Krótkie panowanie Pepina IV

1994-01-01
Anna Maria Nowak, Danuta Dowjat
powieść amerykańska literatura amerykańska

2047

Steinbeck był mocno lewicujący i dość często poruszał w swoich dziełach tematykę, która akurat odpowiadała jego poglądom - zazwyczaj robił to jednak od strony zwykłego człowieka, oddolnej, przyziemnej. Tutaj, zupełnie odwrotnie, podjął próbę napisania lewicującej satyry o szczytach władzy. Nie jest tajemnicą, że większość dystopii i satyr politycznych pisanych przez socjalistów (szczególnie współcześnie) jest po prostu słabych, jednostronnych, pretensjonalnych i kaznodziejskich.

Tutaj udało się tego uniknąć i wyszło całkiem dobrze. "Chrześcijańscy chrześcijanie" i ogólny chaos ktozkimcodlaczego był uroczy. Szpile wobec każdego. Choć mało Steinbeckowska.

Na uwagę zasługuje akapit, w którym Steinbeck ustami bohaterów rozważa czym się różni opieka korporacji zapewniających swoim pracownikom emerytury, opiekę zdrowotną i inne benefity od socjalizmu i że gdyby robiło to państwo, to pierwsi gardłowaliby przeciwko. No właśnie - miało być żartobliwie, a przecież na tym polega problem, gdy robi to państwo - kosztem wszystkich, nawet nieuczestniczących, w dodatku mało efektywnie. Z drugiej jednak strony, socjaliści byli przecież kiedyś antypaństwowi, ludzie mieli się sami organizować - dopiero pod wpływem Lenina i faszyzmu stanęli po stronie "nic poza państwem, nic przeciwko państwu" i tak jest do dzisiaj.

Dobre, ale myślałem, że będzie lepsze

Dobre, ale myślałem, że będzie lepsze

Genialna satyra! Wspaniały styl Steinbecka sprawia, że przez tekst się płynie, z kolei liczne nawiązania do historii i popkultury są bardzo trafne i zabawne.

Taka faktycznie trochę inna z Jego książek,
niby satyryczna, ale zupełnie nie....
No i trochę mi tam jednak czegoś zabrakło.

Taka faktycznie trochę inna z Jego książek,
niby satyryczna, ale zupełnie nie....
No i trochę mi tam jednak czegoś zabrakło.

Zdecydowanie najmniej "steinbeckowska" książka Johna Steinbecka. Tytułowy Pepin, potomek królewskiego rodu, na skutek skomplikowanych, często nieco absurdalnych kalkulacji partii politycznych zostaje obwołany królem Francji. Jednostka wyrwana ze swojego dotychczasowego życia, zostaje wrzucona w wir polityki, oczekiwań i stereotypów, które według wszystkich powinien spełniać restaurowany po latach król. Naciskany z zewnątrz, ale również motywowany wewnętrznie pojmowanym na swój sposób dobrem Francji zgadza się na objęcie tronu. Pepin Heristal nie jest absolutnie gotowy ponieść ciężaru korony. Ma w sobie obfity bagaż moralny, który nie pozwala mu swobodnie ponieść się wartkiemu prądowi nowej sytuacji. Wewnętrzne poczucie zasad, wrodzone naukowe zacięcie, samotne eskapady in cognito do ludu nakazują mu poszukiwać w jaki sposób pomóc ogólnie pojmowanej Francji. Ma przy sobie nieformalnych doradców, współczesnych Mazarinich czy Richelieu, którzy swymi radami próbują uzmysłowić mu, w którą stronę powinien podążać. Pepin jednak rzuca się na ugruntowane polityczne fundamenty bez jakiegokolwiek zaplecza poparcia. Narusza fundamenty, które go wyniosły do godności królewskiej i skłania przeciwko sobie wszystkie siły. Przepełniony historią ściętych królów, jest jak samo spełniająca się przepowiednia. Wygłasza przemowę, która prowadzi go na gilotynę, nie dosłownie, ale tak samo jak gilotyna strąca go w niebyt.
"Krótkie panowanie..." jest książką o polityce, w której liczy się doktryna i dobrobyt partii, ale również o społeczeństwie, które przyzwyczajone do politycznych przepychanek i pogodzone ze swym losem, niechętnie przyjmuje jakiekolwiek zmiany.
Nie śmiałem się w głos. Nie mam kaca książkowego. Wszystko co było w tej książce znam i widzę codziennie w telewizji i na ulicy. Nie jestem porażony aktualnością książki. Skończyłem ją bardziej z bibliofilską satysfakcją niż ubawiony celnym humorem lub otrzymaną ważną moralną lekcją.

