W zaczarowanym zwierciadle. Opowiadania fantastyczne Ameryki Łacińskiej

Ciekawy, choć bardzo nierówny zbiór opowiadań. Najwyżej ocenionych będę czytać.
Poniżej oceny jednostkowe (fabuła, narracja, zakończenie):
1. Casares "Klucz do tajemnicy jest w niebie"
światy równoległe 6/10
2. Rubião "Zaproszony" 4/10
czekając na Godota
3. Felisberto Hernández "Balkon"
świat rzeczy powszednich 6/10
4. Mario Benedetti "Miss Amnezja"
dzień zgwałconego świstaka 6/10
5. Dámaso Murúa "Morgan"
o pewnym ptaku i jego mowie 7/10
6. Héctor Alberto Álvarez "Pułkownik kawalerii"
tajemniczy człowiek 6/10
7. Miguel Ángel de la Torre "Poprzednik"
więzy rodzinne 6/10
8. Alfredo Cardona Fena "Pierścień z orykalkiem"
pierścionek przeznaczenia 7/10
9. Raoul Carillo Meza "Jestem swym własnym ojcem"
filozoficzne 10/10
10. José Emilio Pacheco "Ogród zoologiczny"
turpsityczny obraz ogrodu zoologicznego 10/10
11. Manuel Del Cabral "Gal"
we władzy innego 7/10
12. Lisandro Chávez Alfaro "Szkic o palącym się Hieronimie" 6/10
dzieło życia w ogniu
13. Honorio Bustos Domeq "Popołudnie z Ramonem Bonaveną"
realistyczna opowieść 10/10
czytane już w zbiorze opowiadań "Kroniki Bustosa Domeqa" 10/10
14. Honorio Bustos Domeq "To czego nie ma nie przynosi szkody" 10/10
15. Gabriel García Márquez "Bardzo stary pan z ogromnymi skrzydłami"10/10
16. Jorge Luis Borges "Koliste ruiny"
senny trud tworzenia i istnienia 10/10
17. Rene Márquez "Ten świeży fresk na tamtym starym fresku"
niesamowite pomieszanie z poplątaniem,mnogość bohaterów i wątków starczy na niejedną powieść 11/10
18. Adolfo Bioy Casares "Pasażerka pierwszej klasy"
tragedia podróży pierwszą klasą 10/10
19. Gabriel Casaccia "Dziwny niepokój"
sprawa służącej 6/10
20. Rogelio Sinan "Konflikt krwi"
uprzedzenia rasowe i ich finał 10/10
21. Ricardo Rey Beckford "Zagadka wyspy Samos"
ciekawy pastisz artykułu naukowego 7/10
22. Juan José Arreola "O balistyce"
o rzymskich katapultach 6/10
23. Álvaro Menen Desleal "Achilles i żółw"
znane 4/10
24. Sergio Pitol "Podobny bogom"
christero 7/10
25. Juan José Arreola "Zwrotniczy" 8/10
wsiąść do pociągu byle jakiego
26. Cesar López "W więzieniu" 7/10
więzienne błędne koło
27. Clemente Guido "Zamęt" 6/10
pomylony chirurg
28. Gabriel García Márquez "Ostatnia podróż statka widmo" 10/10
czytane już w zbiorze opowiadań mistrza
29. Óscar Hurtado "List sędziego" 10/10
z mitologii greckiej
33. Sócrates Cobas "Czarodziejka" 10/10
siekiera i czarodziejka
34. Alfredo Cardona Peña " W zaczarowanym zwierciadle" 10/10
poczucie winy i magiczne zwierciadło
35. Manuel Mujica Lainez "Dyliżans" 6/10
podróż pewnej kobiety
36. Javier "Popielaty pies" 8/10
o tym co istnieje a co nie
37. Carlos María Gutiérrez "Winda" 4/10
windą w mrok
38. Nélida Piñon "Sala rycerska" 9/10
w oczekiwaniu na śmierć
39. Jose Donoso "Zamknięte drzwi" 8/10
śniąc marzenie

