Kultura naród trwanie. Dzieje kultury polskiej od zarania do 1989 roku

Okładka książki Kultura naród trwanie. Dzieje kultury polskiej od zarania do 1989 roku Maria Bogucka
Maria Bogucka Wydawnictwo: Seria: Opracowania szczegółowe powieść historyczna
powieść historyczna
Opracowania szczegółowe
2008-01-01
2008-01-01

Książka Boguckiej, autorki wielu prac o historii dawnej, jest podręcznikiem, ale równie dobrze może być czytana przez wszystkich, którzy chcieliby poznać mechanizmy ciągłości polskiej kultury. Zawarte w tytule „trwanie” jest bowiem bardzo ważne. Autorka pokazuje też nieustające przez wieki zainteresowanie historią we wszystkich dziedzinach sztuki. Sięganie do przeszłości „nie jest ucieczką od teraźniejszości, lecz tylko głębszym, rozumniejszym i pełniejszym sposobem jej przeżywania”.

Ciekawa z tej perspektywy jest historia kultury w PRL, która nie jawi się jako czarna dziura, przeciwnie – po krótkim okresie stalinowskim stała się przestrzenią sporej wolności i znowu mogła być pomostem między Wschodem i Zachodem. Kultura polska właśnie wtedy przestała być dla ludzi z Zachodu hermetyczna, okazała się nowoczesna, zrozumiała i w pełni europejska.

Przekrojowe i skrótowe ujęcie Boguckiej aż się prosi o bardziej szczegółowe uzupełnienie. Taką analizę polskiego życia codziennego znajdziemy w książce „Obyczaje polskie. Wiek XX w krótkich obrazkach” pod redakcją Małgorzaty Szpakowskiej. Te dwie książki czytane razem dają obraz przemian tego najbardziej intensywnego wieku w historii polskiej kultury. I dopiero mając tę wiedzę można zrozumieć, w jakim momencie jesteśmy dzisiaj.

mam wrażenie, że tej książki żaden wydawca nie przeczytał, poszła do druku ...

mam wrażenie, że tej książki żaden wydawca nie przeczytał, poszła do druku ...

Moja biblia na zajęcia :) Jednak z nieukrywaną niechęcią z niej korzystałam, mimo iż historię lubię.

• Polska
  • Kultura, antropologia, etnologia
  • Koniecznie przeczytać
  • Nauki kulturoznawcze
  • Historia.1 Polityka
  • Kultura i obyczaj

Dodaj cytat z książki Kultura naród trwanie. Dzieje kultury polskiej od zarania do 1989 roku