Erika Steinbach. Piękna czy bestia?

Okładka książki Erika Steinbach. Piękna czy bestia? Filip Gańczak
Okładka książki Erika Steinbach. Piękna czy bestia?
Filip Gańczak Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska reportaż
reportaż
Ringier Axel Springer Polska
2008-02-25
2008-02-25
978-83-7558-250-5
historia Polski wypędzeni stosunki polsko-niemieckie

Krótka lekcja historii
Erica Steinbach- niemiecka polityk, znana głównie z aktywnego udziału w dokumentowaniu wysiedleń Niemców z Europy Środkowej i Wschodniej. Jej osoba budzi wiele kontrowersji w Polsce,szczególnie ze względu na jej opinie dotyczące wysiedleń na naszym terytorium. Stała się ona bohaterką tekstu Filipa Gańczaka sygnowaną pod serią Pod lupą Newsweek Polska. