Piórka

fraszki

Wesoła i mądra książeczka

Wesoła i mądra książeczka

Na półkach: , , , , , ,

Tom lekkich fraszek, najczęściej dwuwierszy, o kpiącej, ironicznej wymowie. Często bardziej wyrazistej, dzięki nadanemu im tytułowi.
Utwory są króciutkie, rymowane, łatwo zapadają w pamięć. Zdają się być rodzajem skondensowanej wypowiedzi. Świetne pasuje do gazet (kto je jeszcze dziś czyta?),jako komentarz do aktualnych wydarzeń. niekoniecznie politycznych, na szczęście. Ta zaleta jest z kolei wadą, przy czytaniu „Piórek” w całości, po kolei. Jednorodna struktura i styl zaczynają w pewnym momencie nużyć czytelnika.
Na szczęście całość jest podzielona na rozdziały tematyczne i można sobie wybierając rozdział przeczytać kilka stron, lub otworzyć książkę na chybił – trafił. Wtedy owe sztaudyngerowskie piórka dłużej krążą w umyśle czytelnika. Wszak piękne są właśnie one, pojedyncze, a nie jako „pierze”.
Książka przeczytana w ramach marcowego wyzwania – tomik poezji.

Rubaszne 144 strony, bystre, frywolne fraszki, aż do przesytu.

Rubaszne 144 strony, bystre, frywolne fraszki, aż do przesytu.

Niechaj opinią będzie jedna z fraszek:
"Miły czytelniku, upraszam cię wielce
Nie pij fraszek haustem - sącz je po kropelce."

Niechaj opinią będzie jedna z fraszek:
"Miły czytelniku, upraszam cię wielce
Nie pij fraszek haustem - sącz je po kropelce."

Na tutejszej stronie jest błąd dotyczący roku wydania edycji ISBN 83-08-00344-3. To jest książka z roku 1980, a nie 1985 (okładka z sylwetką w kapeluszu z piórkiem na tle nieba).

Przyjemne i lekkie w odbiorze fraszki. Niektóre lepsze, inne gorsze, lecz ostatecznie, czytając, bardzo dobrze się bawiłam. Czytało się szybko, lecz momentami miałam wrażenie,że większość tekstów traktuje o tym samym i kolejne fraszki nie przynoszą niczego nowego.

Czysta radość, śmiech przez łzy, gorycz przez śmiech, gry słowne, trafne i dowcipne obserwacje życia, ludzkiej natury, związków damsko-męskich. Przewyborna lektura. Niestety koszmarna okładka...

Warto przeczytać - dla relaksu, śmiechu, zadumy.
Czasem cytujemy autora, nawet o tym nie wiedząc, bo tak mocno wpisały się niektóre miniaturki w naszą świadomość.

Warunek
Chcesz być szczery?
A masz wariackie papiery?!

Oczywiście nie wszystko zachwyca, ale takie to prawo literatury.

Warto przeczytać - dla relaksu, śmiechu, zadumy.

Warunek
Chcesz być szczery?
A masz wariackie papiery?!

Oczywiście nie wszystko zachwyca, ale takie to prawo literatury.

Ciekawe, że w jednym wersie, albo dwóch, można zawrzeć i trafność spostrzeżeń, i mądrość życiową i humor i wspaniałą puentę. Kupiłam ten zbiór fraszek na pchlim targu za dwa złote. Takie cacuszka za dwa złote. Życiowa mądrość dostępna za dwa złote. To jednocześnie pocieszające i smutne. Biorąc do ręki ten tomik byłam pewna, że nie spotkałam się nigdy wcześniej z utworami autora. Ale teraz już wiem, że byłam w błędzie. Wszyscyśmy się z nim spotkali. Mur beton! Polecam, bo warto się przynajmniej raz dziennie uśmiechnąć. Cacuszka. Prawdziwe cudeńka.

Nawet nieźle się czyta, ale autor jest wtórny, a jego próby poruszenia głębszych tematów to straszna nuda.

• Poezja
  • Moja biblioteczka