Spotkania wschodu

Okładka książki Spotkania wschodu Jan Kieniewicz
Okładka książki Spotkania wschodu
Jan Kieniewicz Wydawnictwo: Novus Orbis historia
238 str. 3 godz. 58 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Novus Orbis
Data wydania:
2000-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2000-01-01
Liczba stron:
238
Czas czytania
3 godz. 58 min.
Język:
polski
ISBN:
8385560408
Tagi:
orientalizm historia Polski Polska Turcja Wschód Eurazja postkolonializm wielokulturowość
Średnia ocen

5,3 5,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Biografia człowieka. O roli przypadku i ludzkim losie rozmawiają Jan Kieniewicz i ksiądz Stanisław Rabiej Jan Kieniewicz, Stanisław Rabiej
Ocena 7,0
Biografia czło... Jan Kieniewicz, Sta...
Okładka książki Politeja. Vol. 51. The Jagiellonian Idea: Past and Present Monika Banaś, Clarinda Calma, Zoltan Gal, Mindaugas Jurkynas, Jan Kieniewicz, Paweł Kowal, Hanna Kowalska-Stus, Hubert Królikowski, Wojciech Łysek, Dorota Pietrzyk-Reeves, Christopher Reeves, Andrea Schmidt
Ocena 0,0
Politeja. Vol.... Monika Banaś, Clari...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,3 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
173
157

Na półkach:

Bardzo zła książka, na którą zmarnowałem piętnaście złotych. Jest to zbiór esejów prof. Jana Kieniewicza, w których przedstawia on swoją wizję tzw. „Spotkania” - tzn. zetknięcia na wspólnym pograniczu dwóch mniej więcej równoważących się cywilizacji, a także koncepcję – nie da się tego inaczej nazwać – polskiego posłannictwa na Wschodzie. Ponadto, autor, w odniesieniu do Polski, odróżnia „Orient” - wiążąc go z wpływami tureckimi, tatarskimi, karaimskimi etc., od „Wschodu” - ten z kolei utożsamiając z Moskwą. Dziedzictwo „Orientu” chciałby dla Polski odzyskać, „Wschód” natomiast – jak najdalej odepchnąć, uznając Rosję za ośrodek odrębnej niż europejska cywilizacji.

Problem w tym, że wszystkie te koncepcje przedstawione są fatalnym, bełkotliwym stylem, tezy nie są poparte argumentami, twierdzenia są bardzo ogólne i nieumocowane w konkretnych faktach. Znakomita większość książki to beztreściwe i w gruncie rzeczy bezwartościowe wodolejstwo – ciężkie na dodatek do czytania z powodu chaotyczności stylu, przypadkowego podziału na akapity, „nieklejenia się” - wewnętrznego oraz ze sobą nawzajem - poszczególnych zdań itd.

Twierdzenia dotyczące Rosji, Ukrainy, Międzymorza, Kresów, to przy tym festiwal polskich kompleksów i uprzedzeń, które w podobnym stopniu nasycone emocjami, znaleźć dziś można na szpaltach „Gazety Wyborczej”, „Gazety Polskiej”, lub posłuchać w jakimś Klubie Ronina, czy podobnej zideologizowanej sekcie. Autor wyraźnie pozostaje pod wpływem paryskiej „Kultury” i prometeizmu powojennej emigracji, stąd też znajdziemy u niego nie raz wprost kopiowane ideologiczne zaklęcia Juliusza Mieroszewskiego. Wszystko to już było, i to w o wiele lepszym wydaniu. A w zasadzie to jest, i stanowi dziś panującą ideologię w McRzeczpospolitej, toteż czytanie po raz kolejny tego samego, nie jest warte poświęcanego temu czasu.

Jedynymi mającymi jakąś wartość tekstami w tym zbiorku są „Orientalność polska” i „W Malabarze: chrześcijanie z chrześcijanami”, gdzie jest trochę informacji historycznych i ciekawych spostrzeżeń, przy czym pierwszy z wymienionych tekstów cechują wszystkie wady warsztatowe, które charakteryzują też cały zbiorek, a które wymieniłem w drugim akapicie. Drugi z tekstów ma ilustrować ideę „Spotkania”, która jednakowoż sama w sobie jest banalna i o tyle niezbyt wartościowa, że nawet jeśli słuszna, to formułowana w tonie obecnej poprawności politycznej.

W ogóle zabawne jest, jak autor piszący za komuny o przyjaźni polsko-rosyjskiej skierowanej przeciw Zachodowi, dziś wyrasta na „obrońcę cywilizacji europejskiej” przeciw rzekomo „nieeuropejskiej” Rosji, nad której rzekomym „barbarzyństwem” rozwodzi się niemal na każdej stronie. Ot, w którą stronę wiatr zawieje, w tą obrócą się polscy intelektualiści...

Nie warto czytać – odradzam. Dwie gwiazdki dałem tylko za wymienione wyżej z tytułu dwa teksty.

Bardzo zła książka, na którą zmarnowałem piętnaście złotych. Jest to zbiór esejów prof. Jana Kieniewicza, w których przedstawia on swoją wizję tzw. „Spotkania” - tzn. zetknięcia na wspólnym pograniczu dwóch mniej więcej równoważących się cywilizacji, a także koncepcję – nie da się tego inaczej nazwać – polskiego posłannictwa na Wschodzie. Ponadto, autor, w odniesieniu do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1834
279

Na półkach:

Dobry zbiór esejów dla osób zainteresowanych zagadnieniami orientalizmu i postkolonializmu.

Dobry zbiór esejów dla osób zainteresowanych zagadnieniami orientalizmu i postkolonializmu.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    14
  • Przeczytane
    6
  • Posiadam
    2
  • Historia
    1
  • Średniowiecze
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Spotkania wschodu


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne