Rzeczy, które nieśli

Okładka książki Rzeczy, które nieśli Tim O'Brien
Okładka książki Rzeczy, które nieśli
Tim O'Brien Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Biblioteczka Konesera literatura piękna
Biblioteczka Konesera
2009-10-13
Krzysztof Schreyer
literatura amerykańska wojna Wietnam
Inne

Kolejna z książek z zestawienia 100 książek, które warto przeczytać wg. Amazona.

Aby przeczytać tę książkę, można powiedzieć, że przemierzyłam góry i lasy... Ale to nic w porównaniu jaką drogę musieli przejść żołnierze Kompanii Alfa, zarówno tę fizyczną jak i emocjonalną.
Zbiór opowiadań Tima O'Briena traktujących o wojnie w Wietnamie to nie jest z pewnością lekka pozycja. W książce nie brakuje dosadnych opisów. Kto czytał, ten wie, o które chodzi...
Pomimo, że bohaterowie opowiadań próbowali obrócić śmierć w żart, aby nie zwariować na polu walki to ukazuje jak ciężko było im się odnaleźć w tej sytuacji. Wojna zdecydowanie zmienia ludzi i popycha do różnych zachowań, których z dużym prawdopodobieństwem nie dokonaliby w normalnych warunkach.

Kilka opowiadań zapamiętam na długo np. "Na Deszczowej Rzece", "Na polu" czy "Życie umarłych".

Się chyba nie znam. Niby książka o Wietnamie (i tym się skusiłem),a Wietnamu to tu mniej niż u A Donga. Równie dobrze akcja mogłaby dziać się w jakiejś wiosce na Podlasiu. Zupełnie nie czuję tego patosu, cierpienia i tragedii opowiadającego. Spodziewałem się historii wojennych, a wyszły jakieś rzewne smęty.
Jak ktoś lubi węgierskie firmy nieme z lat pięćdziesiątych i podnosi paluszek przy piciu herbaty, to książka w sam raz dla niego/niej. Reszta zdecydowanie powinna czytać coś innego

Jak ktoś lubi węgierskie firmy nieme z lat pięćdziesiątych i...

Super. Polecam

Super. Polecam

Okropnie się czuję, pisząc, że byłoby lepiej, gdyby pewnych fragmentów nie było. To jest tak osobista książka, że wiem, że właśnie tak miało być i te fragmenty też tam miały być. Muszą tam być. Ale właśnie te fragmenty (których jest zresztą niewiele) osłabiają ogólny odbiór całości, tych innych fragmentów, które są strasznie, okropnie mocne, bolesne, i wszystko inne. O takich rzeczach nie mówi się, że się podobały czy nie, ale wolałabym przeczytać Rzeczy które, nieśli przed Depeszami Michaela Herra, chociaż wiem, że to zupełnie inne książki i że chyba dobrze zrobiłam tak, jak zrobiłam.

Przeczytałem dopiero teraz. Pewnie dużo za późno. I jestem trochę rozczarowany, w porównaniu do "W pogoni za Cacciatem" chaotyczna i jakby trochę pisana na siłę. Ale rozumiem, a przynajmniej tak mi się wydaje, autora i jego opisywanych towarzyszy. Mimo upływu czasu, warto przeczytać.
Ps; (tak sobie myślę, ze takie książki są zawsze aktualne)

Ps; (tak sobie myślę, ze takie książki są zawsze aktualne)

arcydzieło. niezwykła sprawność literacka, niezwykłe obserwacje, pochłaniajaca książka
„Jeśli pod koniec wojennej historii czujesz uniesienie, jeśli czujesz, że jakiś mały strzęp czegoś moralnie wzniosłego został uratowany spośród odpadków, padłeś ofiarą bardzo starego, strasznego kłamstwa".

Pozycję tą odkryłem przez przypadek, dzięki pewnej znajomej z naszego portalu lubimyczytać.pl, która zamieściła na swoim blogu zestawienie 100 najlepszych książek z listy amerykańskich lektur szkolnych - do zapoznania których zachęcam.

Już sama tematyka zachęciła mnie do sięgnięcia po tą pozycję. Nie przypuszczałem nawet, iż będzie to ciężka podróż przez wewnętrzny świat bohaterów, jakimi byli żołnierze amerykańscy walczący w Wietnamie.

Pozycja naprawdę mocna, nie pozastawiająca złudzeń, że wojna jest tak naprawdę pasmem samych nieszczęść i niekończącego się cierpienia, zarówno ofiar, jak i oprawców.

Ale ten wewnętrzny świat żyje swoim życiem, nie dając się jednoznacznie zdefiniować, nazwać - uciekając od schematów, ponieważ każdy z bohaterów próbuje na swój sposób uciec od otaczającej go rzeczywistości.

Nie polecam książki osobom bardzo wrażliwym, ponieważ niektóre opisy sytuacji, w których znaleźli się bohaterowie są makabryczne, odrzucające.

9/10 z mojej strony nie jest oceną na wyrost, tak wciągającej i oryginalnej pozycji nie sposób nie docenić. Na najwyższe uznanie jednak zasługuje kunszt pisarza, który przez wykreowanie świata wojny, w której sam wziął udział przenosi nas w jej najmroczniejsze zakątki.

Ocena wersji oryginalnej.

Ocena wersji oryginalnej.

Mam dosyć Wietnamu. Ilość książek i filmów o tematyce Wietnamu zamuliła mnie kompletnie. Jasnym jest, że dla Amerykanów jest to tak ważny okres w historii, że wspominania o nim nigdy nie jest za dużo. Podobnie dla mnie nigdy nie ma za dużo książek i filmów odnośnie II Wojny Światowej w odniesieniu do naszego kraju. Rozumiem doskonale. Ale nie chcę już czytać, słuchać i patrzeć na Wietnam. Mam przesyt.

moja ulubiona

moja ulubiona