Zaklęcie dla Cameleon

Okładka książki Zaklęcie dla Cameleon
Piers Anthony Wydawnictwo: Rebis Cykl: Xanth (tom 1) Seria: Fantasy fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
1991-01-01
838520217X
Lucyna Targosz

więcej Więcej

To nie jest opinia, ale nowa wersja portalu wymaga wpisania kilku słów, by dołączyć książkę do biblioteczki.
Pozdrawiam

Tak się powinno tworzyć światy fantasy! Ogrom radości podczas czytania daje odkrywanie coraz to nowych tajemnic i zakamarków Xanthu.

Kolejna książka do której przeczytania zachęcała mnie przyjaciółka. No ale znowu okazało się to odkryciem!
Świat Xanthu niezwykle mnie zafascynował i obowiązkowo muszę zapolować sobie na kolejne części :))

Książkę czyta się z przyjemnością. Przygody Binka wciągają. Niektórych może razić świat nasączony magią do tego stopnia, że występują w nim zarówno zombie, smoki, wilkołaki czy latające dywany nie wspominając już o magicznych roślinach.. Zabrakło jedynie wampirów, ale poznawszy nieograniczoną wyobraźnię autora, wszystko jest możliwe w kolejnych częściach cyklu. Podsumowując...

Może i weszłabym dalej w tę magiczną krainę, gdyby nie kiepska erotomania. Z jakiegoś powodu wciąż miałam przed oczami okładkę książki Pauliny Młynarskiej "Zmierzch lubieżnego dziada". Narratorem jest Bink. Szkoda, że autor opowiadając wydarzenia z perspektywy młodego chłopca, nie potrafił uśpić... lubieżnego dziada. Przeczytałam kilkanaście stron. Wystarczy.

Na początku myślałam, że w moje ręce trafiła bajka. Wszystko było takie... stonowane, chwilami mocno przewidywalne. "Xanth" jednak zdecydowanie bajką nie jest - za wiele w nim dwuznaczności i aluzji. Później sądziłam, że jest to zbiór opowiadań o losach Binka. Szczególnie początkowe rozdziały przypominają opowiadania, które łączy postać głównego bohatera. Po części nadal...

Jedna z moich ulubionych książek. Powracam do niej co parę lat, by odświeżyć sobie te strony przepełnione soczystą fantastyką.
Czuję ogromny sentyment do tej pierwszej części, bohaterów, którzy tam występują i opowieści, która jest tam ukryta w niezwykle zgrabny sposób.
Dla mnie książka zalicza się do arcydzieła fantastyki. Miejscami niedorzeczna i aż zbyt barwna zawsze...

Kocham pierwsze pięćs-sześć tomów tego cyklu, potem robi się z tego ksiażka dla dzieci. Subtelny erotyzm znany z początkowych tomów, ulatuje a ksiażki zamieniają się w opowieść dla dwunastolatków.
Ksiażka z wielkim potencjałem, wyobraźnia autora jest ogromna, niezwykła, bogata. Wciągające, nowatorskie, przyjemne. Może to nie epokowe dzieło, ale przyjemnie się czyta.

Na półkach: , , , , , ,

Z początku Xanth wydawał mi się bardzo czarującym i przyjemnym miejscem ale po skończeniu książki mam pozytywne jak i negatywne odczucia. Podoba mi się to, że mamy tu wiele stworzeń ale ich duże zróżnicowanie sprawia, że robi się z tego miszmasz i chaos, a połączenie centaura z chimerą w jednym świecie mi nie podchodzi. Postacie są fajnie skonstruowane, główny bohater Bink...

Książka dobra warta przeczytania

• Fantastyka