Zaproszenie

Okładka książki Zaproszenie Jude Deveraux
Okładka książki Zaproszenie
Jude Deveraux Wydawnictwo: Da Capo Cykl: Saga rodu Montgomerych (tom 15) Seria: Nie chowaj tej książki przed żoną! I tak kupi sobie nową! literatura obyczajowa, romans
Saga rodu Montgomerych (tom 15)
Nie chowaj tej książki przed żoną! I tak kupi sobie nową!
Invitation
Da Capo
1995-01-01
1995-01-01
Paweł Korombel
Zaproszenie

Czy była to najgorsza książka, jaką przeczytałam w życiu? Prawdopodobnie nie. Jednakże bardzo mocno przypominała w pewnych momentach twórczość niejakiej Diany Palmer, a to zdecydowanie nie jest dobra rekomendacja. Ta pozycja składa się z trzech krótszych powieści, bądź też, jak kto woli, przydługich opowiadań. Pierwsze opowiada o pilotce w latach 30. XX wieku, która mierzy się z dylematem, czy powinna wikłać się w związek z młodszym o dziesięć lat mężczyzną, chociaż już od jakiegoś czasu jest wdową, a nawet można ją nazwać taką trochę celebrytką przestworzy, która łamie schematy, wytycza nowe ścieżki i jest podziwiana przez praktycznie wszystkich. W dodatku ma trzydzieści osiem lat, a mimo to, z wielką przesadą nawet jak na tamte czasy, robi się z niej staruszkę. Druga historia dzieje się już znacznie później, podejrzewam, że chodzi o jakieś lata 80./90. XX wieku. Muszę przyznać, że ta historia podobała mi się najbardziej, ale wciąż była taka miałka na zasadzie "oświadczę ci się zjeżdżając na linie z helikoptera prosto na twój balkon". Jednakże to właśnie ta część o autorce kryminałów i ekspercie od survivalu w lasach Kolorado uratowała honor tej książki (bez tego, bez żadnych wyrzutów sumienia, wystawiłabym ocenę 1). No i trzecia, o niezwykle denerwującej kobiecie i rewolwerowcu, z których robi się jakieś karykatury zarówno kobiety, jak i mężczyzny. W normalnych okolicznościach, tzn. kiedy fabuła jako tako się klei, jestem w stanie skończyć książkę Da Capo w maksymalnie 6 godzin, tutaj męczyłam się dwa dni i myślałam, że nie doczekam zakończenia.

"Zaproszenie" zawiera trzy osobne opowieści. Pierwszą i trzecią można zaliczyć do romansu historycznego, natomiast druga dzieje się we współczesności. I właśnie ta druga jest najbardziej udana ze względu na sprawną narrację, poprowadzoną z humorem. Rzecz dotyczy odwzajemnionej awersji pewnego (nie)kowboja do jednej pisarki.
Pierwsza część książki opowiada o znajomości kobiety pilota z młodszym od niej, bogatym mężczyzną. Autorka zwraca tu uwagę na wpływ stereotypów i uwarunkowań społecznych na podejmowane decyzje. Ostatnie opowiadanie to historia z dzikiego zachodu, z rewolwerowcem i majętną "brzydulą" w rolach głównych.
Całość jest inna od reszty książek z cyklu o Montgomerych. Bardziej podobają mi się właśnie te krótsze utwory autorki, w których nie zapędza się na odległe bezdroża nonsensu. Zaś pióro pisarki, zwłaszcza w romansie współczesnym, odznacza się odmiennym, według mnie lepszym w odbiorze stylem.

Pierwsza część książki opowiada o znajomości...

Trzy książki w jednej. Trzy historie i odebrałam je następująco:
Księga I;- Szczerze powiedziawszy trochę nudna.
Księga II;- Jak dla mnie rewelacja. Pełna humoru i Głównym minusem jest jej długość. Zdecydowanie za krótka historia. :)
Księga III;- Nie zła. :) Do rewelacji jej nie zaliczę, jednak uważam że warto przeczytać :)
Pozdrawiam :)

Trzy książki w jednej. Trzy historie i odebrałam je następująco:
Księga I;- Szczerze powiedziawszy trochę nudna.
Pozdrawiam :)

Na półkach: , , , , , ,

Księga I "Zaproszenie" ona 38 on 28 młodszy!
Księga II "Swaci" kowboj ona 30 PRZECZYTANE
Księga III "Idealny układ" ona 30 on 38 rewolwerowiec

Księga I "Zaproszenie" ona 38 on 28 młodszy!
Księga II "Swaci" kowboj ona 30 PRZECZYTANE
Księga III "Idealny układ" ona 30 on 38 rewolwerowiec

"Williama ogarnęła zgroza, gdy Larry trącił go łokciem, jakby byli wspólnie coś knującymi najlepszymi kumplami." (Da Capo)

Czasami miłość jest bliżej niż sądzimy. Nie należy się jej bać. Świetne powiązanie z książką Wróżka.

Bardzo przyjemna książka. Historia pokazuje nam, że wiek nie ma znaczenia w miłości.

Ten romans nie zapadnie mi w pamięć..

Ten romans nie zapadnie mi w pamięć..

• Romans
  • Jude Deveraux