Zdradzona Polska

2010-08-11
2010-08-11
Krzysztof Filip Rudolf
Polska kampania wrześniowa

Książka poświęcona sytuacji Polski tuż przed rozpoczęciem wojny 01.09.1939 roku, a także (w wielkim skrócie) walkom z III Rzeszą i ZSRR, aż do zakończenia tzw. "kampanii wrześniowej".

Dla osób obeznanych z tematem książka będzie stanowiła powtórkę materiału.

Dla osób obeznanych z tematem książka będzie stanowiła powtórkę materiału.

Zawiodłam się, nic nowego nie wnosi :) Pozycja raczej dla tych, którzy nie orientują się w wydarzeniach września i sytuacji w Polsce. Pozycja dla obcokrajowców, my "starzy wyjadacze" jesteśmy karmieni wojną i wrześniem od pokoleń, dlatego większość faktów jest nam znana, a szkoda, bo książka napisana ciekawie, szybko przeczytałam :)

Zaciekawiła mnie okładka, więc postanowiłem sięgnąć po tę książkę. Chciałem poznać historię września z perspektywy zagranicznego pisarza. Czyta się bardzo szybko. Nie wnosi nic nowego, wszystko to już wiedzieliśmy od dawna. Raczej pozycja dla obcokrajowców, którzy chcą poznać historię Polski. Ciekawa końcówka książki, gdzie przedstawionych jest kilka fragmentów wspomnień ludzi, którzy brali udział w tamtych wydarzeniach. Na duży plus, zdjęcia.

Zaciekawiony tytułem i faktem, iż książka została napisana przez zagranicznego autora - postanowiłem sięgnąć po nią.
Dotychczas nie miałem przyjemności, tak jak wskazywałby tytuł na lekturę pełną oskarżeń oraz zastrzeżeń co do uczciwości naszych,
drugowojennych towarzyszy broni.

Spodziewałem się krytyki polityków najwyższych szczebli oraz żołnierzy, w których Polska widziała oparcie
i zdecydowała się, dzięki im zapewnieniom i gwarancjom na tragiczny konflikt. Zamiast tego, w końcu dowiedziałem się co było przyczyną
wrześniowej klęski - słabość polskiego wojska, niekompetencja dowódców, niekorzystna sytuacja polityczna oraz ekspansywne Niemcy.
Krótki przebieg kampanii, kilka biografii, wspomnień, zakończenie i można już odłożyć książkę na półkę. Zastanawiam się jednak o jakiej
tytułowej zdradzie myślał autor? Jedynie kilkakrotnie wspomniał o braku działań Aliantów. Niestety te zagadnienie nie zostało rozwinięte. Moim zdaniem, źle został dobrany tytuł książki.

Ktoś może powiedzieć, że "uczepiłem się" tytułu. Tak to prawda, bo to on zachęcił mnie do przeczytania tej książki. Spodziewałem się
uzyskać inne informacje, niestety zawiodłem się. Mamy prawo wymagać od historyków dbałości o poprawny język oraz szczegóły, tym bardziej jeżeli, książka dedykowana jest czytelnikowi zagranicznemu. Autora, który uważa, że Józef Piłsudski był nacjonalistą, a Powstania Śląskie były przyczyną późniejszych, obustronnych (!) krwawych wydarzeń należy przyjąć z przymrużeniem oka.

drugowojennych towarzyszy broni.

"... Francuzi byli gotowi walczyć, do ostatniego Polaka..." Jakże smutne, a zarazem prawdziwe stwierdzenie z tej książki, które utkwiło mi w głowie.

Od kilkunastu lat wielkim wzięciem cieszą się książki autorów zagranicznych, którzy chwalą Polskę i opisują, jak Polska została potraktowana przez Aliantów w czasie II Wojny Światowej. Niemal każda taka książka jest promowana u nas niczym jakaś rewelacja i bestseller. Oczywiście należy się z tego cieszyć, to znaczy z tego, że rośnie zainteresowanie Zachodu udziałem Polski w tej wojnie i zaangażowaniem żołnierzy polskich na wszystkich frontach. I należy to zainteresowanie wspierać. Ale czy to znaczy, że w Polsce trzeba te wszystkie książki tłumaczyć i wydawać? Mamy jakieś kompleksy? Musimy podbudowywać swoje ego, że wreszcie ktoś nas docenia? Dla każdego Polaka, który interesuje się zawirowaniami naszej historii w ostatnim stuleciu, choćby pobieżnie, nie trzeba udowadniać, że nasz wysiłek w II WŚ był kolosalny. Stąd też moja ocena powyższego tytułu jest dość niska. Bo napisana solidnie, to fakt. Ale ciekawszych książek o tym temacie w księgarniach jest bardzo dużo.

Dobra książka. Autor opis kampanii wrześniowej przeplata krótkimi relacjami świadków dzięki czemu całość jest dynamiczna. Książka jest ciekawa także ze względu na to, że pisze ją Brytyjczyk a nas Polaków ciekawią zazwyczaj oceny naszych wojsk dokonywane przez historyków z zachodu. W końcowych fragmentach znajdziemy pochwałę naszych wojsk (dobrzy żołnierze, którzy nie mogli wygrać z potężną, niemiecką machiną wojenną) ale i krytykę naczelnego wodza Edwarda Śmigłego-Rydza.

• II wojna światowa
  • Do kupienia