Tańczący Trumniarz

Okładka książki Tańczący Trumniarz Jeffery Deaver
Okładka książki Tańczący Trumniarz
Jeffery Deaver Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Lincoln Rhyme (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Lincoln Rhyme (tom 2)
The Coffin Dancer
Prószyński i S-ka
2001-01-01
2001-01-01
83-7255-858-2
Łukasz Praski
Lincoln Rhyme morderstwo

Za zleceniem morderstwa stał wspólnik właścicieli formy lotniczej. Wynajął on genialnego płatnego zabójcę, który aby ukryć swą tożsamość wynajął kolejnego mężczyznę, aby zabił ofiary. Sam podszywał się pod żyjącego na ulicy narkomana i dzięki temu udało mu się dotrzeć blisko ofiar oraz Lincolna i Amelii.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Druga część przygód Lincolna Rhyme i jego zespołu nie zawiedzie naszych oczekiwań. Po bardzo dobrej pierwszej części ta też trzyma wysoki poziom. Jest momentami mrocznie, obrzydliwie ale to jest plus tej książki. Mamy tutaj bardzo dużo szczegółów technicznych dotyczących prowadzenia śledztwa, niektórym może to się niezbyt podobać ale to jest to co wyróżnia tę pozycję jak i poprzednią. Oczywiście jest też wątek miłosny ale na razie autor poświęca mu dosyć mało uwagi. Sama końcówka fenomenalna, bardzo zaskakująca.

Trzyma w napięciu. Polecam.

Trzyma w napięciu. Polecam.

Porywający taniec trumiarza....

Porywający taniec trumiarza....

Choć nie lubię tematyki bomb i samolotów, książka dobra. Polecam 😊

Choć nie lubię tematyki bomb i samolotów, książka dobra. Polecam 😊

"Tańczący Trumniarz" Jeffery'ego Deavera to kolejna porywająca powieść kryminalna, która w pełni oddaje styl i talent tego uznanego autora thrillerów. Deaver, znany z precyzyjnego konstruowania fabuły i zaskakujących zwrotów akcji, nie zawodzi czytelników i dostarcza im emocjonującej lektury.

W centrum uwagi znajduje się detektyw Lincoln Rhyme, niezwykle inteligentny i doświadczony policjant, który staje w obliczu trudnego zadania schwytania bezlitosnego seryjnego mordercy znanego jako Tańczący Trumniarz. Zabójca ten działa perfidnie, zawsze pozostawiając po sobie charakterystyczny tatuaż przedstawiający Śmierć tańczącą z kobietą przed otwartą trumną. To właśnie ten detal staje się kluczem do rozwiązania zagadki i powstrzymania kolejnych zbrodni.

Deaver zgrabnie operuje napięciem, nie pozwalając czytelnikowi na chwilę wytchnienia. Akcja toczy się w błyskawicznym tempie, a kolejne poszlaki i wątki prowadzą do nieoczekiwanych zwrotów. Autor eksploruje psychologię postaci, a zwłaszcza detektywa Rhyme'a, ukazując jego determinację i nieustępliwość w dążeniu do złapania mordercy. Rhyme to bohater z wielowymiarową osobowością, którego ścieżka emocjonalna i wewnętrzne konflikty wzbogacają fabułę.

Jednak mimo tych zalet, "Tańczący Trumniarz" otrzymuje ocenę 6/10 głównie ze względu na pewne ograniczenia. Czasami fabuła wydaje się nieco przewidywalna, a rozwiązanie zagadki nie zawsze jest tak zaskakujące, jakby można było oczekiwać. Istnieje również kilka momentów, w których akcja zwalnia i tempo narracji spada, co może trochę zniechęcać czytelnika.

Mimo tych drobnych niedociągnięć, "Tańczący Trumniarz" nadal pozostaje solidnym thrillerem, którego czytanie jest satysfakcjonujące. Jeffery Deaver doskonale opanował sztukę konstruowania trzymającej w napięciu historii, a jego precyzyjny styl pisania zapewnia płynne i angażujące doświadczenie czytelnicze.

Dla fanów kryminałów i thrillerów, "Tańczący Trumniarz" jest pozycją, która dostarcza solidnej dawki adrenaliny i zagadek do rozwiązania. Chociaż nie jest to arcydzieło gatunku, z pewnością spełni oczekiwania miłośników powieści kryminalnych i zagwarantuje im kilka godzin świetnej rozrywki.

Bardzo dobra książka, wciągająca i intrygująca. Polecam z czystym sumieniem. Warto czekać na zakończenie… oj warto.

Świetna książka. Dobrze się czyta, jest wciągająca i zaskakująca. A zakończenie….sztos…

To jest to. Po prostu kartka za kartką. I moc wrażeń i emocji jak z horroru😖😮

To jest to. Po prostu kartka za kartką. I moc wrażeń i emocji jak z horroru😖😮

Po „Kolekcjonerze kości” przyszła pora na odkrywanie dalszych części serii z Lincolnem Rhyme, czyli na „Tańczącego trumniarza”. Nie da się ukryć, że po raz kolejny Jeffery Deaver stworzył porywającą powieść kryminalna, która od początku do końca trzyma czytelników na krawędzi siedzenia. Ta powieść rozpoczyna się tam, gdzie zakończyła się pierwsza. Tym razem Lincoln i Amanda, rozpoczynają gonitwę z czasem ścigając przebiegłego mordercę tytułowego Tańczącego trumniarza.
Podobnie jak w poprzedniej części Deaver stworzył wciągającą historię o dość skomplikowanej fabule. Trumniarz jest mistrzem kamuflażu, a gdy wymyka się Rhyme'owi i jego zespołowi, napięcie rośnie, a stawka jest coraz wyższa. Deaver stosuje zatem nieoczekiwane zwroty akcji, które sprawiają, że czytelnicy nie mogą się doczekać finału, a sposób, w jaki łączy ze sobą pozornie wydawać by się mogło luźne tropy, jest mistrzowski.
Ciekawie rozwija się również relacja samego Lincolna z Amandą. Nie tylko przekłada się ona na pole zawodowe, ale również na ich życie osobiste. Deaver doskonale radzi sobie ze zgłębianiem ich związku pokazując Lincolna jako pełnego emocji i mocno empatycznego.
Styl pisania Deavera jest wciągający i dynamiczny, z krótkimi rozdziałami, które utrzymują szybkie tempo. Deaver stosuje również różne techniki narracji, od trzecioosobowej, wszechwiedzącej przez pierwszoosobową samego Trumniarza, co dodaje historii bogactwa i głębi.
Choć "Tańczący trumniarz" to bez wątpienia świetnie skonstruowana powieść kryminalna, to ma jednak pewną wadę. Powieść jest momentami zbyt zagmatwana, z tyloma zwrotami akcji, że trudno jest nadążyć za nimi wszystkimi. Dodatkowo, zakończenie może być dla niektórych czytelników nieco niesatysfakcjonujące, gdyż pozostawia kilka nierozwiązanych kwestii.
Pomimo tego " Tańczący trumniarz " jest udaną kontynuacją serii Lincoln Rhyme, pokazującą umiejętności Deavera jako pisarza i jego talent do tworzenia zawiłej i pełnej napięcia fabuły. Choć nie jest to dla mnie książka idealna, to z pewnością sięgnę po kolejne części.

• Jeffery Deaver
  • Kryminały