Che Guevara

2004-07-22
8320717620
Wacław Sadkowski
komunizm Kuba Boliwia rewolucja

Bardzo stronnicza wersja biografii Ernesto „Che” Guevary. Można odnieść wrażenie, że autor był nawet nie tyle sympatykiem idei socjalistycznej, co nawet jej propagatorem.

A być może to urok opisywanego bohatera tak wpłynął na jego odczucia?

Co do samej książki na plus oceniam dużą ilość informacji z życia codziennego Che oraz z jego podróży. Wiele informacji zostało zaczerpniętych z dzienników samego bohatera, ale są też ciekawostki opowiadane przez osoby z najbliższego otoczenia Argentyńczyka.

Podejrzewam, że autor chciał przedstawić w tej książce Ernesto jako człowieka oddanego sprawie, przezwyciężającego przeciwności losu, troskliwego ojca i wiernego oraz lojalnego towarzysza.

Jednak ja, po tej biografii odbieram go jako lekkoducha i bawidamka uganiającego się wyłącznie za własnymi marzeniami. A hasło „po trupach do celu” pasuje do niego wręcz idealnie.

Socjalizm to niesprawiedliwy i z założenia skazany na porażkę system, który w przeciwieństwie do liberalizmu stale prowadzi do coraz kolejnych wojen, które przekształcają się w wojny totalne – angażujące nie tylko profesjonalne armie, co rzesze ludzi.

A być może to urok opisywanego bohatera tak wpłynął na jego odczucia?

Książka pisana ewidentnie z lewicowego punktu widzenia. Miałem wrażenie, że autor żywi dużą sympatię do opisywanej postaci historycznej. Czuć podziw, jaki autor przejawiał wobec Che Guevary. Tak czy owak - moim zdaniem - jeżeli odsunie się na bok oceny etyczne, książka jest bardzo dobrze napisana i barwnie opisuje życie znanego rewolucjonisty. Ukazuje go w wielu wymiarach - rodzinnym, publicznym czy towarzyskim. Jednakże właśnie z powodu tendencyjności autora miałem odczucia, jakby treść książki relatywizowała zbrodnie, których dopuszczał się Che Guevara. Wydaje mi się, że za mało uwagi poświęcono na kontradyktoryjność postaw Che Guevary.

Bardzo dobra pozycja jako wstęp do historii Kuby i jej rewolucji. Autor skupił się przede wszystkim na przebiegu rewolucji i życiu rebeliantów. Jest sporo statystyki, ale jej obecność jest uzasadniona. Nie zabrakło też faktów z życia Che przed i po rewolucji. Mimo, że tytuł dobitnie wskazuje, że jest to biografia bohatera walczącego o wolność Kuby (opinie na temat Che każdy musi wyrobić sobie sam #Paulo Coehlo :)),to mam wrażenie że książka w większym stopniu dotyczy rewolucji niż jej sławnego bohatera.

Mimo, że lubię postać Che Guevary, daleko mi do sakralizacji jego osoby, jaką próbuje uskuteczniać autor biografii. Daję jednak plusa za bogatą faktografię.

Ta książka nie daje pola do wyrobienia własnej opinii na temat Che Guevary. Dotychczas tę postać znałam jedynie z "koszulek", dlatego postanowiłam sięgnąć po jego biografię. Tymczasem odniosłam wrażenie, że autor jest "z lekka" nawiedzonym fanatykiem, wielbiącym Che.
Musiałam wszystko "przesiewać". Nie lubię gdy autor narzuca mi swoje zdanie. Aby biografia była przejrzysta, nie powinna zawierać opinii i sugestii.A w tej książce nawet śmierć Che sprawia, że przeistacza się on w bóstwo. Słabo

Idealnie ukazane życie Ernesta Guevary. Ciekawie napisana, czyta się ją raczej jak powieść przygodową a nie biograficzną. Połączone ciekawe wątki i historie. Bardzo ciekawa

Książka biograficzon-historyczna przybliżająca nam postać legendarnego Che, oraz historię kubańskiej (i nie tylko) rewolucji. Lektura trudna, którą nie jest łatwo przeczytać. Dużo dat i faktów. Poza tym autor skupia się głównie na okresie trwania walk o wyzwolenie Kuby spod rządów Batisty, a Guevare przedstawia nam jako bohaterskiego dowódcę małego oddziału, który jako zagorzały komunista traktuje się na równi z innymi żołnierzami. Jak było naprawdę? Tego raczej nigdy się nie dowiemy. Zwolennicy Che powiedzą pewnie, że to książka oparta na faktach, a przeciwnicy, że to chłam wychwalający zbrodniarza. Ja jednak uważam Che bardziej za bohatera pozytywnego niż "krwiopijcę", więc książkę polecę, ale głównie ludziom interesującym się historią i oczywiście Che Guevarą.

Stronnicza, nawet bardzo, ale w dość interesujący sposób opisująca dzieje tego kubańskiego rewolucjonisty.

• Biografie
  • Nie