Ostanio wyciągnęłam na chybił trafił książkę ze zdjęcia. Steinbecka czytam zawsze w ciemno, bez zaglądania w opisy, dlatego też trochę zaskoczyła mnie treść. To krótkie opowiadanie okazało się bowiem świetną satyrą 😁 Akcja dzieje się we Francji, lata na moje oko 50-te. Rząd nie może się dogadać, decyduje się więc na przywrócenie monarchii. Niczego nieświadomy, tytułowy Pepin, astronom amator, mąż i ojciec nieszablonowej córki Clotilde zostaje wybrany na króla (w jego żyłach płynie krew Karola Wielkiego). Steinbeck mistrzowsko odmalowuje zmienne nastroje społeczne, punktuje głupotę polityków, a wszystko to jest zdumiewająco aktualne. Bawiłam się wybornie śledząc perypetie króla z przypadku, jego postrzelonej córki, a także wyśmienitej postaci siostry Hiacynty. Jeśli lubiecie takie klimaty, bardzo polecam Wam "Krótkie panowanie Pepina IV" 😊

Śmieszne to. Dobra satyra na burzliwą politykę lat 60. XX wieku. Świetnie wypunktowana absurdalność postulatów poszczególnych, równie absurdalnych partii politycznych(chrześcijańscy chrześcijanie, chrześcijańscy ateiści).
Fabuła dosyć wciągająca, jednak zdecydowanie wartością tej książki jest specyficzne poczucie humoru Steinbacka. Poboczne postacie takie jak Hiacynta i Todd co prawda próbują przekazywać jakieś nieśmiertelne prawdy o ludzkości, które powinny zamieszkiwać w literaturze pięknej, jednak postacie te wydają się niezmotywowane w swoich działaniach. Zabrakło mi zdecydowanie jakiejś głębi.

Trochę jak "Król Maciuś Pierwszy", tyle, że dla dorosłych. Przypadkowy Francuz, okazawszy się potomkiem Merowingów, zostaje wybrany na króla Francji, bo politycy doszli do wniosku, że (przynajmniej chwilowo) monarchia bardziej im odpowiada niż republika. I zaczynają się rozmyślania i rozmowy o powinności (a może Powinności) wobec kraju i społeczeństwa, ciężarze, cieniach i blaskach władzy monarszej, o monarchii we współczesnym świecie (rzecz dzieje się w okolicach połowy XX wieku).
Do tego sporo humoru na wszystkich szczeblach. Spotkanie Francuzów z Amerykaninem, partie polityczne Chrześcijańskich Ateistów i Chrześcijańskich Chrześcijan, konieczność posiadania metresy (w końcu królowa angażuje metresę, lud jest zadowolony, a król metresy nie widział).

Przenikliwa, ironiczna, złośliwa. Doskonałe dialogi, świetna intryga. Całość można osadzić w innej kulturze, w innym kraju, i "zadziała" tak samo dobrze.
Złapałam w którymś momencie czytania skojarzenie z "Fabryką absolutu" - już się prawie popłakałam ze śmiechu, kiedy dotarło do mnie, z czego się tak naprawdę śmieję. A wtedy wszystko opada...
Jedna z najlepiej opowiedzianych historii o różnicach między tym, co deklarujemy, że chcemy zrobić/ osiągnąć/ dać innym, a tym, co naprawdę jesteśmy zrobić gotowi.

Jedna z najlepiej...

Krótka a jakże dobra książka Steinbecka kolejny raz potwierdził że można napisać krótką książkę która jest naprawdę bardzo dobrze napisana Steinbeck tutaj absolutnie inny od pozostałych swoich pozycji . Faktycznie czytając tą książkę można zapomnieć że to właśnie ten autor pomyśleć że to całkiem ktoś inny

• John Steinbeck
  • Literatura amerykańska