Urodziny świata

Okładka książki Urodziny świata Ursula K. Le Guin
Okładka książki Urodziny świata
Ursula K. Le Guin Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Nowa Fantastyka [Seria książek] fantasy, science fiction
Nowa Fantastyka [Seria książek]
The Birthday of the World and Other Stories
Prószyński i S-ka
2003-01-14
2003-01-14
Paulina Braiter-Ziemkiewicz
fantasy fantastyka

Jedyne minusy to tytułowe opowiadanie oraz niektóre z tłumaczeń. Szczególnie absolutnie koszmarny wybór jednego z tłumaczy - uznanie rodzaju męskiego za neutralny w opowiadaniu, w którym kwestia ta była dość kluczowa, dokładało sporo trudności w zrozumieniu treści, jak i zwyczajnie psuło radość lektury. Opowiadania w dużej mierze skupiają się na oryginalnych wizjach płci i seksualności w innych światach. Stanowczo polecam, choć żałuję, że nie czytałem w oryginale.

Świetne etnologiczne SF. Najbardziej podobało mi się ostatnie opowiadanie ("Raje utracone"),choć to akurat było bliżej klasycznego SF. Wyobraźnia autorki jest niesamowita, mam wielką ochotę pobyć dłużej w jej świecie. A właściwie w światach.

O wiele niższy poziom niż "Czarnoksieżnik z Archipelagu", niestety. Z 8 opowiadań tylko połowę przeczytałam w całości (inne zniechęciły mnie po ledwie 2 stronach - co bardzo rzadko mi się zdarza) z czego 2 są moim zdaniem okropne, 1 w miarę OK, ale z beznadziejnym zakończeniem ("Urodziny świata") i tylko jedno bardzo mi się spodobało. Mam na myśli "Raje utracone". To opowiadanie zdecydowanie się wyróżnia, gdyż nie należy do "Ekumeny" lecz jest to tradycyjne s-f. Ludzie żyją i umierają na statku kosmicznym lecącym 200 lat. Bardzo ciekawe. Co do innych: nie podoba mi się "Ekumena". Według mnie jest słaba. Nie ma sensu, filozofii, ani nawet technologii. Ma pokazać "co by było, gdyby..." i jakieś wątki miłosne zamiast wizji przyszłości czy chociażby ciekawej historii. Bardzo mi to przeszkadza.

Dla tych co czują niedosyt po odwiedzinach w kolejnych światach Ekumeny i chcieliby jeszcze i bardziej je zgłębiać.
Opowiadania łączy wspólna cecha: " stworzyć różnicę, podkreślić obcość, a potem pozwolić by most ludzkich emocji połączył odległe brzegi"

"Urodziny świata" jest książką fascynującą. Każde opowiadanie zawiera zupełnie inną ideę funkcjonowania świata i każda z nich w jakiś sposób różni się od światopoglądów istniejących w naszym współczesnym społeczeństwie. Czytając stworzone przez Ursulę LeGuin historie o rzeczywistościach tak bardzo różniących się od naszej, po raz kolejny przekonywałam się jak przeogromny jest otaczający nas wszechświat. Tak klasyczne sci-fi bardzo rzadko się zdarza. Każde opowiadanie dotyczy innego świata, z inną kulturą, strukturą społeczną, czy też biologią. Książka przepełniona jest ideami tak obcymi, że aż trudno uwierzyć, iż na to wszystko wpadła jedna autorka. Tytułowe opowiadanie "Urodziny świata" wydaje się wręcz proroczym przewidywaniem jak będzie wyglądać kolonizacja odległych planet, jeśli ludzkość kiedykolwiek osiągnie taki etap rozwoju.
Jest to lektura zdecydowanie godna polecenia. Zwłaszcza dla kogoś, kto interesuje się sci-fi dotyczącym obcych ras i cywilizacji.

Zdecydowanie słabsza niż "Sześć światów Hain". Może taka forma wychodzi pani LeGuin nieco gorzej - bo o zupełnej słabiźnie nie może być mowy - a może nie utrafiła w moje gusta "opowiadaniowe". Wszystko niby poprawnie, jednak po soczystych, bogatych i spokojnie toczących się przez wiele stron przedstawieniach światów z przeczytanej wcześniej książki, opowiadania wydają się ubogie i pokazują jedynie jakiś maleńki wycinek rzeczywistości, zwracając uwagę głównie na dziwaczne stosunki między bohaterami. Mnie to nie porwało. Tylko ostatnie - i chyba najdłuższe - opowiadanie wciągnęło mnie bez reszty. Było na tyle długie że dało się poczuć klimat statku pokoleniowego z jego specyfiką i wszystkimi konsekwencjami tak długiej podróży.
Podsumowując: myślę, że warto jeśli ktoś tęskni do Hain (bardzo umownie to nazywam) a przeczytał już wszystko inne. Jeśli ktoś od tego zacznie - może nie do końca się "wetnie" bez innego kontekstu.

I na koniec na osłodę ogromny plus: komentarz i wprowadzenie do każdego z opowiadań od samej autorki - wiele wyjaśnia i pomaga cieszyć się lekturą.

Ursula Le Guin to autorka, którą polubiłem już dość dawno - za sprawą niesamowitego cyklu Ziemiomorze. Ostatnio doceniłem ją jeszcze bardziej za sprawą książki Sześć światów Hain - zbiorczego wydania 6 tytułów z cyklu Ekumena, którym mnie oczarowała i zachwyciła do reszty. Niestety nie było to wydanie kompletne, dlatego postanowiłem wypożyczyć i przeczytać brakujące tomy. Na pierwszy ogień poszedł zbiór opowiadań: Urodziny świata.

Urodziny świata to zbiór ośmiu opowiadań, dzięki którym ponownie odwiedzimy światy znane np. z Lewej ręki ciemności i poznamy szczegóły dotyczące kemmeru - owianych tajemnicą zmian hormonalnych jednej z ras ludzkich wykreowanych przez Le Guin. Nie zabrakło w książce również nowych planet, nowych cywilizacji i zwyczajów. Najczęściej przewijającymi się zagadnieniami są zdecydowanie wątki dotyczące szeroko obejmującego dojrzewania, miłości oraz podróży. Temu ostatniemu zostało poświęcone najdłuższe opowiadanie i moim zdaniem najciekawsze.

Z reguły nie lubię opowiadań, ponieważ są one zwykle za krótkie, by opowiedzieć ciekawą i pouczającą historię. Ostatnio jednak to się zmienia, między innymi za sprawą książki Le Guin. Każda z historii jaką serwuje autorka jest niezwykle dopracowana, z jasnym i interesującym spojrzeniem na dane zagadnienia. Autorka porusza przy tym wiele kontrowersyjnych tematów, które w jej wykonaniu są ujęte rzeczowo i bez zabarwienia negatywnego, czy pozytywnego. Takie chłodne, ale ciekawe spojrzenie na temat, który ma wywołać u czytelnika chwilę zadumy i zmusić do przemyśleń. Historiejakie opisuje Le Guin są napisane znakomicie - chwilami można poczuć dezorientację, czy to aby tylko fikcja literacka, a nie rzeczywista relacja, czy sprawozdanie z odległej planety.

Najciekawszym opowiadaniem w mojej ocenie nie było wcale te tytułowe, tylko Raje Utracone. Opowiada ono o podróży ogromnym statkiem kosmicznym na odległą planetę, podobną warunkami do Ziemi. Jednak co jest nietypowe podróż nie trwa kilku godzin, czy nawet dni do czego zdążyła mnie przyzwyczaić Le Guin, ale wiele pokoleń - blisko 200 lat. Ludzie rodzą się na statku i na nim umierają, nie znają nic poza nim. Na dodatek wszystko poddane jest nieustannemu recyklingowi. Opowieść zaczyna się w połowie lotu - dopiero kolejne pokolenia mają szansę ujrzeć cel podróży. To wszystko stanowi punkt rozważań dla autorki nad tym ludzie znoszą taką podróż, jak wychowują dzieci, czy też jak zmienia się nauka, język i kultura na macierzystej Ziemi w porównaniu z tą na statku. Dzięki takiej konstrukcji Raje Utracone to prawdziwy majstersztyk i jedno z najlepszych opowiadań jakie do tej pory czytałem!

Urodziny świata polecam przede wszystkim osobom, które czytały już pozycje z cyklu Ekumena - łatwiej wejść i poczuć klimat opisywanych światów i miejsc. Jest to zbiór, który aż żałuję że nie został dodany do Sześciu światów Hain. Myślę, że wzbogaciłby on treści jakie niosą ze sobą książki Le Guin.

Niestety, tak jak "Wszystkie strony świata" to zbiór niemal doskonałych opowiadań tej autorki, to lektura tego zbiorku jest drogą przez mękę i dowodzi, że nawet znakomici pisarze mogą, wraz z upływem czasu, stać się własnymi parodiami. Nuda, schematyzm i tragiczny brak ciekawych pomysłów - aż żal pisać, ale taka jest prawda.

Fantastycznie etnologiczne science-fiction. Le Guin jak nikt inny potrafiła oddać odmienne sposoby myślenia ludzi dorastających w różnych kulturach. Wpływ wiedzy, jaką nabyła dzięki ojcu-antropologowi, bije z każdego jej pomysłu.

Czytane lata temu... Pamiętam, że to bardzo nierówne opowiadania, ale kilka było na tyle dobrych, że wspominam z sentymentem :)

• EpuB