Ciekawy, choć bardzo nierówny zbiór opowiadań. Najwyżej ocenionych będę czytać.
Poniżej oceny jednostkowe (fabuła, narracja, zakończenie):
1. Casares "Klucz do tajemnicy jest w niebie"
światy równoległe 6/10
2. Rubião "Zaproszony" 4/10
czekając na Godota
3. Felisberto Hernández "Balkon"
świat rzeczy powszednich 6/10
4. Mario Benedetti "Miss Amnezja"
dzień zgwałconego...

Dwie historie z tego zbioru znajdują się w rankingu 30 najlepszych opowiadań grozy na blogu Milczenie Liter.

Wg mnie są to dwie najlepsze opowieści zawarte w, przyzwoitej skądinąd kolekcji pt. "W zaczarowanym zwierciadle".

1) JUAN JOSE ARREOLA - Zwrotniczy
Arreola to świetny meksykański pisarz, niestety mało znany w Polsce. On również ma za sobą flirt z niepokojącą opowieścią. Bezimienny podróżny trafia do opustoszałej stacji kolejowej. Nagle, w zasadzie znikąd, pojawia się starszy człowiek „o nieokreślonym wyglądzie kolejarza”. Podróżny chce natychmiast dotrzeć do T., najlepiej jutro. Starszy człowiek nakazuje mu jak najszybciej wynająć pokój. I to najlepiej na miesiąc. Dlaczego? Co takiego wie stary kolejarz? Wkrótce okazuje się, że wydostanie się z tajemniczej stacji może wcale nie być takie proste. Opowieść ma swoje drugie dno, klimatem przypomina nieco historie Stefana Grabińskiego.

2) CARLOS MARIA GUTIERREZ – Winda
Urugwajska perełka. Doktor Jorge Echavarren co wieczór grywa w pokera, zawsze w tym samym miejscu. Któregoś wieczoru dostaje telefon – dziś poker pod innym adresem. I to na piętnastym piętrze. Echavarren przyjeżdża punktualnie, wjeżdża windą na górę. Całe piętro tonie w ciemności. Nie słychać też żadnych głosów. Dziwne. Obraca się w stronę windy… ale jej już nie ma. Idzie w przód i, przerażony, zatrzymuje się. Podłoga urywa się nagle w jednym miejscu. Prawie spadł. Świetne, abstrakcyjne opowiadanie.

1) JUAN JOSE ARREOLA - Zwrotniczy
Arreola to świetny meksykański pisarz,...

Opowiadania fantastyczne Ameryki Łacińskiej to przede wszystkim tematyka egzystencjalna, rozdarcie człowieka między tym co na zewnątrz a tym co ukryte. Całość w klimacie pierwszej połowy XX w. tej części świata. Jest to zbiór tekstów o różnym stopniu atrakcyjności. Są tu opowiadania świetne, oryginalne, mroczne, nostalgiczne ale również takie, które jak dla mnie są totalną pomyłką, które z tematyką fantastyczną nie mają nic wspólnego (na szczęście tych jest niewiele). "Realizm magiczny" - tak to się fachowo nazywa i taki właśnie klimat ma większość z tych historii. Te, które są totalnym bełkotem, psują trochę całość ale ogólnie zbiór ciekawy i godny polecenia.

Nie. Po prostu nie. Jak to w każdym zbiorze opowiadań bywa, są lepsze i gorsze opowiadania. Problem polega na tym, że tu nie ma dobrych opowiadań. No, góra jedno, może dwa. Nie polecam nikomu, strasznie mnie ta książka wymęczyła.

• Antologia
  • Opowiadania
  • Chcę posiadać
  • Legendy, podania, mity🧝🏼‍♀️🧜🏻‍♂️

Raúl Carrillo Meza W zaczarowanym zwierciadle. Opowiadania fantastyczne Ameryki Łacińskiej Zobacz więcej