Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty

Okładka książki Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty Mirosław Hermaszewski
Okładka książki Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty
Mirosław Hermaszewski Wydawnictwo: Universitas biografia, autobiografia, pamiętnik
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Universitas
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324208159
Tagi:
historia podboju kosmosu wspomnienia
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
120 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
70
21

Na półkach:

Bardzo ciekawie zebrane wszystkie wątki z życia naszego jedynego kosmonauty. Przedstawienie faktów jak wyszedł cało z rzezi wołyńskiej, jak banderowcy zabili mu ojca. Opis jak matka radziła sobie z wielodzietną rodziną i oczywiście same początki jak doszło do zainteresowania i pierwszych kroków w lotnictwie. Bardzo ciekawie i dosłownie opisane zjawiska w kosmosie Bardzo wyrazistym językiem kiedy wręcz opis jest tak dokładny ze widzimy to wszystko przed oczami. Polecam

Bardzo ciekawie zebrane wszystkie wątki z życia naszego jedynego kosmonauty. Przedstawienie faktów jak wyszedł cało z rzezi wołyńskiej, jak banderowcy zabili mu ojca. Opis jak matka radziła sobie z wielodzietną rodziną i oczywiście same początki jak doszło do zainteresowania i pierwszych kroków w lotnictwie. Bardzo ciekawie i dosłownie opisane zjawiska w kosmosie Bardzo...

więcej Pokaż mimo to

avatar
780
499

Na półkach: , ,

Mirosław Hermaszewski, czyli pierwszy Polak, który poleciał w kosmos, zatytułował swoją autobiografię Ciężar nieważkości. Zważywszy na wszystkie przeciwności, które musiał pokonać po drodze do stania się kosmonautą jest to doskonały tytuł. Było ciężko. W uaktualnionej książce, wydanej po raz drugi w 2017 roku, opisuje swoją drogę do Sojuza-30, i jest to historia niesamowita.

🚀 Ambitny i uparty

Kosmonauta zaczyna swoją opowieść od najmłodszego dzieciństwa. Pochodzi z okolic Wołynia i jak można się domyślić po tej nazwie, ten okres bardzo mocno wpłynął na jego życie. Opisuje traumatyczne przeżycia z Lipnik w 1943 roku, gdzie bandyci z UPA zamordowali mu ojca, a matkę postrzelili. On sam także o mało co nie zginął.

To na szczęście nie zniszczyło marzeń ani ambicji małego chłopca, który marzył o lataniu. Jego wzorem stał się starszy brat, który był już lotnikiem i zaszczepił mu wytrwałość w dążeniu do celu i poświęcenie.

🚀 Długie przygotowania

Ponad połowa książki Ciężar nieważkości to opis przygotowania do najważniejszej misji i przygody, jaką była podróż w kosmos. Bo Hermaszewski właściwie wszystkie doświadczenia traktuje jak przygotowanie, choć jeszcze wtedy nie wiedział do czego. Zaczął latać najpierw na szybowcach, później trafił do szkoły lotniczej, a później jako prymus piął się dalej w hierarchii lotników wojskowych.

Pewnego dnia, w 1976 roku, gdy był już majorem, dowódcą oddziału, przyszło tajemnicze zaproszenie. Podobną informację dostało ponad stu lotników z całej Polski. Jak się okazało, jest to pierwszy etap badań, których pozytywne przejście otwierało drogę do niesamowitej przygody – misji kosmicznej.

Ćwiczenia i badania trwały przez prawie dwa lata. Hermaszewski opisuje poszczególne etapy przygotowań bardzo szczegółowo. Najpierw rygorystyczne badania w Polsce, a później dalsze badania, naukę i ćwiczenia w Gwiezdnym Miasteczku, czyli rosyjskim centrum szkoleniowym niedaleko Moskwy.

🚀 Niesamowite opowieści

Opowieści Hermaszewskiego są niesamowite. Trzeba pamiętać, że to lata 70, możliwości technologiczne były ograniczone, więc np. do uzyskania nieważkości przyszli astronauci wsiadali do samolotu, który miał paraboliczną trajektorię lotu. Mówiąc prościej leciał raz w górę raz w dół i tak kilkanaście razy. Amerykanie nazywali to „kometą wymiotną”, a Hermaszewski dodaje, że chyba słusznie.

Albo opowieści o produkcji oparcia fotela dedykowanego. Procedura zakładała odlanie w gipsie ksztaltu jego ciala i dopracowywania efektów odlewu do zmieszczenia skafandra. Nie było to przyjemne, a musieli ją powtarzać dwa razy.

