Za kulisami rewolucji bolszewickiej

Okładka książki Za kulisami rewolucji bolszewickiej Michael Occleshaw
Okładka książki Za kulisami rewolucji bolszewickiej
Michael Occleshaw Wydawnictwo: Amber powieść historyczna
powieść historyczna
Amber
2007-01-01
2007-01-01

Arcyciekawa książka, którą jednak trudno się czyta. Ponieważ nie jest to historia ogólna rewolucji bolszewickiej ale opisanie działań wywiadowczych służb specjalnych.

Jest to moja druga recenzja tej książki, pierwsza została poddana anihilacji przez nieostrożne działania autora przy porannej kawie.

Każdy chyba już słyszał o podrzuceniu przez Niemców, "kukułczego jaja" w postaci Lenina do carskiego gniazda. Spowodowało to ciąg zdarzeń, który zakończył się zajęcia wielkich połaci wschodniej europy aż po rzekę Don. Niemicy zaczęli przenikać na Kaukaz co nie uszło uwadze Wielkiej Brytanii, która zaczęła się obawiać kolejnej "Wielkiej Gry" o swoje kolonie na wschodzie. Anglicy chcąc zapobiec niefortunnej sytuacji zrobili to co Imperium robiło już od czasów Napoleona, czyli wysłać agentów by skutecznie zamieszać na kontynencie.

Będziemy mogli prześledzić działania służb niemieckich w sprawie Lenina, użycia banków i bankierów do osadzenia go u steru władzy. W polskiej historii badacze chyba nie zwracają dużej uwagi na rolę banków jako broni. Obracamy się sferze bitew, powstań i konspiracji. Umyka nam ta strefa działań, która skuteczniej powaliła Rosyjskiego giganta niż wszystkie dywizje niemieckie razem wzięte. To naprawdę daje do myślenia !

Z drugiej strony zobaczymy działania państw Ententy, głównie Angielskich "Bondów" z teczkami pieniędzy krążącymi po Rosji. Raz będą wspierać białych generałów przeciw bolszewikom a innym razem zobaczymy tych agentów jak rozmawiają z komunistami o możliwym sojuszu. Również Francja będzie działać ale nie tak regularnie, ponieważ jak zobaczymy, oba te kraje podzieliły się strefami wpływu w Europie Wschodniej. W tej mozaice agentów, służb i innych graczy, pojawią się też polskie akcenty jak Ferdynand Ossendowski, generała Dowbor- Muśnicki, czy słynny bankier Karol Jaroszyński któremu Anglicy zlecą przejęcie rosyjskich banków. Zobaczymy również do czego był potrzebny Korpus Czechosłowacki na Syberii.

Książka która rzuca nowe światło na ten okres historii a jest praktycznie nieznana, nikt o niej nie wspomina w recenzjach. Trafiłem na nią przypadkiem po przecenie, obawiając się trochę, że to jedna z tych spiskowych teorii aż nie zobaczyłem, że książka opiera się na archiwach i wspomnieniach. Bibliografia jest naprawdę przekonująca. Źródła na których się opiera autor jak i temat, który porusza to dwa duże atuty tej książki. Zobaczymy poważną politykę, która jak obserwuję obecnie, dużo się nie zmieniła, jest po prostu więcej instrumentów ale cele pozostają zawsze te same.

Każdy chyba już słyszał o podrzuceniu przez Niemców, "kukułczego...

• Książka papierowa
  • Historia i kultura
  • Poszła w świat
  • Biblioteka
  • Zakup
  • Rosja

Dodaj cytat z książki Za kulisami rewolucji bolszewickiej