Kłopoty to męska specjalność

Okładka książki Kłopoty to męska specjalność Charles Bukowski
Okładka książki Kłopoty to męska specjalność
Charles Bukowski Wydawnictwo: Noir sur Blanc literatura piękna
Marek Fedyszak
kobiety brudny świat

8/10

8/10

Kłopoty to męska specjalność to zbiór opowiadań Charlesa Bukowskiego, opartych na jego doświadczeniach życiowych. Książka przedstawia świat zwykłych ludzi, którzy borykają się z problemami takimi jak alkoholizm, bieda, samotność, przemoc i seks. To książka o ludzkiej kondycji, o poszukiwaniu sensu, miłości w brutalnym i absurdalnym świecie. Bukowski nie moralizuje ani nie idealizuje swoich bohaterów, ale pokazuje ich takimi, jakimi są - pełnymi wad i zalet, pragnień i lęków. Jego styl jest prosty i bezpośredni, a jego język oczywiście wulgarny i ironiczny.

Takie migawki z życia. Krótkie, powtarzalne, nudne. Miałem wrażenie, że to już gdzieś było. Ale spodziewałem się czegoś odkrywczego, a dostałem taki śmietnik. Parę razy przeczytałem, że Celine miał pomarszczone jaja. Poezja, picie, rżnięcie. I rzyganie. Szukałem u bohatera jakiegoś głębszego uczucia, owszem, znalazłem: „Włosy na jej cipie miały dużo ciemniejszy kolor niż włosy na głowie” (s.141. I oto, proszę państwa, Charles Bukowski!

Nie wiem, czy to zasługa dłuższej przerwy od Bukowskiego czy dobrego lektora w audiobooku, ale ten powrót jest zdecydowanie rewelacyjny. Bukowski w swoim najlepszym wydaniu. Ląduje w mojej topce jego powieści i opowiadań.

To drugie po bardzo słabym 'Listonoszu" podejście do jego twórczości. Niestety nie dałem rady tego dokończyć - nudne i topornie napisane (przetłumaczone) historyjki.

2092

Na „Kłopoty to męska specjalność” Charlesa Bukowskiego składa się kilkanaście opowiadań.
Bohaterami są zwykle podstarzali mężczyźni. Natomiast kobiety bywają młode i starsze. Niekiedy lekkich obyczajów. Bukowski świntuszy. Jakby chciał czytelnika zszokować. Nie jednego oburzy, zgorszy.
Autor znany jest z tego, że pisząc „nie owija w bawełnę”. Wali prosto z mostu.
Ma się wrażenie, że u niego co na języku to i w słowie. Jest gruboskórnym narratorem.
Nie szczędzi czytelnikowi faktów dotyczących fizjologii, seksu i alkoholu. Tania whisky króluje w każdym z opowiadań. Mimo to narrator zadziwiająco trzeźwo pokazuje „parszywy świat”. Do tego w sposób charakterystyczny, nie znajdziemy takiego przekazu u żadnego innego autora.
Choć współcześni wciąż próbują. Podobno Bukowskiego się lubi albo nienawidzi.
Jeśli chodzi o mnie to po prostu mnie intryguje, zaciekawia wywołując przy tym różne mieszane uczucia. Tym razem go wysłuchałam. W rolę narratora mistrzowsko wcielił się Janusz Chabior.

Autor znany jest z tego, że pisząc „nie owija w bawełnę”. Wali prosto z mostu.
Ma się...

Dużo słyszałam o autorze, więc stwierdziłam, że się przekonam o co tyle szumu. Książka jest bardzo... specyficzna. Wierzę, że są ludzie do których wrażliwości to przemawia, choć mając w pamięci niektóre fragmenty zastanawiam się czy podstawową cechą takiej wrażliwości nie powinien być jej brak. Zakładam, że jest to książka dobra w swojej kategorii, może nawet bardzo dobra, ale mi jako czytelnikowi bez przygotowania, który wziął ją z półki z ciekawości, a potem dostał opisy przy których słowo "wulgarne" wydaje się zbyt mało dosadne - było z nią ciężko. A jednocześnie coś do niej ciągnie. Nie wiem co, może to ta część osobowości, która się lubuje w scenach grozy lub ohydy tego świata, ale coś sprawiło, że ją skończyłam pomimo sporych oporów. Nie mogę powiedzieć, że polecam, ale jednocześnie, nie mogę napisać, że jest zła. Jest po prostu specyficzna.

Gdybym przed lekturą oczytał się o Charlesie to może bym się zachwycał. Może widziałbym w tej książce reportaż na temat amerykańskiego stanu ducha lat 80, może wymyśliłbym, że to nurt amerykańskiego realizmu pesymistycznego, naturalizmu itp. Niestety, z Charlesem poznaliśmy się dopiero na stronie pierwszej, dlatego uważam, że książka jest nudna, bura, nijaka, miałka, w sposób nieciekawy wulgarna. Gdyby słowa Ameryka, Brooklyn Barney, bar, wyścigi konne zamienić na Polska, Łódź-Bałuty Bogdan, żabka, STS, to absolutnie nikt by na nią nie spojrzał. Może dla kogoś kto kojarzy USA wyłącznie z sukcesem i Bentleyem to może dać do myślenia, pozostałym-wątpię.

Czytam recenzje innych i widzę, że nie kapują. Ludzie, nie kapujecie, bo macie wszystko pod nos podane. Kto nie miał, ten Bukowskiego będzie rozumiał, a często wręcz kochał. I tym ludziom trzeba dedykować jego książki.

Coś w tym pisaniu jest to jest nie do podważenia. Pierwsze opowiadanie wzbudziło we mnie emocje, ale później już było z nimi gorzej. Bukowski pisze naprawdę dobrze, ale akurat te krótkie opowiadania to nie to czego oczekiwałam. Czytałam,ale wiedziałam jakie będą kolejne.

• Literatura amerykańska