Szczurobójca

2010-04-23
2010-04-23
978-83-62317-08-0
literatura polska szczury zbrodnia

Po pierwszych kilku stronach miałem nieodparte wrażenie, że już kiedyś, gdzieś (czyt. na kartach innej książki) spotkałem głównego bohatera. I wydaje mi się, że nie popełnię gafy, jeśli stwierdzę, że Rincewind ze Świata Dysku stworzonego przez sir Terrence'a Pratchetta z pewnością jest dalekim krewnym (Dawida) Pabiana Globa. No a poza tym wartka akcja, wyborny humor i czająca się w ciemnościach Groza w duecie ze swoją kuzynką Śmiercią. Wyborna mieszanka, która, moim skromnym zdaniem, powinna przynieść autorowi miano "polskiego Pratchetta". Niestety, dotychczas nigdzie nie spotkałem się z innym tworem Sławomira Orłowskiego, przez co nie chciałbym chwalić dnia przed zachodem słońca. Wszak na tytuł "polskiego Pratchetta" trzeba sobie zasłużyć nie tylko jakością historii i tekstu, ale też ilością tytułów. I życzyłbym sobie, żeby móc niedługo w ich obfitości przebierać bez końca.

Doskonała książka, przy której bardzo miło można spędzić i odpocząć, czasami zaśmiewając się z poczynań bohatera. Przez ostatni czas miałem do czynienia z kilkoma debiutantami, min. ze Stefanem Dardą, Jackiem Skowrońskim a teraz Sławomirem Orłowskim. Kolejne powieści, już po debiucie, Stefana Dardy czy Jacka Skowrońskiego, mają swoje miejsce w mojej biblioteczce. Będę też oczekiwał na następną opowieść tego autora, abym mógł ją poznać oraz by mogła znaleźć się w moich skromnych zbiorach.
Polecam tę ksiązkę, bo ona leczy codzienne troski.

• Nieprzeczytane
  • Nigdy więcej