Zaczarowana zagroda

Okładka książki Zaczarowana zagroda Alina Centkiewicz, Czesław Centkiewicz
Okładka książki Zaczarowana zagroda
Alina CentkiewiczCzesław Centkiewicz Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza GMP literatura dziecięca
24 str. 24 min.
literatura dziecięca
Oficyna Wydawnicza GMP
1995-01-01
1995-01-01
24 min.
83-85311-82-3
pingwin

Okładka książki Zaczarowana zagroda Alina Centkiewicz, Czesław Centkiewicz, Agnieszka Żelewska
Zaczarowana za... Alina Centkiewicz, ...
Okładka książki Anaruk i inne opowiadania Alina Centkiewicz, Czesław Centkiewicz
Anaruk i inne ... Alina Centkiewicz, ...
Okładka książki Odarpi, syn Egigwy Alina Centkiewicz, Czesław Centkiewicz
Odarpi, syn Eg... Alina Centkiewicz, ...

2094

Prosta, krótka historia ale z uniwersalnym przesłaniem. Od pierwszego wydania w 1962 roku nie zestarzała się ani trochę. Zasługuje na miano lektury szkolnej, oczywiście w tym dobrym znaczeniu. Jedynie ilustracje niezbyt mnie przekonują. Okładka bardzo ładna, ale w środku styl ilustrowana nie przypadł midp gustu, dziecku też nie.

Ciekawie przedstawiona Antarktyda i życie polskich badaczy, którzy próbowali pingwinki zapędzić do zagrody, by je zaobrączkować i śledzić ich trasę podróży. Dlaczego zaczarowana zagroda? Bo pingwinki z niej znikały! Jednego dnia badacze je łapali do zagrody, a następnego dnia o poranku zagroda była już pusta, tylko z jednym pingwinem o przezwisku Elegancik (miał czarny krawacik, który go wyróżniał). Jak pingwinki uciekały z zagrody? Czy udało się wykonać badania? Czy pingwinki wracają do swoich starych gniazd?

Maluchom ta przygoda może się spodobać:)

,, Zaczarowana zagroda " autorstwa Aliny i Czesława Centkiewiczów jest to krótka, ale bardzo ciekawa opowieść. W sam raz na pierwszą lekturę.
Autorzy opisują w niej historie Polskich badaczy na Antarktydzie którzy chcą zbadać nie znane życie pingwinów. W tym celu zaganiają kilkanaście pingwinów do zbudowanej przez siebie zagrody, aby je zaobrqczkowac i w ten sposób móc obserwować ich zwyczaje. Jednak mimo ich staram ptaki dwukrotnie uciekają z zagrody mimo wysokich ogrodzeń z lodu.
Książka jest pięknie zilustrowana. Ma duży druk co ułatwia z pewnością czytanie młodemu czytelnikówi i może zachęcić do sięgnięcia po kolejną. Czy badaczom uda się poznać sekretne życie pingwinów? Jakim sposobem pingwiny uciekły z zagrody? Czy naprawdę jest ona zaczarowana? Tego już musicie się sami dowiedzieć. Sięgając po książkę lub audiobook. Kto co woli? Przyznam się szczerze, że doceniam obie te formy książki. Lektura szkolna nie musi być nudna. 😉

Nie mogę powiedzieć że okropna ale nie jest tak że super. Tak czy inaczej NIE POLECAM! :(

Powróciłam do niej po latach jako do lektury szkolnej córki.
Urocza książeczka o tym, że dzięki współpracy można zajść daleko. Zawiera w sobie też trochę wiedzy o pingwinach i świecie w jakim żyją.
Polecam.

Powróciłam do niej po latach jako do lektury szkolnej córki.
Polecam.

Rewelacyjna historia , bardzo fajna książka polecam

Rewelacyjna historia , bardzo fajna książka polecam

To nadal świetna książka. Przeczytana z własnej inicjatywy, a nie jako lektura, dlatego przyjęta z entuzjazmem.

Książeczka, którą się czyta z przyjemnością i chce się więcej. Polecam

Książeczka, którą się czyta z przyjemnością i chce się więcej. Polecam

Książeczka jest krótka, ładnie wydana i z odpowiednio dużą czcionką, żeby dziecko zaczynające swoją przygodę z czytaniem, nie zniechęcało się. Mój syn czyta już przyzwoicie, więc te 32 strony połykał na 1 posiedzenie. Ilustracje są wystarczająco przyjemne i odpowiednio dobrane do tekstu.

Treść jest prosta, ale ciekawa. Co prawda brakowało mi tu ciut kontekstu, ale wiem, że nauczycielka zapewnia dzieciom takie wprowadzenie. Jednak nie zmienia to faktu, że przydałoby się, jak ktoś trafi na książeczkę, wcześniej lub poza szkołą. Choć w sieci jest tyle jej opracowań, że nie jest to wielkim problemem. No, ale chciałabym jednak tą dodatkową kartkę.

Bo sam temat jest niezwykle ciekawy jest, a przynajmniej dla mnie, bo jest grupie polskich polarników badających życie pingwinów na wschodnim wybrzeżu Antarktydy. Z Profesorem Dobrowolskim, który był podróżnikiem i badaczem, na czele. Muszę przyznać, że z przyjemnością sięgnęłabym po bardziej dogłębne opracowanie ich wypraw.

Nie wiem, od kiedy była w kanonie lektur. Moją raczej nie była, chyba, że zupełnie jej nie pamiętam. Szkoda, że z niego wypadła, bo to przyjemna pozycja była. Czego nie mogę napisać o kolejnej, którą mój syn będzie czytać.

Bardzo przyjemne opowiadanie z morałem. Współpraca drogą do zwycięstwa. Krótka ale treściwa. Dzieciom się podoba. Ładne ilustracje.

• Lektury
  • Dzieciństwo
  • Lektury szkolne
  • Z dzieciństwa
  • Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Zaczarowana zagroda