🚀 Per aspera ad astra

Opowiada też, że niedługo przed startem próbowano go utrącić, wmawiając chorobę migdałków i konieczność ich wycięcia (pobyt w szpitalu ograniczał możliwość przygotowania do wylotu). Później tłumaczy, że chcieli (tylko?) opóźnić jego lot z przyczyn politycznych. Taka patowa sytuacja trwała jakiś czas i mocno go stresowała. Właściwie do ostatniej chwili nie był pewien, czy poleci.

W części, w której opowiada o samym locie w kosmos, autor skupia się raczej na swoich przeżyciach niż szczegółach technicznych. Opowiada też anegdotki. Świetna jest ta historyjka, gdy zobaczył siedem podejrzanych świecących obiektów „orbitujących” wokół stacji. Później okazało się, ze to są opakowania po odchodach wyrzucone nieco wcześniej.

🚀 Jony srebra i zapach kosmosu

Albo jak woda święcona przyczyniła się do ważnego odkrycia wykorzystywanego na stacjach kosmicznych, który rozwiązywał problem świeżości wody. Okazało się, że jony srebra konserwują ją i znacznie wydłużają jej zdatność do picia.

Bardzo fajnie pisze o tym, jak pachnie kosmos. Wyjaśnia, że dla niego to nie jest jeden zapach, tylko wiele różnych. Np. pomieszczeń medycznych i treningowych z przygotowań, wszystkich samolotów, a także samej stacji kosmicznej. A także woń ognia atmosfery spalającej lądownik.

🚀 Łyżka dziegciu

Hermaszewski kończy książkę pewnym żalem, że okres polityczny w jakim poleciał w kosmos, rzutował na postrzeganie go w Polsce po roku 2000. Spotkało go sporo złośliwości, np. obniżono emeryturę i początkowo odmówiono ostatniego lotu, czyli pożegnalnej tradycji przed przejściem na emeryturę.

To jest niesamowicie przykre, że żyjemy w kraju, w którym nie szanuje się wielkich dokonań. Pokonanie setki innych kandydatów i wytrwałość w dążeniu do celu, jakim była misja w kosmosie jest czymś, za co należy podziwiać tego człowieka. W jednym z ćwiczeń razili go prądem w przypadku błędnej reakcji. To jest coś, za co trzeba człowieka podziwiać, a nie gnębić.

Hermaszewski jest niesamowity. Jego autobiografia także. Ciężar nieważkości był znaczny, ale chyba zawsze tak jest, gdy próbujemy osiągnąć coś wyjątkowego.

Mirosław Hermaszewski, czyli pierwszy Polak, który poleciał w kosmos, zatytułował swoją autobiografię Ciężar nieważkości. Zważywszy na wszystkie przeciwności, które musiał pokonać po drodze do stania się kosmonautą jest to doskonały tytuł. Było ciężko. W uaktualnionej książce, wydanej po raz drugi w 2017 roku, opisuje swoją drogę do Sojuza-30, i jest to historia...

więcej Pokaż mimo to

avatar
228
192

Na półkach:

Siermiężnie spisane lub podyktowane i spisane wspomnienia. Prosty jak cep język zdradza umysł człowieka przez lata żyjącego w wojskowym drylu. Pomijając to, treść ciekawa i godna uwagi.

Siermiężnie spisane lub podyktowane i spisane wspomnienia. Prosty jak cep język zdradza umysł człowieka przez lata żyjącego w wojskowym drylu. Pomijając to, treść ciekawa i godna uwagi.

Pokaż mimo to

avatar
968
394

Na półkach:

Mirosław Hermaszewski miał szczęście, że jako jedyny Polak poleciał w kosmos. Miał też jednak pecha, bo wysłali go Rosjanie, których nikt w Polsce nie lubi.

W stanie wojennym trafił do WRONu, czego potem wielu mu nie wybaczyło. A potem o polskim kosmonaucie zaczęto zapominać, bo wysłała go poprzednia ekipa komunistyczna.

Najgorsze przyszło jednak w latach 90-tych. Wtedy uznano, że wszystko, co miało związek z PRL-em było albo złe, albo głupie. I nikogo nie interesuje Polak, który był w kosmosie.

Nikt jednak nie zabierze Mirosławowi Hermaszewskiemu tego tygodnia w kosmosie. I chyba jeszcze przez długie lata będzie to jedyny Polak, który dostąpił tego zaszczytu.

Mirosław Hermaszewski miał szczęście, że jako jedyny Polak poleciał w kosmos. Miał też jednak pecha, bo wysłali go Rosjanie, których nikt w Polsce nie lubi.

W stanie wojennym trafił do WRONu, czego potem wielu mu nie wybaczyło. A potem o polskim kosmonaucie zaczęto zapominać, bo wysłała go poprzednia ekipa komunistyczna.

