William Faulkner Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Nike literatura piękna
8307020131
Ewa Życieńska
Nike
Intruz

Faulkner kolejny raz zabiera nas do swego ulubionego Yoknapatawpha. Tym razem fundując nam przy okazji całkiem efektowną powieść kryminalną. Prowadzenie śledztwa w latach trzydziestych dwudziestego wieku w Tennessee czy Missisipi-stanach gdzie konflikty rasowe były i są ogromne, budzi u współczesnego Europejczyka zdziwienie i niedowierzanie. Świetny język i doskonała...

Ostatnie słowa książki brzmią nie "No i kwita", ale "Na kwit". Zresztą uważam ostatnią scenę tej powieści za jedną z najbardziej zapadających w pamięć.
Jedna jeszcze uwaga: w wydaniu z lat 90. - też w serii Nike - jest błąd w druku. Otóż kiedy Gowrie znajduje Vinsona w kurzawce, to mówi tutaj "Stoję za nim", co jest bez sensu. W pierwszym wydaniu mówi "Stoję na nim" -...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przewidywalna historia, kilka dobrych momentów, niemożliwa grafomania. Jedyna przyjemność z czytania to ponura satysfakcja z dobrnięcia do końca. "Światłość w sierpniu" lepsza w każdym aspekcie. Polecam masochistom.

Na półkach: , , , ,

Ciężko było się wgryźć. Niesamowitej długości, zajmujące czasem nawet dwie strony, wielowątkowe, złożone zdania, zdecydowanie nie ułatwiały czytania. Wielokrotnie wracałam jedną stronę w tył, po zagubieniu sensu. Kiedy jednak już udało się wgryźć i złapać rytm tego przedziwnego teksu, nie mogłam się oderwać!

Moje pierwsze spotkanie ze stylem Faulknera skończyło się jednym zdaniem - " tego jeszcze nie widziałem". Każdy kto czytał ten wie - unikatowe metafory, rozbudowane, długie zdania które przy każdym słowie coraz bardziej wnikają w "sedno sprawy" i ma się takie niepokojące wrażenie, że zgłębia się coś co powinno zostać nieporuszone. Już nie wspomnę o opisach które często...

Nie wiem czy ta nota nie jest zbyt wysoka i tak bywa ale książka mnie nie oczarowała wręcz przeciwnie niby kryminał ale w rzeczywistości opisy filozoficzne i ciężkie czytanie. Problem wojny południe -północ oraz rasizm tyle z tego zrozumiałam ale w taki sposób napisany że odechciewa się :((
Zakończenie też takie nierozstrzygnięte tak jakby zło zwyciężyło.

Fabuła prosta, nieskomplikowana, można by powiedzieć banalna, natomiast sam tekst, a w zasadzie tłumaczenie dość ciężkie.

Dyskusje

• Literatura amerykańska