Ślepa trwoga

Okładka książki Ślepa trwoga Hilary Norman
Okładka książki Ślepa trwoga
Hilary Norman Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Diament kryminał, sensacja, thriller
Diament
Blind Fear
Prószyński i S-ka
2000-01-01
2000-01-01
Kinga Dobrowolska
sensacja krymiminał thriller

Książke czytałem na 2 razy, do około połowy przysypiałem co 15 stronę i odłożyłem książke przy ok 160. O dziwo resztę machnąłem na 1 raz, mimo że strasznie opornie przerzucało mi się strony.
Raczej średnia:)

Raczej średnia:)

Wedrzeć się w duszę psychopaty ;-) żarcik. Wejść w umysł psychopaty. Sama przyjemność…

Tak miała się zaczynać moja opinia na temat pierwszej, jaką przeczytałem, powieści Hilary Norman. Ale będzie się zaczynać tak:
Jak należy postąpić żeby zepsuć przyzwoitą powieść, jak „zarżnąć” ciekawy pomysł i zniweczyć spory kawałek dobrze wykonanej pracy? Kto wie? Autorka tej powieści. Przyznam, że nie zapoznałem się wcześniej z opiniami na LC, błąd.

Powieść zaczyna się sensacyjnie. Jak to wyraziła jedna z czytelniczek „ziarno ciekawości zostało zasiane”. Potem mamy do czynienia z interesującym wątkiem obyczajowym. I głównym tematem, który mnie interesuje, mianowicie jeden z bohaterów jest niewidomy. Rzeźbiarz, co jest ważne w powieści. Główna zaś postać historii jest treserką psów szkolonych do pomocy dla osób niewidzących. Czytam. Zagłębiam się. Powieść z obyczajowego wątku przechodzi, gładko, bo warsztacik Hilary ma spory, w… romans. A przecież wiadomo, jak romans dla facetów, tych prawdziwych, to tylko pióra Remarque ;-) Myślę więc, odłożyć? Ale co tam, nikt się nie dowie, że czytam romans. No może pani bibliotekarka, jak będę pozycję zwracał, ale powiem że mojej dziewczynie/kochance/chłopakowi siem podobało ;-) jakoś wybrnę.
I ta część książki to mistrzostwo. Hilary opowiada, roztacza wątki i maluje kolorowe obrazy życia postaci, również tych niewidomych, na poważnie, trochę nudzi, ciut nuży, wycisza… przyczaja się! Ale ja o tym nie wiem, daję się robić w tzw. bambuko. Do momentu gdy dostaję obuchem w łeb. Psychopaci są wśród nas. I to jacy. Interesujący!

Do czasu… przez jakieś półtorej strony…

To jest koniec tego dobrego. Bo Hilary albo nie chce skorzystać z pomocy tzw. ekspertów, albo może i korzysta, ale i tak stwierdza, że wszystko zrobi jak uważa, w końcu to jej powieść, może ją „zarżnąć”.
1. o ile wątek o ślepocie w części obyczajowo-romansowej jest solidnie nakreślony, o tyle w części sensacyjnej zaczynają się błędy, na potrzeby akcji, nazywam to „syndromem hollywoodzkim”. Nagle ślepiec zupełnie przestaje „widzieć”. A zdanie – „jest ślepy jak kret” dopełnia czarę goryczy. Pani pisarko, a może wg pani nietoperz też jest ślepy?
2. o psychice psychopaty pisarka nie ma pojęcia, to akurat do wybaczenia. Bo kto ma? Wszystko to domysły, teorie, przypuszczenia. Dotyczy to również tak „magicznego” działu medycyny jakim jest psychiatria ;-P. Ale błąd pisarki polega na tym, że w chwili zagrożenia psychopata traci panowanie nad sobą, za to ofiary wręcz odwrotnie, są racjonalne i spokojne, i dodatkowo te literacko praworządne dialogi. W książce jest tylko jeden „Angol”, oni potrafią, zawsze ;-),ale reszta to Amerykanie, ci się nie bawią w ą-ę. Zresztą z ostrzem przystawionym do tętnicy szyjnej, puszczają nerwy i czasem też zwieracze, naprawdę ;-)
3. pisarka z tzw. bójek widziała tylko propozycje chińskiej kinematografii „zwinnym kopniakiem posłał (nóż) pod stojący pod ścianą stolik”. Zwinnym? A może do tego eleganckim? No tak pisarka też jest Angielką.
4. i jeszcze owczarek niemiecki, szkolony. Koniec błazeństw. Pies, jego osobowość, psychika, to zbyt ważne tematy. Umiar jest ważny, ja go mam, autorka tej powieści, nie.

Ale tak można jeszcze i jeszcze. Widać więc, że ja się bawiłem doskonale w czasie czytania drugiej połowy powieści Hilary Norman, no a chyba o to właśnie chodzi! Więc polecam, jak najbardziej, wnikliwym pragmatykom z zacięciem do analizy. Świetna rozrywka.

Książkę tę rozpoczyna jakiś dziwny enigmatyczny '' kadr '' , coś jak rozważania włamywacza który zostaje uwięziony w płonącym mieszkaniu i stwierdza że '' Książę na pewno nie będzie zadowolony ''. Ziarno ciekawości zostało więc zasiane . Ale to tyle na ten temat , bo ów '' książę '' , a nawet nie on sam , a raczej następna wzmianka o nim pojawia się dopiero około połowy książki , a co przed ? Przed , przyglądamy się pewnej treserce psów do '' zadań specjalnych '' , czyli na przykład jako przewodników dla niewidomych . Owa pani zostaje zaproszona do Stanów aby wytresować psa przewodnika dla światowej sławy niewidomego rzeźbiarza . Następnie przez pół książki mamy ochy , achy i wzdychania , bo oczywiście wiadomo że ta dwójka się w sobie zakocha . Książkę oceniłam jako przeciętną , z racji dobrego pomysłu . Natomiast wykonanie nudne , nudne i jeszcze raz nudne i w mojej ocenie zasługuje na jeszcze niższą notę . To co autorka rozwlekła do niemożliwości i do granic cierpliwości (mojej na pewno) można by było skrócić co najmniej o połowę . Te same po sto razy przemyślenia Joanny wprawiały mnie w stan katalepsji , jakiegoś stuporu z którego z trudnością wypełzałam kiedy akcja raczyła się w końcu ruszyć do przodu . W fabułę zostały też wplecione niektóre zdarzenia według mnie nie wiadomo po co . Wplecione i porzucone niewyjaśnione . Na przykład dziwne sny przyjaciółki Joanny na jej temat . Z pewnością przeczytam coś jeszcze pani Norman , bo po jednej przeczytanej powieści nie ośmielam się oceniać całej twórczości pisarki , ale mam nadzieję że '' Ślepa trwoga '' nie jest jej najlepszym dokonaniem .

Joanna ma bardzo ciekawa prace. Tresuje psy dla osob niewidomych. Pewnego dnia dostaje zlecenie od slawnego rzezbiarza ktory jest niewidomy i chcialby dobrego psa. Trenuje dla niego madra suczke Sophie ktora bardzo przypadnie mu do gustu i polubia sie. Kiedy Joanna pozna blizej Jacka na swiatlo dzienne wyjda pewne brudne sprawy o ktorych nie wiedzial a dotycza osob ktorym ufal. Ksiazka jest bardzo dobra i trzyma w napieciu do konca.

Jest akcja, jest sensacja, wątek kryminalny. Dość ciekawy thriller.

Jest akcja, jest sensacja, wątek kryminalny. Dość ciekawy thriller.

Chociaż nie lubię thrillerów o kościach, preparowaniu ciał - w domyśle - o psychopatycznych kolekcjonerach śmierci, zaczęłam tę książkę czytać nawet z pewnym zainteresowaniem. Mimo, że od początku wiadomo było kto będzie sprawcą. Pod koniec już tylko z pewną złośliwością obserwowałam, jak autorka próbuje się wyplątać z tej fabuły, a ostatnie rozdziały to po prostu mistrzostwo świata w biciu piany. Nie polecam. Najwyraźniej pisać każdy może, ale dlaczego tłumaczą to na tyle języków?

Kolejna ksiazka Hillary Norman, ktora trzyma w napięciu do samego konca, wszystko wskazuje na jednego oprawce, tymczasem nikt nie wpadnie na to kto jest zamieszany w serie morderstw.....

Z początku wydawała się nudna, potem akcja nabrała tempa i do końca trzymała w napięciu. Polecam autorkę jeśli lubicie sensację.

Początek nieco nudnawy ale po połowie akcja nabiera tępa, czyta się jednym tchem.

• Literatura brytyjska
  • Z biblioteki miejskiej
  • FORMA: Powieści
  • 2007
  • ☀️ Rok 2016

Dodaj cytat z książki Ślepa trwoga