Krótkie panowanie Pepina IV

Okładka książki Krótkie panowanie Pepina IV John Steinbeck
Okładka książki Krótkie panowanie Pepina IV
John Steinbeck Wydawnictwo: Da Capo Seria: Klasyka Współczesna klasyka
190 str. 3 godz. 10 min.
Kategoria:
klasyka
Seria:
Klasyka Współczesna
Tytuł oryginału:
The Short Reign of Peppin IV
Wydawnictwo:
Da Capo
Data wydania:
1994-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1994-01-01
Liczba stron:
190
Czas czytania
3 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
8385373977
Tłumacz:
Anna Maria Nowak, Danuta Dowjat
Tagi:
powieść amerykańska literatura amerykańska
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
61 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2047
1876

Na półkach: , ,

Steinbeck był mocno lewicujący i dość często poruszał w swoich dziełach tematykę, która akurat odpowiadała jego poglądom - zazwyczaj robił to jednak od strony zwykłego człowieka, oddolnej, przyziemnej. Tutaj, zupełnie odwrotnie, podjął próbę napisania lewicującej satyry o szczytach władzy. Nie jest tajemnicą, że większość dystopii i satyr politycznych pisanych przez socjalistów (szczególnie współcześnie) jest po prostu słabych, jednostronnych, pretensjonalnych i kaznodziejskich.

Tutaj udało się tego uniknąć i wyszło całkiem dobrze. "Chrześcijańscy chrześcijanie" i ogólny chaos ktozkimcodlaczego był uroczy. Szpile wobec każdego. Choć mało Steinbeckowska.

Na uwagę zasługuje akapit, w którym Steinbeck ustami bohaterów rozważa czym się różni opieka korporacji zapewniających swoim pracownikom emerytury, opiekę zdrowotną i inne benefity od socjalizmu i że gdyby robiło to państwo, to pierwsi gardłowaliby przeciwko. No właśnie - miało być żartobliwie, a przecież na tym polega problem, gdy robi to państwo - kosztem wszystkich, nawet nieuczestniczących, w dodatku mało efektywnie. Z drugiej jednak strony, socjaliści byli przecież kiedyś antypaństwowi, ludzie mieli się sami organizować - dopiero pod wpływem Lenina i faszyzmu stanęli po stronie "nic poza państwem, nic przeciwko państwu" i tak jest do dzisiaj.

Steinbeck był mocno lewicujący i dość często poruszał w swoich dziełach tematykę, która akurat odpowiadała jego poglądom - zazwyczaj robił to jednak od strony zwykłego człowieka, oddolnej, przyziemnej. Tutaj, zupełnie odwrotnie, podjął próbę napisania lewicującej satyry o szczytach władzy. Nie jest tajemnicą, że większość dystopii i satyr politycznych pisanych przez...

więcej Pokaż mimo to

avatar
129
105

Na półkach:

Dobre, ale myślałem, że będzie lepsze

Dobre, ale myślałem, że będzie lepsze

Pokaż mimo to

avatar
740
500

Na półkach: , , , ,

Genialna satyra! Wspaniały styl Steinbecka sprawia, że przez tekst się płynie, z kolei liczne nawiązania do historii i popkultury są bardzo trafne i zabawne.

Genialna satyra! Wspaniały styl Steinbecka sprawia, że przez tekst się płynie, z kolei liczne nawiązania do historii i popkultury są bardzo trafne i zabawne.

Pokaż mimo to

avatar
885
97

Na półkach:

Taka faktycznie trochę inna z Jego książek,
niby satyryczna, ale zupełnie nie....
No i trochę mi tam jednak czegoś zabrakło.

Taka faktycznie trochę inna z Jego książek,
niby satyryczna, ale zupełnie nie....
No i trochę mi tam jednak czegoś zabrakło.

