Społeczeństwo otwarte i jego wrogowie. Tom 1: Urok Platona

Okładka książki Społeczeństwo otwarte i jego wrogowie. Tom 1: Urok Platona Karl Popper
Okładka książki Społeczeństwo otwarte i jego wrogowie. Tom 1: Urok Platona
Karl Popper Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Biblioteka Klasyków Filozofii filozofia, etyka
filozofia, etyka
Biblioteka Klasyków Filozofii
Open society and its enemies
Wydawnictwo Naukowe PWN
2007-01-01
2007-01-01
Halina Krahelska
Popper liberalizm społeczeństwo otwarte Platon krytyka totalitaryzm filozofia

Wprawdzie Popper pisze dość zrozumiale analizując zarys społeczeństw "otwartych", to jednak przekaz odbieram bardzo dwuznacznie.
Po pierwsze to bardzo optymistyczna wizja społeczeństw, utopijna nieco. Po drugie natomiast Co dziś jest na topie Poppera odbiera się jako ewangelistę globalizacji, bez narodów, bez granic, bez obywatelstwa. Samoregulujące się społeczeństwo otwarte zdolne zasymilować jednostki wszelkiej maści i charakteru. Kim są więc owi "wrogowie"? W teorii tyrania, demagodzy, dyktatorzy i wszelkie inne grupy tożsamościowe...
Jest to jedna z ulubionych pozycji myślicieli i publicystów z początku XXI w. której znajomością wypadało się pochwalić. Często na siłę doszukując się tu ideologicznego manifestu zrobiono z niej "10 przykazań uni europejskiej".

Ahistoryczna paplanina

Ahistoryczna paplanina

Koncepcja „zasłony niewiedzy” to jeden z najlepszych mechanizmów osiągania sprawiedliwości w społeczeństwach (i nie tylko). U Poppera znajdujemy świetny opis mechanizmów przyśpieszających oraz hamujących rozwój społeczeństw otwartych i zamkniętych. Całość zbudowana na zasadzie kontrapunktu do wielu wcześniejszych koncepcji filozoficznych, społecznych oraz politycznych. Dobrze się czyta. Wydaje mi się, że jest to obowiązkowa pozycja ze współczesnej filozofii.

Lubię takie rozważania, ale przede wszystkim lubię racjonalny sposób argumentacji, który jest cechą Poppera, dlatego większość jego książek (choć nie we wszystkich fragmentach) bardzo mi odpowiada.

Popper po pewnym czasie przyznał się, że trochę go z tą książką poniosło. Bo wojna, bo totalitaryzm, bo naziści i w ogóle... Cóż, nie interesuje mnie krytyka oparta na traumach.

książka z biblioteki przyniesiona, teraz czas się za nią brać :D

książka z biblioteki przyniesiona, teraz czas się za nią brać :D

Sięgając po tę książkę spodziewałem się przeczytać, jakąś błyskotliwą krytykę teorii politycznych Platona. Niestety srodze się zawiodłem. Mamy tu do czynienia z wymyśloną interpretacją, która jest następnie zbijana. Zbijana nie w sposób naukowy, jak można by się spodziewać po kimś, kogo nazywają nie tylko filozofem, ale także naukowcem. Otrzymujemy raczej zbiór osobistych uprzedzeń i żółci, które autor wylewa na wszystko co według niego szkodzi jego ukochanej demokracji, która ma być niby "społeczeństwem otwartym", a w wydaniu Poppera zamienia się w "społeczeństwo zamknięte" przed, którym tak ostrzega. Jego krytyka Platona lepiej i trafniej w moim przekonaniu odniosłaby się do jego własnej osoby i poglądów. Jako, że można znaleźć u niego bardzo dużo z tego co zarzuca innym, na podstawie błędnych interpretacji. Nie mam pojęcia, jakim sposobem książka ta znalazła się w serii "Wielcy filozofowie" Gazety Wyborczej, jako, że jest tyle innych wartościowych dzieł, na które można przeznaczyć czas, zamiast tracić go właśnie na tę książkę.

Rewelacyjna! Przyjemnie i łatwo się ją czyta. Dokładna krytyka Platona, która zdejmuje opaski z oczu. Książka, która jest na czasie.

• Filozofia
  • Polityka
  • SAMODOSKONALENIE [przeczytać]
  • Filozofia
  • Czysta filozofia

Dodaj cytat z książki Społeczeństwo otwarte i jego wrogowie. Tom 1: Urok Platona