Honor germańskiego bobra

Okładka książki Honor germańskiego bobra Roman Bratny
Okładka książki Honor germańskiego bobra
Roman Bratny Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza Seria: Współczesna Proza Polska literatura piękna
Współczesna Proza Polska
Krajowa Agencja Wydawnicza
1985-01-01
1985-01-01
literatura współczesna literatura polska XX wiek

Podpisuje się pod opinią Jarosława. Honor germańskiego bobra to zbiór bardzo dobrych opowiadań, które mimo upływu czasu się nie zestarzaly. Część oparta jest na prawdziwych wydarzeniach mimo, że autor, zmienił imiona bohaterów. Niektóre opowiadania zawierają mądrości życiowe, (Kwestia postawy ludzkiej vs kłamstwa i fałszu - opowiadanie Toast),niektóre są zabawne, a jedno wzruszające. Polecam zwłaszcza, że w antykwariatach za przysłowiową złotówkę.

Książka zawiera sześć opowiadań Romana Bratnego. Są to w kolejności: "Witer", "Kibel Kaina", "Czcigodne prochy", "Toast", "Grossaktion 'Majufes 84'", "Honor germańskiego bobra". Opowiadania mocne, odważne, bez tematów tabu, bez owijania w bawełnę i bezpardonowo ujmujące życiowe oraz historyczne tematy, z szorstkim i czasem ostrym językiem.
Czytelnik znajdzie w nich różną tematykę. Są tematy wojenne, są trudne losy Polski i Polaków po drugiej wojnie światowej, są osobiste dramaty bohaterów na różnym tle, są dylematy etyczne i moralne. Nie są to może opowiadania wybitne, wyjątkowo rewelacyjne i na pewno nie są to żadne literackie arcydzieła. Mamy jednak tu jednak do czynienia z bardzo dobrą (choć niełatwą i niezbyt poetycką) literaturą. Autor mówi prosto z mostu i nazywa rzeczy po imieniu. Tak, jak je widzi i jakie są w istocie. To siła i plus tej książki. Szczerość do bólu to tu podstawa. Drugi niewątpliwy atut to wyjątkowi bohaterowie opowiadań. Bardzo ciekawe persony i ich losy uwikłane w trudne czasy oraz zaplątane w niemniej trudne otoczenie. Jest więc o czym poczytać i jest co przeżyć w trakcie lektury.
Szczęśliwa siódemka w ocenie ogólnej dla tejże książki. Bohaterowie opowiadań zbyt dużo szczęścia w życiu często nie mieli, ale książka na tę (szczęśliwą dla wielu osób) cyfrę w ocenie zasługuje. To niełatwa, lecz ciekawa książka z interesującymi opowiadaniami.

Czytelnik znajdzie w nich różną...

• Autor: Roman Bratny
  • Książki "z kosmosu" czyli z antykwariatu :)
  • Książkowe wyzwanie 2017
  • Biblioteka
  • Własna biblioteczka
  • Wypożyczone

Dodaj cytat z książki Honor germańskiego bobra