Grosz ubogich

Okładka książki Grosz ubogich Pierre Barret
Okładka książki Grosz ubogich
Pierre Barret Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Turnieje Boże (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Turnieje Boże (tom 2)
La part des pauvres
Wydawnictwo Literackie
1986-01-01
1986-01-01
83-08-01233-7
Anna Jędrychowska
powieść historyczna templariusze krucjaty rycerstwo średniowiecze

Okładka książki Grosz ubogich Pierre Barret, Jean-Noël Gurgand
Grosz ubogich Pierre Barret, Jean...
Okładka książki I my pójdziemy na kraniec świata Pierre Barret, Jean-Noël Gurgand
I my pójdziemy... Pierre Barret, Jean...

6,5/10. Opinię umieściłem przy ostatniej powieści tej trylogii.

6,5/10. Opinię umieściłem przy ostatniej powieści tej trylogii.

Interesująca trylogia w której zachwycił mnie piękny, wręcz poetycki język. Książki tych autorów (szkoda że tylko trzy) były też dla mnie inspiracją do zainteresowania się tematyką tego okresu

"Grosz ubogich" to drugi tom trylogii "Turnieje Boże", można go jednak czytać jako odrębną całość, zwłaszcza, że autor na początku przypomina wcześniejsze zdarzenia.
Tym razem, oprócz głównego bohatera - templariusza Wilema, na plan pierwszy wysuwają się i inne postacie: jego żona oraz dzieci, zwłaszcza dorastający syn, który pragnie pójść w ślady ojca.

Perypetie bohaterów pokazane są na tle ważnych wydarzeń historycznych, przede wszystkim czwartej krucjaty oraz rzezi katarów w Langwedocji. Poza tym autor bardzo wiarygodnie i interesująco opisał codzienne życie w średniowiecznej Francji – problemy, z jakimi muszą borykać się żony walczących rycerzy, bogate życie dworskie, intrygi polityczne.

„Grosz ubogich” to powieść demaskująca zakłamanie krzyżowców, których wyprawy okazywały się krwawymi, łupieżczymi wydarzeniami; mordowano i torturowano podczas nich nie tylko innowierców, ale i chrześcijan. A wszystko to „w imię Boga”.
Podobnie rzecz ma się templariuszami, wśród których są szlachetni, honorowi, oddani idei Zakonu rycerze, ale nie brak też karierowiczów i żądnych władzy intrygantów.

W powieści występuje wiele postaci, zarówno fikcyjnych, jak i historycznych. Ich losy są ściśle powiązane, tworząc barwny obraz średniowiecznej Europy. Urozmaicają go dodatkowo niemal sensacyjne wydarzenia, które napędzają akcję (to przede wszystkim tajna misja, jaką powierzono Wilemowi).

Całość czyta się z zainteresowaniem i emocjami, nawet jeśli zna się finał opisanych wydarzeń historycznych. To duża zaleta i dowód na kunszt autora, który potrafi sprawić, że wsiąka się w świat powieści, przeżywając wraz z bohaterami ich wzloty i upadki.

Polecam przede wszystkim miłośnikom powieści historycznych z górnej półki. Nie znajdziemy tu kiczu spod znaku książek duetu Iny Lorentz, lecz misternie utkaną historię, która na długo zostaje w pamięci czytelnika.

Perypetie...

Drugi tom świetnej trylogii o wyprawach krzyżowych.
Tym razem nie do Ziemi Świętej lecz w inne miejsca. Bo wyprawy krzyżowe to nie tylko wojny z niewiernymi, ale też wojny z każdym kto się sprzeciwił Kościołowi lub papieżowi (katarzy, husyci itp.). Inkwizycja czuwa.
IV wyprawa krzyżowa (1202–1204) – jej celem było wsparcie państw łacińskich na Bliskim Wschodzie, jednak na skutek manipulacji doży weneckiego Henryka Dandolo, krzyżowcy zaatakowali Bizancjum, zdobyli Konstantynopol.
Później papież Innocenty III ogłasza krucjatę przeciwko katarom-albigensom i waldensom. Katarzy wiedli życie proste i pobożne dążąc do osobistego kontaktu z Bogiem, co ograniczało znaczenie duchownych. Oczywiście nie spodobało się to kościołowi. Była to najbardziej brutalna w dziejach eksterminacja chrześcijan przez chrześcijan - zamordowano dziesiątki tysięcy ludzi.
Legat papieski Arnaud Amaury po zdobyciu Bezeries napisał do papieża "Dzisiaj Wasza Świątobliwość, dwadzieścia tysięcy mieszkańców wydano mieczowi, niezależnie od posady, wieku czy płci"
Podobnie było w następnych wiekach w Czechach, gdzie masowo wymordowano husytów.
Podsumowaniem niech będą słowa wspomnianego wcześniej legata papieskiego
"Zabijcie wszystkich! Bóg rozpozna swoich".

Drugi tom świetnej trylogii o wyprawach krzyżowych.

kolejna IV krucjata przekierowana przez weneckiego dożę Enrico Dandolo na Konstantynopol zdobywa go i łupi, papież Innocenty III ogłasza krucjatę przeciwko katarom-albigensom i waldensom - najbardziej brutalną w dziejach eksterminację chrześcijan przez chrześcijan, w Paryżu król Filip August wzmacnia swą władzę ograniczając przywileje seniorów i zdobywając kolejne twierdze na północy, Wilem d'Encausse odrzucony przez templariuszy rusza do Compostelli

Powieść utrzymana w bardzo dobrym klimacie. Losy głównego bohatera obmyślone na wysokim poziomie. Prawdę mówiąc sceptycznie podchodziłem do tej trylogii, ponieważ genialna dla mnie w tym temacie jest cykl Krzyżowców Zofii Kossak, ale miło mnie zaskoczyły zwłaszcza ta pozycja napisana przez francuzów.

Koniecznie KAŻDY, kto choć trochę lubi czytać, musi tą trylogię (to druga część) przeczytać !!!

• Historyczne
  • Audiobooki