Historia wiedzy od zarania dziejów do dziś

Okładka książki Historia wiedzy od zarania dziejów do dziś Charles Van Doren
Okładka książki Historia wiedzy od zarania dziejów do dziś
Charles Van Doren Wydawnictwo: Al Fine historia
511 str. 8 godz. 31 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
A history of knowledge. Past, Present, and Future
Wydawnictwo:
Al Fine
Data wydania:
1996-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1996-01-01
Liczba stron:
511
Czas czytania
8 godz. 31 min.
Język:
polski
ISBN:
8386829567
Tłumacz:
Roman Gołędowski
Średnia ocen

5,8 5,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki How to Read a Book: The Classic Guide to Intelligent Reading Mortimer Adler, Charles Van Doren
Ocena 7,0
How to Read a ... Mortimer Adler, Cha...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,8 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2446
2372

Na półkach:

Charles Van Doren (ur. 1926),niby z porządnej, bogatej amerykańskiej rodziny pisarzy, w której ojciec dostał nawet Pulitzera, a syn - hochsztapler i choć wykształcony, to nygus. Ciekawe, nie? No, to dla Państwa na podstawie Wikipedii:
Mimo wszechstronnego wykształcenia - licencjat z dziedziny sztuki, magisterium z astrofizyki, doktorat z anglistyki (dla mnie już te zmiany kierunków bardzo podejrzane, bo znam z autopsji, że aby robić "mastera", trzeba mieć "bachelora" z danego kierunku) i bogatych rodziców, już w latach 50. wybrał drogę przestępczą.
"...'Bohater' słynnego światowego skandalu, związanego z 'ustawianymi' przez producentów zwycięstwami w teleturniejach.. ..zdobył ogromne pieniądze wygrywając teleturnieje do których znał z góry odpowiedzi. Skandal ten stał się tematem głośnego filmu Roberta Redforda „Quiz Show” (1994) i spowodował upadek Van Dorena,,,”

W Ameryce mamona jest bogiem, więc szybko się podniósł, dla gawiedzi publikował pod pseudonimem, powrócił do swojego nazwiska i jest szanowanym profesorem anglistyki na Uniwersytecie Connecticut. Jak podaje Wikipedia jego najlepszą książką jest omawiana. Może.., bo nie słyszałem o innych.

Na LC istnieje: opinii 0, ocena 6,08. Nie będę Państwa długo męczył: nie bierzcie do ręki tego g n i o t a, który jest mieszanką haseł przepisanych z Encyklopedia Britannica, gdzie ten facet pracował oraz głupot i dyrdymał wziętych z sufitu. Jednym fragmentem Państwa przekonam, a to na temat upadku komunizmu. Po śmierci Stalina nic się nie dzieje, nie ma 1956, 1968, 1970, 1976, 1980, ani stanu wojennego... (nie ma również Gorbaczowa ani jego pieriestrojki) s. 382 -383:
„......Dopiero w schyłkowym okresie komunizmu, jak np. w Czechosłowacji w grudniu 1989 roku, kiedy nastąpił tam gwałtowny rozpad dotychczasowych struktur władzy, komuniści na całym świecie musieli uznać swoją dyktaturę za czasową, zgodnie z nieubłaganą przepowiednią Marksa i Lenina. Albowiem do tego momentu w żadnym państwie komunistycznym nie zaczął rządzić naród... ...Jak w takich warunkach narody mogły się w sposób skuteczny zbuntować i sięgnąć po władzę? A jednak dokonały tego we wschodnich Niemczech, na Węgrzech, w Czechosłowacji, Jugosławii, Rumunii.* Próbę buntu podjął także naród chiński...”

Ta * to reakcja zdołowanego tłumacza, który próbuje wyjść z matni żenującym oświadczeniem w formie przypisu na dole strony:
„Gwoli ścisłości historycznej należy dodać, że Polska, dzięki walce podziemnej Solidarności z komunizmem w latach osiemdziesiątych, bardzo przyczyniła się do upadku komunizmu w innych krajach - przyp. tłum.”

Panie Tłumaczu! Należało kategorycznie wymusić na Wydawnictwie - „Notkę od tłumacza”, w której zostałyby umieszczone zastrzeżenia co do publikowanych treści. A Van Doren ma się dobrze i pociesza nas wizją (s. 383):
„.....I komunizm jako forma rządów zaniknie, prawdopodobnie do końca tego wieku, a jeśli nie do końca tego, to na początku przyszłego..”

Dzięki, Mr. Van Doren za dobre słowo! Amen
Pozycja bezwartościowa, bo k a ż d e hasło, i to lepiej opracowane, można znaleźć w Wikipedii, nie mówiąc o poważnych encyklopediach.

Charles Van Doren (ur. 1926),niby z porządnej, bogatej amerykańskiej rodziny pisarzy, w której ojciec dostał nawet Pulitzera, a syn - hochsztapler i choć wykształcony, to nygus. Ciekawe, nie? No, to dla Państwa na podstawie Wikipedii:
Mimo wszechstronnego wykształcenia - licencjat z dziedziny sztuki, magisterium z astrofizyki, ...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  17
 • Przeczytane
  16
 • Posiadam
  8
 • Historia
  1
 • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  1
 • POPULARNO-NAUKOWE
  1
 • Rodziców
  1
 • NASZ KSIĘGOZBIÓR DOMOWY
  1
 • Naukowe
  1
 • Mam w domu
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historia wiedzy od zarania dziejów do dziś


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne