Nie mam keine buty. O ludziach między Odrą i Wisłą

2003-01-01
Maria Przybyłowska
historia II wojna światowa Polska

więcej Więcej

Helga Hirsch, niemiecka dziennikarka, która w latach 80. i 90. była warszawską korespondentką tygodnika "Die Zeit", pod koniec XX wieku zajęła się cierpieniami niemieckiej ludności cywilnej w Polsce w okresie wojennym i powojennym, czego efektem jest m.in. książka „Nie mam keine buty”. „Nie mam keine buty" to osiem opowieści o ludziach, którzy mogliby funkcjonować spokojnie...

Ta pozycja jest potwierdzeniem tego, że nie można generalizować i podchodzić stereotypowo do ludzi różnych narodowości. Warto przeczytać, aby się przekonać, jak skomplikowane były losy ludzi żyjących pośród róznych kultur w czasach II wojny światowej.

Na półkach: , , , , ,

Rzetelne, wnikliwe i bardzo ciekawie napisane reportaże, których bohaterami są ludzie pogranicza - kulturowego, geograficznego i narodowego.

Wszyscy oni przeżyli koszmar wojny, ale można powiedzieć, że tragedia dosięgła ich dwa razy, bo stali się nie tylko ofiarami wroga, ale i swoich pobratymców. Niektórzy doświadczyli najpierw okupacji radzieckiej na wschodnich terenach...

• II wojna światowa
  • Historia