Droga do raju. Świat wewnętrzny zamachowców samobójców

Okładka książki Droga do raju. Świat wewnętrzny zamachowców samobójców Anat Berko
Okładka książki Droga do raju. Świat wewnętrzny zamachowców samobójców
Anat Berko Wydawnictwo: Replika nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Path to Paradise. The Inner World of Suicide Bombers and Their Dispatchers
Replika
2010-06-28
2010-06-28
Jacek Lang
zamachy samobójstwa islam wiara

Ciekawa tematyka, acz trochę chaotycznie opisane historie i rozmowy. Pozycja mogąca zaciekawić szczególnie ludzi interesujących się psychologią oraz tematyką zamachów terrorystycznych (choć książka porusza zagadnienia bardziej od tej pierwszej strony).

W sumie chyba w skrócie powiem tylko, że przeczytałam raz i więcej chyba bym nie chciała chociaż dla tych, co to chcą dowiedzieć się o umyśle osadzonych mężczyzn i kobiet może się spodobać. Ludzie którzy chcąc popełnić samobójstwo w imię Allaha i własnych poglądów i idei, widok ludzi, którzy chętnie by popełnili jeszcze raz ten czyn lub "udają" (?) zagubionych bo nie wiedzieli co robią? Hmm Bardzo fajnie opisane sa niektóre kobiety, co to bronią się słowami, że one naprawdę nie chciały się wysadzać itp. Ta, jasne. Umiałam sobie nawet wyobrazić jak w swoim języku mówią reporterce wyniosłym tonem swoja historię. I jakoś nawet w książce można było odczuć kto potrafi do siebie przekonać a kto od razu wzbudza moja niechęć do danej kultury. Poznając kolejny raz dana kulturę, tym razem od mocniejszej strony stwierdzam, że nie chciałabym już o niej więcej czytać i pewnie tak to pozostawię :D

Trochę masło maślane, a poza tym ciekawa pozycja, uswiadamiajaca, ze fanatyzm ma potezna moc. Pranie mozgu od dziecka, obietnice, bieda, zasady, wykluczenie ze spoleczenstwa....tragedia..

Ciekawy temat ale bez właściwego podejścia i talentu pisarskiego.Trochę jak reportaż, trochę jak praca magisterska czy coś takiego. Niespójnie ułożone różne ale podobnie smutne i bez nadziei historie.Ciężkie do czytania poza kilkoma fragmentami. Może to też być wina bezwyjściowej rzeczywistości która jest tłem wszystkich opowieści.

Psychologiczne aspekty szahidów zawsze mnie ciekawiły. Jak trzeba rozumować, by wysadzić się praktycznie tylko i wyłącznie dla sprawy? Książka Anat Berko stara się chociaż w części odpowiedzieć na to pytanie. Nie jestem pewna, czy rzeczywiście odpowiada. Zabrakło mi czegoś w tej pozycji. Faktem jest, że czytałam ją z dużą ciekawością - od pierwszej kartki do ostatniej, ale zabrakło mi bardziej konkretnych pytań do członków organizacji terrorystycznych.

Powiem, że bardzo ciężko czytało się tą książkę. Opowieści terrorystów prawie podobne, a po paru godzinach czytania staja się monotonią. Jeżeli ktoś ma ochotę trochę poznać pobudki samobójców zamachowców to cztery pierwsze rozdziały wystarczą, choć nie wiem czy to nie za wiele.

Nie dotrwałam do końca przyznam. Przynudzała. Tematyka faktycznie bardzo ciekawa, ale w kółko jedno i to samo. Każdy opowiada prawię tę samą historię. Nawet nie chciałam do niej wracać. Czytałam, bo zaczęłam i pod koniec książki zakończenie sobie podarowałam. Jak ktoś jest zainteresowany tematyką muzułmańską czy kulturą żydowską, a także chciałby dowiedzieć się o co w tej wojnie chodzi, to ta książka może mu pomóc. Ale jesli chce się dowiedzieć czemu i po co, w pierwszych 10 stronach wszystkiego się dowie, a potem dowie się znowu i znowu. Nie umiem sie odnieść do kultury muzułmanów, jak tez do ich stosunku do religii, życia, kobiet. Nie potrafię tego zaakceptować.

Ksiżka ciekawa każdemu ją polecam kto rozumie tematyke, musze ją posiąść na własność. czasem poprzestwia opinie - zakotłóje w głowie.

Na tę książkę polowałam od jakiegoś czasu. Ludzka ciekawość, chęć poznania najmroczniejszych zakamarków ludzkiej psychiki oraz zrozumienie dlaczego ktoś poświęca swoje życie i życie zebranych wokół niewinnych osób, to tylko niektóre powody dla których chciałam zagłębić się w tę książkę. Bardzo się cieszę, ze w końcu mogłam ją przeczytać i z pewnością będę do niej wracać nie raz.

Anat Berko znany i ceniony ekspert w dziedzinie terroryzmu w swej książce stara się przekazać nam prawdę o niedoszłych zamachowcach samobójcach. W tym celu wybrała się do izraelskiego więzienia, w którym odsiadują wyrok i mimo ogromnego niebezpieczeństwa, stara się nam przekazać prawdę o tych ludziach. Większość z nich skazana jest na wielokrotne dożywocie, więc nie mają nic do stracenia. Kobiety i mężczyźni. Starsi czy młodsi. Tu nie ma reguły…

Autorka z detektywistyczną dociekliwością starała się zrozumieć dlaczego człowiek decyduje się na tak ostateczny krok. Większości z nas zamachowcy samobójcy kojarzą się z fanatykami religijnymi. Nie jest to jednak takie proste. Gorszy jest wstyd, utrata godności czy próba zmycia hańby, które często stają się zalążkiem myśli o wysadzeniu się. Kobiety często decydują się na taki krok np. po gwałcie czy też będąc w depresji. Czasami zamach jest formą zemsty na rodzinie, która wydała je w ręce mężczyzn, z którymi nie chcieli żyć lub którzy je krzywdzili. Ile ludzie tyle historii, a każda niezwykła i fascynująca, bo prawdziwa, opowiedziana bez zbędnych ozdobników, sztuczności czy koloryzowania.

Autorka rozmawia także z organizatorami takich zamachów. Ukazuje do czego są zdolni i jak manipulują ludźmi, wmawiają im wzniosłe idee czy też zmuszają do przypięcia sobie pasa z ładunkiem wybuchowym. Bez skrupułów, bez emocji skazują na śmierć wiele istnień ludzkich.

Kim są zamachowcy? Jakie pobudki pchają ich do odebrania życia sobie i wielu ludziom. Anat Berko w niezwykle interesujący sposób przybliża nam sylwetki kontrowersyjnych, niebezpiecznych zamachowców oraz rysuje przed nami ich portret psychologiczny. Pozwala nam z zupełnie innej perspektywy spojrzeć na osoby, o których co jakiś czas słyszymy w telewizji. Intrygująca i jednocześnie przerażająca książka, którą warto przeczytać. Polecam!!!

Moja ocena: 5/6

• Izrael
  • Biblioteka Śródmiejska
  • Terroryzm i fundamentalizm islamski
  • W mojej osobistej biblioteczce:)

Dodaj cytat z książki Droga do raju. Świat wewnętrzny zamachowców samobójców