Niezwykłe perypetie odkryć i wynalazków

Okładka książki Niezwykłe perypetie odkryć i wynalazków Juliusz Jerzy Herlinger
Okładka książki Niezwykłe perypetie odkryć i wynalazków
Juliusz Jerzy Herlinger Wydawnictwo: Nasza Księgarnia popularnonaukowa
popularnonaukowa
Nasza Księgarnia
1985-01-01
1985-01-01
Niezwykłe perypetie wynalazki

Czytałem w późnej podstawówce, byłem zachwycony.

Czytałem w późnej podstawówce, byłem zachwycony.

Książka zdecydowanie skierowana do młodego czytelnika. Żałuję, że natrafiłam na nią tak późno.

Książka dzieciństwa ;)

Książka dzieciństwa ;)

Książka pisana lekkim językiem zajmuje się najważniejszymi wynalazkami i odkryciami w historii ludzkości w przedziwny sposób wymieszanymi. Trzeba wziąć pod uwagę, że wydana w 1985 roku nie mogła uwzględnić wynalazków i odkryć, których dokonano później.
Bardzo ciekawa jest część poświęcona tradycyjnym środkom lokomocji takim jak statek, kolej, samochód czy rower. Trzy pierwsze z nich jako etap pośredni miały napęd parowy by później przejść na motorowy, a kolej nawet elektryczny z pomocą pantografu. Dopiero w naszych czasach mamy do czynienia z powszechnym programem elektryfikacji z pomocą akumulatorów litowo-jonowych(tegoroczny Nobel za ich wynalezienie). W ogóle sama maszyna parowa też rozwijała się ciekawie.
Ciekawe też były środki łączności na odległość przed zastosowaniem elektryczności, a zwłaszcza później w urządzeniach przewodowych i bezprzewodowych.
Duża część książki poświęcona jest odkryciom geograficznym, a zwłaszcza tym które wynikały z poszukiwania alternatywnej drogi do Indii.
Słowem ciekawa książka, która może przypaść do gustu niejednemu młodemu człowiekowi.

„Odkrycie powstaje wtedy, kiedy patrzysz na to samo, na co patrzą wszyscy, a przy tym dostrzegasz to, czego oprócz ciebie nie dostrzega nikt.”
Mnóstwo ciekawostek i anegdot dotyczących odkryć i wynalazków. Napisana w sposób przyjazny dla czytelnika, mimo, że posiada rozdziały typowo naukowe dotyczące fizyki, chemii czy geografii. Mamy, więc wiadomości motoryzacyjne: pierwsze rowery, samochody, parowozy, informacje dotyczące odkrycia porcelany w Europie, szkła, luster, żarówki, elektryczności, ale też pierwsze radia, telegrafy. Oprócz tego spory rozdział dotyczący odkryć geograficznych, tych dużych i małych – tu warto przeczytać fragmenty dotyczące nazewnictwa krain, cieśnin, wysp, przylądków. Kauczuk i jego kraj pochodzenia Brazylia, który teraz się nie liczy w jego uzyskiwaniu, a kiedyś był monopolem. Te perełki można znaleźć w tej publikacji, która zaciekawi każdego chłonnego wiedzy o tych nawet nigdy niewprowadzonych wynalazkach.
Przypadek, praca, szczęście – to wszystko to tylko wynalazek lub odkrycie

Książka z 1985 roku bijąca lekkością pisania i możliwością przyswojenia sporej dawki wiedzy nawet bajki dla dzieci. Płynnie przechodzimy od "barona Przypadku", którym jest chodzący kot po stole, naczynie położone nie tam, gdzie trzeba było, poprzez wynalazki, które musiały zostać ukazane światu, przeskakując na wynalazcach -samotnych z szerokim spektrum zainteresowań (np. Edison) kończąc na całych rzeszach naukowców w centrach badawczych. Mamy dialogi, wnioski i podział na rozdziały z blokami tematycznymi, tak więc maxa mogę spokojnie dać oraz polecić innym.

Ciekawa i niezwykle wciągająca. Historia wynalazków i wynalazców, opisana w sposób bardzo przystępny i zabawny. Bardzo przyjemna książka, napisana lekkim językiem. Polecam.

Od razu mówię, że to raczej książka dla młodszej młodzieży, choć pewnie dorosły też ją przeczyta z zainteresowaniem. Czytałem ją w podstawówce i była dla mnie objawieniem. Autor z wielką erudycją omawia najróżniejsze odkrycia i wynalazki, podają mnóstwo faktów, ciekawostek, anegdot. I nawet jeśli po jej przeczytaniu nie będziemy chcieli zostać wynalazcami, to dowiemy się dużo o otaczającym nas świecie, szczególnie w kwestii "a skąd się wzięło...?".

Książka napisana z myślą o młodszym czytelniku, ale i starszy przeczyta ją z przyjemnością. Napisano ją przystępnym i barwnym językiem, dzięki czemu czyta się ją jak powieść przygodową. Zawiera mnóstwo ciekawostek i anegdot dotyczących sławnych wynalazków. Wspaniale i bezboleśnie uzupełnia wiedzę wyniesioną ze szkoły ;)

Czytałam tę książkę z zaciekawieniem. Niestety od natłoku informacji i nie posiadaniu tak chłonnego umysłu, jaki chciałabym posiadać, nie zapamiętałam tyle ile należałoby się spodziewać. Jest to przyjemna lektura, momentami zabawna, uzupełniająca luki w informacjach wyniesionych ze szkoły.

• Popularnonaukowa
  • Do kupienia