Słownik sloganów reklamowych

Okładka książki Słownik sloganów reklamowych Marta Spychalska
Okładka książki Słownik sloganów reklamowych
Marta Spychalska Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
brak
Wydawnictwo Naukowe PWN
2009-01-01
2009-01-01
978-83-01-16001-2
brak
reklama

Absolutny "must read" osób, które interesują się reklamą! Ten słownik to kawał dobrej roboty, w którym nie tylko zebrano oraz objaśniono slogany wyróżniające się na jakimś polu (gry słowne, nie tuzinkowe dobory słów, łamiące tabu, zadomowione w języku polskim),ale nawet wybrano słowa, które w reklamówkach używa się najchętniej, zaprezentowano hasła używane przez firmy najdłużej i przedstawiono pokrótce nagrody tej branży. Książka wartościowa na wielu polach, bo czasem może nas nawet przenieść w czasie, kto pamięta: "Ojciec, prać?"? Niektóre gry słowne uświadomiłam sobie dopiero za sprawą wyjaśnień autorów, wcześniej nie zauważałam ich przewrotności, niezwykłości, zabawy językiem. Reklama to jednak swojego rodzaju sztuka.

To słownik ciekawych i znanych sloganów reklamowych, będący swoistym dokumentem minionej już epoki - wydany w 2009 roku powinien doczekać się już niejednej aktualizacji. Okres od roku 1989 do 2009 był dynamicznym okresem rozwoju reklamy w Polsce, ten słownik to chyba pierwsza próba uporządkowania materiału w postaci książkowej. Materiały zostały opracowane na podstawie bazy danych firmy Expert-Monitor Sp. z o.o., zajmującej się monitorowaniem polskiego rynku reklamowego.

Dokonanie wyboru spośród dziesiątków tysięcy sloganów na pewno nie było łatwe, więc znajdziemy tutaj przykłady, które funkcjonowały w obiegu reklamowym na tyle długo, by mogły się zakorzenić w świadomości odbiorców.

Oto niektóre opisane w słowniku przykłady, które na pewno niejeden z nas pamięta:
- Bezwzględny łupieżca - reklama Nizoralu
- Trochę inne piwo - Freeq
- Zabawa tkwi w Toffifee
- Zmieniamy świat na Plus - Plus GSM
- Żubr występuje w puszczy

Znacie te slogany? Te i o wiele więcej z opisamy, jak powstał pomysł na slogan, znajdziecie właśnie w tym słowniku.

• Kultura/Popkultura i Media
  • Marketing, reklma, biznes
  • Kultura
  • Chcę na własność
  • Literatura/Językoznastwo/Kulturoznastwo/Filologiczne

Dodaj cytat z książki Słownik sloganów reklamowych