Rzeczy, które nieśli

Tim O'Brien Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Biblioteczka Konesera literatura piękna
The things they carried
Krzysztof Schreyer
Biblioteczka Konesera
literatura amerykańska wojna Wietnam
Inne

arcydzieło. niezwykła sprawność literacka, niezwykłe obserwacje, pochłaniajaca książka
„Jeśli pod koniec wojennej historii czujesz uniesienie, jeśli czujesz, że jakiś mały strzęp czegoś moralnie wzniosłego został uratowany spośród odpadków, padłeś ofiarą bardzo starego, strasznego kłamstwa".

Pozycję tą odkryłem przez przypadek, dzięki pewnej znajomej z naszego portalu lubimyczytać.pl, która zamieściła na swoim blogu zestawienie 100 najlepszych książek z listy amerykańskich lektur szkolnych - do zapoznania których zachęcam.

Już sama tematyka zachęciła mnie do sięgnięcia po tą pozycję. Nie przypuszczałem nawet, iż będzie to ciężka podróż przez wewnętrzny świat...

Mam dosyć Wietnamu. Ilość książek i filmów o tematyce Wietnamu zamuliła mnie kompletnie. Jasnym jest, że dla Amerykanów jest to tak ważny okres w historii, że wspominania o nim nigdy nie jest za dużo. Podobnie dla mnie nigdy nie ma za dużo książek i filmów odnośnie II Wojny Światowej w odniesieniu do naszego kraju. Rozumiem doskonale. Ale nie chcę już czytać, słuchać i...

moja ulubiona

Cytaty:
1."Cała rzecz z pamiętaniem polega na tym, że nie możesz zapomnieć".
2. "Przeżyłem. Ale nie jest to szczęśliwe zakończenie. Byłem tchórzem. Poszedłem na wojnę".
3. "Wojna jest piekłem, ale nie jest to ani w połowie prawdą, bo wojna jest także tajemnicą i przerażeniem, odwagą i odkryciem, żalemi rozpaczą, tęsknotą i miłością. Wojna jest wstrętna; wojna jest ucieszna....

Całą noc czytałam. Opowieść o silnych mężczyznach, którzy są w stanie oddać życie, za swoich braci. Ale opowiada ona również o tym jak żołnierze są po wojnie potraktowani. Jak bardzo potrzebują pomocy i jak bardzo jej nie dostają.

Dyskusje

• Literatura amerykańska