Najgorsze przyszło jednak w latach 90-tych. Wtedy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
19
16

Na półkach: , ,

Historia życia Mirosława Hermaszewskiego, jedynego jak dotąd Polaka, który miał przyjemność oglądać naszą planetę z kosmosu. W swojej autobiografii wspomina jeszcze przedwojenne dzieje rodzinne, opowiada o dramatycznych wydarzeniach na Wołyniu i ucieczce na drugi koniec kraju. Przywołuje wspomnienia z wczesnego dzieciństwa, dzięki czemu możemy zapoznać się z trudnymi i surowymi realiami powojennej Polski. Potem jest już tylko lepiej. Młodzieńcza fascynacja lotnictwem, sumienność, pracowitość i wytrwałość stopniowo prowadzą Hermaszewskiego najpierw do Szkoły Orląt w Dęblinie, a następnie, po długiej i żmudnej selekcji, do Gwiezdnego Miasteczka pod Moskwą, gdzie staje się już poważnym kandydatem by przywdziać kombinezon kosmonauty.

Autor zaznajamia nas ze specyfiką tego tajemniczego miejsca. Opowiada o trudach przygotowań, problemach zdrowotnych, niepewności. Wspomina również wspaniałą atmosferę i sielskie spotkania z nowymi znajomymi - astronautami, lekarzami, naukowcami, wojskowymi oraz ich rodzinami. Następnie zabiera nas do prawdziwego kosmicznego przedsionka - położonego na kazachskim stepie kosmodromu Bajkonur. Stamtąd już tylko krok na orbitę okołoziemską. Hermaszewski dość szczegółowo dzieli się swoimi wrażeniami z kosmicznego lotu oraz tygodniowego pobytu na stacji Salut 6. Zadziwiająco barwnie, niemal poetycko referuje o tym, co widzi, czuje i myśli. Możemy razem z nim podziwiać Ziemię przez iluminator statku, zmagać się z nieważnością czy przeprowadzać rozmaite eksperymenty naukowe. Przyjemnie czyta się o różnych śmiesznych anegdotach związanych z życiem na orbicie, jak również o chwilach wzruszenia i zadumy gdy stacja przelatuje nad Polską.

Historia życia Mirosława Hermaszewskiego, jedynego jak dotąd Polaka, który miał przyjemność oglądać naszą planetę z kosmosu. W swojej autobiografii wspomina jeszcze przedwojenne dzieje rodzinne, opowiada o dramatycznych wydarzeniach na Wołyniu i ucieczce na drugi koniec kraju. Przywołuje wspomnienia z wczesnego dzieciństwa, dzięki czemu możemy zapoznać się z trudnymi i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
315
307

Na półkach:

Cześć Kochani  Mam coś dla osób lubiących biografie  Tym razem chciałam Wam polecić książkę o niezwykłym pilocie, kosmonaucie – Mirosławie Hermaszewskim – CIĘŻAR NIEWAŻKOŚCI, OPOWIEŚĆ PILOTA-KOSMONAUTY. Chyba większość z nas zna Hermaszewskiego, ale warto taką osobowość poznać jeszcze lepiej zwłaszcza, kiedy sama opowiada o swoim życiu w bardzo interesujący sposób ;)
Książka powstała aby przypomnieć wydarzenia z czerwca 1978 roku, o których mówił cały świat. Autor według mnie w bardzo dobry sposób przybliża nam swoją osobę. Przedstawia swoje życie krok po kroku nie szczędząc na ilości fotografii z własnego albumu. A fotografie zrobiły na mnie ogromne wrażenie – zawsze czuję się jeszcze bliżej osoby, którą właśnie poznaję dzięki książce.
Jego matka pracowała ciężko i trudno było jej utrzymać gromadkę dzieci, dlatego też aby były jej lżej stryj zabrał Mirosława na odchowanie do siebie. Do Szkoły Orląt w Dęblinie dostał się dopiero za trzecim podejściem. Z pośród 80 kandydatów dostało się tylko ośmiu. Egzaminy teoretyczne oraz testy fizyczne zdał bardzo dobrze, nawet bieg na 1500 metrów boso, gdyż szkoda mu było zniszczyć jedyne buty. Szkolenia, godzony latania. Mirosław stawał się coraz lepszy w tym co robił. Instruktor pozwolił mu na lot na małej wysokości, 100 m. Start na dopalaczu był dynamiczny, po kilkudziesięciu sekundach osiągnął prędkość 900 km/h. Niesamowita frajda dla pilota Hermaszewskiego, ale samolot gwałtownie zanurkował i uderzył głową w osłonę kabiny – jak się zakończył lot? Przeżyć przeżył, wiadomo bo inaczej nie poleciałby w kosmos ;) ale jakie skutki miał taki lot dla Mirka? Jak to jest lecieć i przekroczyć barierę dźwięku? 1800 km/h. Na własne życzenie zgodził się na badania w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej wraz z 71 „naddźwiękowymi” pilotami pierwszej klasy, wielotygodniowa nieobecność w domu. Szukali osób o szczególnych predyspozycjach psychofizycznych, wyjątkowej odporności na stres, wysoką tolerancją na niedotlenienie i przyśpieszenia. Kiedy chciał pochwalić się mamie o wyjeździe, powiedział: „Mamo, za parę dni wyjeżdżam do Gwiezdnego Miasteczka na kurs kosmonautów”, mama nie uwierzyła, myślała, że syn jak zawsze żartuje, bo po co miałby jechać skoro umie już latać :D Dopiero kiedy powiedział to poważniejszym tonem, że ma to być lot po orbicie w statku kosmicznym, mama uwierzyła i jednocześnie przeraziła się tym. Gwiezdne Miasteczko było bajkowe. Kiedy po badaniach mogli zabrać rodziny, wyjechała z nim żona i dzieci. Kiedy w końcu nadszedł startu. 9 minut wtłoczeni w fotele zmagali się z przeciążeniami, wibracjami czy z własnym strachem. Jak wyglądało odzyskiwanie wody na statku kosmicznym? Ano tak … - wykorzystywana była woda z systemy regeneracji wody odzyskiwanej z wilgoci, która znajdowała się w powietrzu, którym oddychali, z ich organizmów czy mokrych ręczników.
Książkę polecam Wam ze szczerego serca 
Zaczytany Książkoholik

