Ostatnia Krucjata

9788360562093
Wektory
powieść historyczna
9788360562093

Propaganda w wykonaniu Wydawnictwa Wektory, które w początkach swego istnienia rozpoczynało wydawanie antysemitów, obrońców reżimów antydemokratycznych (czy faszystowskich). Tam Franco uchodzi za postać krystalicznie czystą, podczas gdy republikanie są samym złem. To jest nie do zniesienia.

Nareszcie prawdy historycznej duża garść! Uczciwe postawienie sprawy przez autora, który nie sili się na udawaną neutralność, ale zostaje mentalnym uczestnikiem krucjaty. Rzuca faktami prosto w twarz lewicowej propagandzie. Historia podana na ostro jak w powieści sensacyjnej, i naprawdę nie można się oderwać. Nie spodoba się to czytelnikom o czerwonych umysłach, oj nie...

Jeśli ktoś chce zbliżyć się do obiektywnej wiedzy i genezie wojny domowej w Hiszpanii - powinien tę książkę omijać szerokim łukiem. Nie chodzi zresztą o ew. poglądy polityczne tylko o to, że to jest książka w zasadzie czysto propagandowa. Bez oporów wpisuje się w propagandową, zero-jedynkową cliche.

Propagandowa twórczość człowieka skażonego fanatyzmem religijnym, będącego niewolnikiem ślepo posłusznym i bez reszty oddanym obronie kleru i watykańskiego okupanta. Mimo to, można przeczytać.

Książka warta polecenia, choć moim zdaniem zanim się ją przeczyta należałoby sięgnąć jeszcze po Generał Franco - Biografia Niepoprawnie Politycznie, Tadeusza Zubińskiego i Mity wojny domowej. Hiszpania 1936-1939, Pio Moa.

Nie da się ukryć że jeśli masz poglądy lewicowe i jesteś antyklerykałem to ocenisz książkę na 1 gwiazdkę, jeśli jesteś obojętny, każda ocena jest...

Książka przezabawna. Można się uśmiać do łez. Głównie nad stanem umysłu autora i wydawcy.

Osobom wystawiającym coś ponad jedną gwiazdkę polecam lekturę Orwella - był na tej wojnie po stronie tych co walczyli z faszyzmem i niewiele dzieliło go od śmierci z rąk komunistów, zawłaszczających już wtedy wszelki opór społeczny pod swoje sztandary. Doświadczył przez to w pigułce...

• Historia
  • Polityka