Wyprzedaż bohaterów

Okładka książki Wyprzedaż bohaterów Hans Hellmut Kirst
Okładka książki Wyprzedaż bohaterów
Hans Hellmut Kirst Wydawnictwo: Bellona literatura piękna
Ausverkauf der Helden
Bellona
1991-01-01
1991-01-01
83-11-07920-X
Jerzy Gutowski
literatura niemiecka literatura współczesna

Po ekscytującej “Nocy generałów” przeczytanej w ubiegłym roku wróciłam do Kirsta, który od wielu miesięcy czekał na półce z przeznaczeniem na wakacje. Z kilku tytułów wybrałam najpierw “Wyprzedaż generałów”. To znowu książka wybitnie antywojenna, rozprawiająca się twardo z glorią wielu nazistowskich oficerów, których bohaterstwo, wątpliwej zresztą jakości, można rozumieć na wiele sposobów.

Kadra tajnego ośrodka szkoleniowego Wehrmachtu w Kampfental żyjąca niczym bułka w maśle poza terenem walk, na obrzeżach wojny, w obliczu pewnej klęski III Rzeszy (akcja toczy się od lata 1944 roku) w zdecydowanej większości, na czele z komendantem, stawia sobie za cel przetrwanie najgorszego i bezbolesne wkroczenie w nową rzeczywistość.

Ci, którzy są najbardziej zapalczywi, najgoręcej pragną walki na froncie, albo najbardziej ideowi, bezwzględnie zapatrzeni w narodowosocjalistyczne wielkoniemieckie hasła, skazani są na klęskę. Tej wojny nie można już było wygrać, w związku z czym wszelkiej maści cwaniacy i oportuniści dobrze wiedzieli co robią. Panowie świata nie tylko nie ponieśli konsekwencji karnych, ale znakomicie zadomowili się w demokratycznej powojennej rzeczywistości.

Jest w tej powieści przerażający obraz nazistowskiego bestialstwa, prowadzący do śmierci wielu istnień ludzkich, chociaż w zupełnie innej płaszczyźnie ani nie związanej z działaniami zbrojnymi, ani z eksterminacją Żydów.

Wbrew opisowi widniejącemu na obwolucie okładki akcja bynajmniej nie jest wartka, a humoru i ironii również niewiele. Trudno o żarty, gdy czyta się o samobójstwach wykorzystywanych kobiet.

Fabuła jest jednak wstrząsająca. Nie tylko w trakcie czytania o ofiarach nazizmu i sposobach doprowadzania ich do śmierci, ale i w finale powieści, kiedy dociera do nas brak konsekwencji karnych za zbrodnie i obraz całkiem wygodnego życia hitlerowskich kreatur.
Pasjonatom II wojny i autora polecam.

Łatwo nie jest.
"Wyprzedaż bohaterów" to dość groteskowa, surrealistyczna wizja.
Specjalna jednostka, zadekowana na tyłach teatru wojny, niczym spokojna wysepka, otoczona wzburzonym morzem, w kierunku której sunie tsunami...

Pachnie nieco klimatem z "08/15": odizolowana społeczność, tragikomizm sytuacji, rozterki erotyczne i służbowe bohaterów.
Postacie kreślone przez Kirsta są tutaj odrealnione, żyją swoim prowincjonalnym życiem, zdają się udawać, iż nie rozumieją i nie dostrzegają nieuniknionego.
Całość historii, niczym w filmowych przebitkach, przetykana krótkimi życiorysami poszczególnych bohaterów oraz raportami o aktualnej sytuacji na froncie.

Cechą charakterystyczną narracji Kirsta są niekończące się, filozofujące, dialogi. I niestety, czasem doprowadza to do znużenia, dlatego książka ta należy do grupy tych, które wymagają ponadprzeciętnej cierpliwości i uszczuplają zapasy z banku rezerw energii. ;)

Po zakończeniu lektury nachodzi mnie refleksja, że gdyby ta książka nie powstała – świat nie stałby się przez to uboższy.

Łatwo nie jest.
"Wyprzedaż bohaterów" to dość groteskowa, surrealistyczna wizja.

Postacie kreślone przez...

Większość książek Hansa Hellmuta Kirsta należy wg mnie do literatury klasy „B”. Niemniej jednak lubię jego styl pisarski, a przede wszystkim możliwość spojrzenia na różne aspekty II Wojny Światowej z perspektywy niemieckiej. „Wyprzedaż Bohaterów” nie jest dziełem wielkim ani znaczącym, myślę, że także dla samego pisarza. Pamiętajmy, że napisał prawie 60 książek! Fabuła, miejsce akcji i dylematy jakie są podejmowane w książce w czasie zgonu III Rzeszy – przełom 1944-1945, powodują, że cała akcja jest mocno nierealna. Myślę że zasadnicze clou książki polega na tym, że najbardziej wartościowe, szlachetne i wrażliwe jednostki straciły życie w czasie wojny. Koniunkturaliści, oportuniści i zwyczajne miernoty, przetrwały pożogę i w nowej rzeczywistości robią kariery, odcinają się grubą kreską od tego co było. Wiele mamy takich przykładów w powojennej historii Niemiec.

Każda kolejna książka Kirsta mnie rozczarowuje. Poszukuję w nich tej bożej iskry i polotu, które mnie zachwyciły w "Fabryce oficerów".
Otrzymuję pustkę.
"Wyprzedaż bohaterów" oceniam jednak wyżej niż cykl "18/05", "Heil,Herr Hauptwachtmeister", "Prawo Fausta" i "Bunt żołnierzy" (lekturę 2 ostatnich przerwałam).
Klimat i środowisko oficerskie przypominało mocno to z "Fabryki oficerów", nadto bohaterowie byli względnie wyraziści, co zaliczam do plusów. Jednakże całość - bohaterowie, styl, fabuła wydała mi się płaska i mało interesująca. Zabrakło mi błyskotliwych dialogów i postaci tej miary, co w "Fabryce".

Otrzymuję pustkę.
Klimat i środowisko oficerskie przypominało mocno to z...

Książka napisana w typowym dla Kirsta stylu - początek nie jest porywający, ale to standard w przypadku dzieł tego autora. Utwór jednak nie pozwala nam zbyt długo nudzić się i ziewać i szybko nabiera właściwego sobie tempa. Element "śmiechowy" występuje średnio co dwie strony, dzięki czemu książkę czyta się chętnie i szybko. Kiedy zaś czytelnik uzna, że osiągnął szczyty swych euforycznych doznań, w utworze pojawia się postać podporucznika Kerstena, nieposkromionego bohatera, którego jedynym marzeniem jest uczestnictwo w walkach frontowych. Ta wykreowana i znakomicie nakreślona przez autora postać, wprowadzająca zamęt wśród oficerów swoją postawą mającą w poważaniu reguły panujące w obozie, sprawia, że utwór staje się jeszcze bardziej humorystyczny. Ponadto książka pozwala zapoznać się nieco lepiej z wydarzeniami mającymi miejsce podczas II wojny światowej - tych zagadnień dotyczą podrozdziały określane jako: "Przebieg wydarzeń nr...". Myślę, że 'Wyprzedaż bohaterów' jest dobrą pozycją wyjściową do dalszego zapoznawania się z kolejnymi utworami Kirsta.

• Wojenne
  • Pisarz Kirst Hans Helmut
  • Literatura piękna

Dodaj cytat z książki Wyprzedaż bohaterów