Cześć Kochani  Mam coś dla osób lubiących biografie  Tym razem chciałam Wam polecić książkę o niezwykłym pilocie, kosmonaucie – Mirosławie Hermaszewskim – CIĘŻAR NIEWAŻKOŚCI, OPOWIEŚĆ PILOTA-KOSMONAUTY. Chyba większość z nas zna Hermaszewskiego, ale warto taką osobowość poznać jeszcze lepiej zwłaszcza, kiedy sama opowiada o swoim życiu w bardzo interesujący sposób ;)...

więcej Pokaż mimo to

avatar
20
9

Na półkach: ,

Rzetelny, chronologiczny opis życia, kariery i lotu w przestrzeń kosmiczną zawodowego pilota. Widać zmysł techniczny autora, nawet gdy stara się emocjonalnie charakteryzować relacje z rodziną. Osoby techniczne tak już mają i poetami nigdy nie będą. Godny podziwu upór i zaciętość p. Mirosława doprowadziły Go do wymarzonego zawodu. Ciekawe przekazanie układu człowiek-nieważkość. Co do samego lotu, to ma się wrażenie, że autor był w cudzysłowie i przenośni "pasażerem". Może nie powinno to dziwić, leciał z bardziej doświadczonym kolegą. Książkę polecam.

Rzetelny, chronologiczny opis życia, kariery i lotu w przestrzeń kosmiczną zawodowego pilota. Widać zmysł techniczny autora, nawet gdy stara się emocjonalnie charakteryzować relacje z rodziną. Osoby techniczne tak już mają i poetami nigdy nie będą. Godny podziwu upór i zaciętość p. Mirosława doprowadziły Go do wymarzonego zawodu. Ciekawe przekazanie układu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2
2

Na półkach:

To książka mnie wciągnęła bez pamięci!

To książka mnie wciągnęła bez pamięci!

Pokaż mimo to

avatar
11545
491

Na półkach: , , ,

Świetna autobiografia pierwszego Polaka w kosmosie. Autr umiejętnie poprowadza czy-telnika po swym życiu. Warto przeczytać. Ciekawostka: Jego zięciem jest... Ryszard Czarnecki.

Świetna autobiografia pierwszego Polaka w kosmosie. Autr umiejętnie poprowadza czy-telnika po swym życiu. Warto przeczytać. Ciekawostka: Jego zięciem jest... Ryszard Czarnecki.

Pokaż mimo to

avatar
182
164

Na półkach:

Tym razem to nasz kosmonauta opisuje historie swojego zycia i przygotowan do lotu w kosmos.

Tym razem to nasz kosmonauta opisuje historie swojego zycia i przygotowan do lotu w kosmos.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  240
 • Przeczytane
  180
 • Posiadam
  83
 • Teraz czytam
  11
 • Ulubione
  6
 • Z autografem
  4
 • Literatura faktu
  4
 • 2020
  3
 • Chcę w prezencie
  2
 • 2023
  2

Cytaty

Więcej
Mirosław Hermaszewski Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty Zobacz więcej
Mirosław Hermaszewski Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty Zobacz więcej
Mirosław Hermaszewski Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także