Marvel 1602. Czwórka z Fantasticka
- Kategoria:
- komiksy
- Cykl:
- 1602 (tom 3)
- Tytuł oryginału:
- Marvel 1602: Fantastick Four
- Wydawnictwo:
- Mucha Comics
- Data wydania:
- 2007-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2007-01-01
- Liczba stron:
- 128
- Czas czytania
- 2 godz. 8 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788791630446
- Tagi:
- Czwórka Fantasticka
Rok 1602 nie zapisał się w historii złotymi zgłoskami. Główne wydarzenia tych odległych dwunastu miesięcy to utworzenie Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, powstanie Akademii w Rakowie i założenie mieszczącej się w województwie warmińsko-mazurskim wioski Iznota. W przeciągu tego roku urodził się Jules Mazarin, zmarli Sebastian Klonowic i Jacopo Corsi. Odbyła się również premiera Hamleta Williama Szekspira. Niemniej właśnie ten rok zainteresował Neila Gaimana na tyle, by przenieść w jego realia bohaterów uniwersum Marvela. Powstała ośmioczęściowa historia zatytułowana 1602 opowiadająca o przygodach herosów zrodzonych cztery stulecia za wcześnie. Każdy z licznego grona bohaterów został odpowiednio zaadaptowany na potrzeby nowych-starych czasów. Przykładowo, Dr Stephen Strange odnalazł się w roli nadwornego medyka królowej Elżbiety I, Sir Nicholas Fury przedstawiony został jako szef wywiadu Jej Królewskiej Mości, Magneto przybrał postać Wielkiego Hiszpańskiego Inkwizytora. Opowieść cieszyła się wystarczająco dużym powodzeniem, by uruchomić machinę sequeli. Powstały dwa: 1602: New World i Marvel 1602: Fantastick Four. W Polsce 1602 ukazało się cztery lata temu za sprawą wydawnictwa Egmont. Mucha Comics postanowiła przedstawić jedną z kontynuacji – wybór padł na przygody Czwórki z "Fantasticka".
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 23
- 8
- 6
- 3
- 3
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Rozwinięcie miniserii „1602” opowiadającej o siedemnastowiecznych wersjach najbardziej znanych bohaterów z uniwersum Marvela. Akcja osadzona jest po wydarzeniach ze wspomnianego komiksu. Doktor Doom porywa Williama Shakespeare’a, by ten posłużył mu jako kronikarz jego niezwykłej podróży. Na ratunek uprowadzonemu rusza Fantastyczna Czwórka.
Komiks ten przyjemnie czyta się tak do połowy. Pojawiają się nowe postacie przerobione na siedemnastowieczną modłę (Frightful Four),dialogi są całkiem zabawne, a także co krok wprowadzane są interesujące pomysły. Podczas lektury można poczuć się jak podczas seansu filmu przygodowego „Piratów z Karaibów – Klątwy Czarnej Perły” – lwia część akcji komiksu osadzona jest na morzu. Niestety wraz z dotarciem bohaterów do celu znika wszelka tajemnica, a zamiast tego dostajemy naiwne wręcz wątki romantyczne, a także bardzo sztampową akcję superbohaterską.
Parę słów o postaciach. Dobrze ukazano tutaj relacje łączące Reeda i Sue – oboje starają się prowadzić normalne życie, ale tak naprawdę ciągnie ich do poszukiwania przygód. Przy czym Sue nie pełni tu roli potulnej żony, ale nawet będąc w ciąży stara się pomagać drużynie i kwestionuje pomysły Reeda. Ben i Johnny są tutaj udanymi elementami komicznymi, chociaż wątek pewnego romansu Johnny’ego na dłuższą metę robi się irytujący. Nie podobało mi się za to, że dosyć bezceremonialnie pozbyto się jednej z istotnych postaci, chociaż sama scena świetnie podkreśliła egotyzm Doktora Dooma. Niektórym przy tej okazji mogą przeszkadzać dosyć przerysowane czarne charaktery, ale idealnie wpasowują się w klimat opowieści. Przy tej okazji muszę pochwalić jak przedstawiono Wizarda i jego towarzyszy – nareszcie przestali być jedynie irytujący, a stali się groźnymi i stylowymi przeciwnikami. Nie przeszkadza nawet zmian mocy Medusy, która tutaj odzwierciedla nastrój historii.
Komiks czytałem w oryginale i język stylizowany na dawną angielszczyznę naprawdę robi wrażenie – szczególnie studenci anglistyki mogą go docenić. Obawiam się jednak, że polski przekład mógł tego nie oddać w pełni.
Rozczarowują też rysunki Pascala Alixe’a. Nie zawsze radzi sobie z mimiką twarzy i czasami dochodzi do niezamierzonych deformacji. Często rysuje też bardzo niedbale i brakuje szczegółów.
Podsumowując, trochę zmarnowany potencjał, ale do pewnego momentu da się czytać z przyjemnością.
Rozwinięcie miniserii „1602” opowiadającej o siedemnastowiecznych wersjach najbardziej znanych bohaterów z uniwersum Marvela. Akcja osadzona jest po wydarzeniach ze wspomnianego komiksu. Doktor Doom porywa Williama Shakespeare’a, by ten posłużył mu jako kronikarz jego niezwykłej podróży. Na ratunek uprowadzonemu rusza Fantastyczna Czwórka.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKomiks ten przyjemnie czyta się...
Słaba kontynuacja całkiem udanego komiksu Neila Gaimana. Szkoda, bo stworzona przez brytyjskiego autora rzeczywistość daje duże możliwości.
Słaba kontynuacja całkiem udanego komiksu Neila Gaimana. Szkoda, bo stworzona przez brytyjskiego autora rzeczywistość daje duże możliwości.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to