca, ale tez troche zle zbalansowana. Czasami ciagnaca sie niepotrzebnie, a w miejscach gdzie chcialoby sie wiecej szczegolow (na przyklad w koncowce) autor idzie na skroty.
Sama tematyka jednak jest na tyle interesujaca, ze mozna ten szkopul wybaczyc.

8/10

Sama tematyka jednak jest...

[...]
Jego zwycięstwo przesądziło o życiu wielu narodów Europy na 44 lata.

Ś𝗪𝗜𝗘𝗧𝗡𝗔 𝗣𝗨𝗕𝗟𝗜𝗖𝗬𝗦𝗧𝗬𝗖𝗭𝗡𝗔 𝗥𝗢𝗕𝗢𝗧𝗔 !
Cenię i szanuję Bogusława Wołoszańskiego za wiedzę i jako popularyzatora historii. Pasję, którą dzieląc się z nami, potrafi równocześnie zarażać.
To była dla mnie weekendowa lektura, tego nie da się wziąć na raz, potrzebne jest jej dozowanie. Podczas spaceru, gotowania, ćwiczeń czy sprzątania jako wypełniacz doskonała.
Dobrze się słuchało pana Ksawerego Jasieńskiego, , oczywiście w większej prędkości odtwarzania.
𝐏𝐎𝐋𝐄𝐂𝐀𝐌 𝐊𝐀Ż𝐃𝐄𝐌𝐔 ! 𝐖 𝐒𝐙𝐂𝐙𝐄𝐆𝐎́𝐋𝐍𝐎Ś𝐂𝐈 𝐓𝐘𝐌, 𝐊𝐓𝐎́𝐑𝐘𝐂𝐇 𝐏𝐀𝐒𝐉𝐎𝐍𝐔𝐉𝐄 𝐈𝐈 𝐖𝐎𝐉𝐍𝐀 Ś𝐖𝐈𝐀𝐓𝐎𝐖𝐀.

[...]
Jego zwycięstwo przesądziło o życiu wielu narodów Europy na 44 lata.

Ś𝗪𝗜𝗘𝗧𝗡𝗔 𝗣𝗨𝗕𝗟𝗜𝗖𝗬𝗦𝗧𝗬𝗖𝗭𝗡𝗔 𝗥𝗢𝗕𝗢𝗧𝗔 !

Autor zabiera nas podróż historyczną razem z frontem WWII przesuwającym się od Berlina pod Moskwę i z powrotem. Dużo ciekawostek i szczegółów historycznych, ale na tyle zbalansowanych, że czyta się bardzo przyjemnie.

Droga do piekła — to solidna powtórka z tego okresu historii, który Rosjanie nazywają: Великая Отечественная война (Wielka Wojna Ojczyźniana — czyli ta część II wolny św. w której brał udział ZSRR). Ze Stalinem w roli głównej, oczywiście. Nie brak tu jednak wątków wykraczających poza te ramy. Do tego wielka ilość przypisów obejmujących biogramy polityków, przywódców wojskowych, agentów wywiadów i innych, a w tekście także obszerne (chwilami może nawet zbyt obszerne...) informacje statystyczne na temat liczebności poszczególnych formacji wojskowych i ich uzbrojenia. Ilość przytaczanych danych jest olbrzymia. Chwilami zastanawiałem się, w jaki sposób Autor do nich dotarł... Może nieco mylący jest tytuł, bo jak by nie patrzeć, to jednak Stalin tę wojnę wygrał — z żelazną konsekwencją realizując swoje plany (najpierw wyparcia Niemców z granic ZSRR, potem otoczenia z zachodu tych granic wianuszkiem satelickich i od niego uzależnionych krajów) i kompletnie nie licząc się z tym, ile one pochłoną ofiar. Była to więc raczej droga do zwycięstwa (choć okupiona mnóstwem niepotrzebnych ofiar) niż do piekła... Znajdziemy tu też mnóstwo informacji na temat „szorstkich” i pełnych wzajemnych uprzedzeń i obaw (skądinąd zresztą słusznych!) sojuszy Stalina z aliantami, a także ich wzajemnych stosunków. Słowem — cenna i godna polecenia pozycja dla wszystkich zainteresowanych historią XX wieku, w tym II wojny św.

Autor książek mojego dzieciństwa. To dzięki pasji z jaką Bogusław Wołoszański prowadził swój program Sensacje XX wieku oraz styl książek z tej samej serii, rozbudził we mnie tak wielkie zainteresowanie II wojną światową. W tej książce główna fabuła lektury opiera się o politykę Stalina, Związek Radziecki i wielką wojnę ojczyźnianą. Miejscami książkę czyta się jak dobrą powieść z nutą akcji, sensacji i szpiegostwa. Całość świetnie dopełniają zdjęcia, mapy oraz obszerne przypisy. Polecam

Książkę polecam każdemu, kto chce odświeżyć swoją wiedzę z zakresu IIWŚ. Bardzo przyjemnie się ją czyta, autor wprowadza do narracji dużo autentycznych cytatów. Dodatkowo opatrzona też jest wieloma zdjęciami i mapami.

Poza końcówką potraktowaną po macoszemu - obowiązkowa pozycja dla zainteresowanych IIWŚ

Dla fanów historii

Dla fanów historii

Książka prostym stylem opisuje nam politykę Stalina w czasie II Wojny Światowej.
Znawcy historii nie znajdą w niej nic nowego czy zaskakującego, tak więc książka jest dla osób którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z historią II Wojny Światowej.

• Historyczne
  • Audiobooki

Dodaj cytat z książki Droga do piekła