Miłość i śmierć na Long Island

Okładka książki Miłość i śmierć na Long Island Gilbert Adair
Okładka książki Miłość i śmierć na Long Island
Gilbert Adair Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Biblioteczka Konesera literatura piękna
Biblioteczka Konesera
Love and Death on Long Island
Prószyński i S-ka
1999-01-01
1999-01-01
Andrzej Stodulski
Miłość śmierć Long Island

Okładka książki The Penguin Book of Oulipo: Queneau, Perec, Calvino and the Adventure of Form Gilbert Adair, Michèle Audin, Richard Beard, Valérie Beaudouin, Marcel Bénabou, Christian Bök, Jorge Luis Borges, Joe Brainard, Christine Brooke-Rose, Lee Ann Brown, Italo Calvino, François Caradec, Jacques Carelman, Lewis Carroll, Inger Cristensen, Robert Desnos, Frédéric Forte, Thieri Foulc, Paul Fournel, Aline Gagnaire, Anne Garréta, Michelle Grangaud, Paul Griffiths, Lyn Hejinian, George Herbert, Homer, Alfred Jarry, Tom Jenks, Jacques Jouet, François Le Lionnais, Hervé Le Tellier, Étienne Lécroart, Édouard Levé, Richard Long, Lukrecjusz, Jackson Mac Low, Matt Madden, Harry Mathews, Bernadette Mayer, Michèle Métail, Christopher Middleton, Ian Monk, Philippe Mouchès, Harryette Mullen, M. NourbeSe Philip, Alice Oswald, Jeremy Over, Oskar Pastior, Georges Perec, Raymond Queneau, François Rabelais, Dan Rhodes, Lily Robert-Foley, Jacques Roubaud, Raymond Roussel, Olivier Salon, Christopher Smart, Juliana Spahr, Jonathan Swift, Philip Terry, Stefan Themerson, René Van Valckenborch, Henry Vassall-Fox, Hugo Vernier, Yin Zhongkan
The Penguin Bo... Gilbert Adair, Mich...

Mam spory mętlik w głowie, gdy próbuję myśleć o tej książce, ale gdybym miał z tego chaosu wynieść klarowne intencje, jakimi kierował się autor podczas jej pisania, to wskazałbym chęć ukazania przewrotności losu i tajemnicy, za której kotarą czają się w ludzkiej psychice rzeczy nie do przejrzenia przez nas samych. Każdy człowiek skrywa w końcu w sobie skłonności i pragnienia, o które nigdy by się nie podejrzewał. I tak właśnie jest z głównym bohaterem książki – brytyjskim pisarzem – odkrywającym przez pewien zbieg okoliczności w sobie naturę, do której zdawał się przez wzgląd na poczucie wyższości moralnej/intelektualnej przejawiać wcześniej pogardę. Staje się tym samym człowiekiem o żałośnie mdłych i wstydliwych preferencjach – jak sam to zresztą ujął w stosunku do swoich kolegów po fachu: Oscara Wilde'a oraz Andre Gide'a. 'Członkiem neohellenistycznego kultu'. Przychodzi mi sądzić, że przytoczenie tych dwóch panów właściwie samo w sobie wiele mówi o profilu tego tekstu. Dużo więcej niż choćbym ujawnił pewne sprawy wprost. Ogólnie to spodobało mi się. Jest coś takiego w tej powieści o rodzącej się fascynacji, przechodzącej z biegiem czasu w coraz to większą obsesję, że ma się po prostu nieodpartą ochotę wniknąć w tę żywo przeprowadzoną analizę psychologiczną. Umysł szaleńca a uściślając mechanizmy w nim zachodzące to wprawdzie najlepsze, co ma ona do zaoferowania; choć oczywiście niejedyne. Przemiana, jakiej doświadcza protagonista, poprzez przekraczanie kolejnych własnych granic dotyczy w zasadzie każdej płaszczyzny jego życia, wpływając na charakter, zachowanie, a nawet samą twórczość pisarską. Kto by pomyślał, że pomylenie kinowych seansów przyniesie coś podobnego? Wraz z refleksją, że jego życie pełne goryczy za sprawą tego małego daru od życia nabrało koniec końców rumieńców, całość nabiera przedziwnego kolorytu. A co więcej: ostatecznie bardzo przeze mnie rozumianego. Aż sam chciałbym wpaść w obłęd dla tej chwilowej lekkości i spokoju ducha, jaką może dać w umyśle nieodparta twarz drugiego człowieka. Warto chyba przy tym zaznaczyć, że główny bohater mimo wszystko nie traci esencji swojego jestestwa, także dostrzegamy w nim jego ja nawet po przemianie, co dodaje jej wiarygodności; zachodzi jakiś logiczny ciąg. Gilbert Adair poradził sobie naprawdę genialnie z tematem. Przemiłym doświadczeniem było doznanie jego poważnej, ale i zarazem zabawnej prozy u schyłku tego roku, autor bowiem podszedł do tematu z potrzebnym do tego dystansem podyktowanym częściowo ukierunkowaniem uczuć narratora o młodzieńczym wyrazie. Było miejsce zarówno na filozofowanie, jak i ludzkie odruchy pokierowane miłością czy też pożądaniem widzianym wyraźnie wśród ludzi. Po prostu doskonale wyważona dwoistość. Przyznawszy, brakowało mi takiej dawki uśmiechu przy lekturze od dawien dawna. Nie przypuszczałem nawet, że tutaj ją otrzymam. Stąd też nie mogłem jej nie polubić. Cóż, jako że nie mam nic więcej do dodania, to pozostaje mi jedynie szczerze polecić.

Głównym tematem tej książki jest pogłębiająca się obsesja, której kolejne etapy zostały opisane bardzo wnikliwie. Moim zdaniem sama fabuła jest dość obrzydliwa, ale została przedstawiona tak pięknie, że nie sposób nie zachwycić się nad kunsztem pisarskim Gilberta Adaira.

Nie są to "Marzyciele", ale nadal jest ciekawie, głównie ze względu na precyzyjny, niezwykle szczegółowy i odmalowany w najmniejszych detalach opis tego, jak zmienia się mentalność, sposób postrzegania bohatera, wreszcie jego osobowość, kiedy zakochuje się w zobaczonym na ekranie aktorze.

Trochę Nabokov, trochę nowela, trochę psychologii i spojrzenia do umysłu starszego mężczyzny w którym potęguje się namiętność do chłopca ujrzanego na ekranie. Naprawdę wciąga i czyta się jednym tchem.

• LGBT
  • LGBT
  • Pozycje WSZYSTKIE w biblioteczce
  • Pozycje odemnie już w biblioteczce

Gilbert Adair Miłość i śmierć na Long Island Zobacz więcej
Gilbert Adair Miłość i śmierć na Long Island Zobacz więcej