Pokaż mimo to

avatar
79
5

Na półkach:

Zdecydowanie najmniej "steinbeckowska" książka Johna Steinbecka. Tytułowy Pepin, potomek królewskiego rodu, na skutek skomplikowanych, często nieco absurdalnych kalkulacji partii politycznych zostaje obwołany królem Francji. Jednostka wyrwana ze swojego dotychczasowego życia, zostaje wrzucona w wir polityki, oczekiwań i stereotypów, które według wszystkich powinien spełniać restaurowany po latach król. Naciskany z zewnątrz, ale również motywowany wewnętrznie pojmowanym na swój sposób dobrem Francji zgadza się na objęcie tronu. Pepin Heristal nie jest absolutnie gotowy ponieść ciężaru korony. Ma w sobie obfity bagaż moralny, który nie pozwala mu swobodnie ponieść się wartkiemu prądowi nowej sytuacji. Wewnętrzne poczucie zasad, wrodzone naukowe zacięcie, samotne eskapady in cognito do ludu nakazują mu poszukiwać w jaki sposób pomóc ogólnie pojmowanej Francji. Ma przy sobie nieformalnych doradców, współczesnych Mazarinich czy Richelieu, którzy swymi radami próbują uzmysłowić mu, w którą stronę powinien podążać. Pepin jednak rzuca się na ugruntowane polityczne fundamenty bez jakiegokolwiek zaplecza poparcia. Narusza fundamenty, które go wyniosły do godności królewskiej i skłania przeciwko sobie wszystkie siły. Przepełniony historią ściętych królów, jest jak samo spełniająca się przepowiednia. Wygłasza przemowę, która prowadzi go na gilotynę, nie dosłownie, ale tak samo jak gilotyna strąca go w niebyt.
"Krótkie panowanie..." jest książką o polityce, w której liczy się doktryna i dobrobyt partii, ale również o społeczeństwie, które przyzwyczajone do politycznych przepychanek i pogodzone ze swym losem, niechętnie przyjmuje jakiekolwiek zmiany.
Nie śmiałem się w głos. Nie mam kaca książkowego. Wszystko co było w tej książce znam i widzę codziennie w telewizji i na ulicy. Nie jestem porażony aktualnością książki. Skończyłem ją bardziej z bibliofilską satysfakcją niż ubawiony celnym humorem lub otrzymaną ważną moralną lekcją.

Zdecydowanie najmniej "steinbeckowska" książka Johna Steinbecka. Tytułowy Pepin, potomek królewskiego rodu, na skutek skomplikowanych, często nieco absurdalnych kalkulacji partii politycznych zostaje obwołany królem Francji. Jednostka wyrwana ze swojego dotychczasowego życia, zostaje wrzucona w wir polityki, oczekiwań i stereotypów, które według wszystkich powinien spełniać...

więcej Pokaż mimo to

avatar
735
398

Na półkach:

Ostanio wyciągnęłam na chybił trafił książkę ze zdjęcia. Steinbecka czytam zawsze w ciemno, bez zaglądania w opisy, dlatego też trochę zaskoczyła mnie treść. To krótkie opowiadanie okazało się bowiem świetną satyrą 😁 Akcja dzieje się we Francji, lata na moje oko 50-te. Rząd nie może się dogadać, decyduje się więc na przywrócenie monarchii. Niczego nieświadomy, tytułowy Pepin, astronom amator, mąż i ojciec nieszablonowej córki Clotilde zostaje wybrany na króla (w jego żyłach płynie krew Karola Wielkiego). Steinbeck mistrzowsko odmalowuje zmienne nastroje społeczne, punktuje głupotę polityków, a wszystko to jest zdumiewająco aktualne. Bawiłam się wybornie śledząc perypetie króla z przypadku, jego postrzelonej córki, a także wyśmienitej postaci siostry Hiacynty. Jeśli lubiecie takie klimaty, bardzo polecam Wam "Krótkie panowanie Pepina IV" 😊

Ostanio wyciągnęłam na chybił trafił książkę ze zdjęcia. Steinbecka czytam zawsze w ciemno, bez zaglądania w opisy, dlatego też trochę zaskoczyła mnie treść. To krótkie opowiadanie okazało się bowiem świetną satyrą 😁 Akcja dzieje się we Francji, lata na moje oko 50-te. Rząd nie może się dogadać, decyduje się więc na przywrócenie monarchii. Niczego nieświadomy, tytułowy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1
1

Na półkach:

Śmieszne to. Dobra satyra na burzliwą politykę lat 60. XX wieku. Świetnie wypunktowana absurdalność postulatów poszczególnych, równie absurdalnych partii politycznych(chrześcijańscy chrześcijanie, chrześcijańscy ateiści).
Fabuła dosyć wciągająca, jednak zdecydowanie wartością tej książki jest specyficzne poczucie humoru Steinbacka. Poboczne postacie takie jak Hiacynta i Todd co prawda próbują przekazywać jakieś nieśmiertelne prawdy o ludzkości, które powinny zamieszkiwać w literaturze pięknej, jednak postacie te wydają się niezmotywowane w swoich działaniach. Zabrakło mi zdecydowanie jakiejś głębi.

Śmieszne to. Dobra satyra na burzliwą politykę lat 60. XX wieku. Świetnie wypunktowana absurdalność postulatów poszczególnych, równie absurdalnych partii politycznych(chrześcijańscy chrześcijanie, chrześcijańscy ateiści).
Fabuła dosyć wciągająca, jednak zdecydowanie wartością tej książki jest specyficzne poczucie humoru Steinbacka. Poboczne postacie takie jak Hiacynta i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
382
152

Na półkach:

Trochę jak "Król Maciuś Pierwszy", tyle, że dla dorosłych. Przypadkowy Francuz, okazawszy się potomkiem Merowingów, zostaje wybrany na króla Francji, bo politycy doszli do wniosku, że (przynajmniej chwilowo) monarchia bardziej im odpowiada niż republika. I zaczynają się rozmyślania i rozmowy o powinności (a może Powinności) wobec kraju i społeczeństwa, ciężarze, cieniach i blaskach władzy monarszej, o monarchii we współczesnym świecie (rzecz dzieje się w okolicach połowy XX wieku).
Do tego sporo humoru na wszystkich szczeblach. Spotkanie Francuzów z Amerykaninem, partie polityczne Chrześcijańskich Ateistów i Chrześcijańskich Chrześcijan, konieczność posiadania metresy (w końcu królowa angażuje metresę, lud jest zadowolony, a król metresy nie widział).

Trochę jak "Król Maciuś Pierwszy", tyle, że dla dorosłych. Przypadkowy Francuz, okazawszy się potomkiem Merowingów, zostaje wybrany na króla Francji, bo politycy doszli do wniosku, że (przynajmniej chwilowo) monarchia bardziej im odpowiada niż republika. I zaczynają się rozmyślania i rozmowy o powinności (a może Powinności) wobec kraju i społeczeństwa, ciężarze, cieniach i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
440
396

Na półkach: , ,

Przenikliwa, ironiczna, złośliwa. Doskonałe dialogi, świetna intryga. Całość można osadzić w innej kulturze, w innym kraju, i "zadziała" tak samo dobrze.
Złapałam w którymś momencie czytania skojarzenie z "Fabryką absolutu" - już się prawie popłakałam ze śmiechu, kiedy dotarło do mnie, z czego się tak naprawdę śmieję. A wtedy wszystko opada...
Jedna z najlepiej opowiedzianych historii o różnicach między tym, co deklarujemy, że chcemy zrobić/ osiągnąć/ dać innym, a tym, co naprawdę jesteśmy zrobić gotowi.

Przenikliwa, ironiczna, złośliwa. Doskonałe dialogi, świetna intryga. Całość można osadzić w innej kulturze, w innym kraju, i "zadziała" tak samo dobrze.
Złapałam w którymś momencie czytania skojarzenie z "Fabryką absolutu" - już się prawie popłakałam ze śmiechu, kiedy dotarło do mnie, z czego się tak naprawdę śmieję. A wtedy wszystko opada...
Jedna z najlepiej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
349
328

Na półkach:

Krótka a jakże dobra książka Steinbecka kolejny raz potwierdził że można napisać krótką książkę która jest naprawdę bardzo dobrze napisana Steinbeck tutaj absolutnie inny od pozostałych swoich pozycji . Faktycznie czytając tą książkę można zapomnieć że to właśnie ten autor pomyśleć że to całkiem ktoś inny

Krótka a jakże dobra książka Steinbecka kolejny raz potwierdził że można napisać krótką książkę która jest naprawdę bardzo dobrze napisana Steinbeck tutaj absolutnie inny od pozostałych swoich pozycji . Faktycznie czytając tą książkę można zapomnieć że to właśnie ten autor pomyśleć że to całkiem ktoś inny

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    378
  • Chcę przeczytać
    173
  • Posiadam
    122
  • John Steinbeck
    9
  • 2018
    8
  • Literatura amerykańska
    7
  • Ulubione
    5
  • 2019
    5
  • Nobliści
    4
  • Nie posiadam
    3

Cytaty

Więcej
John Steinbeck Krótkie panowanie Pepina IV Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także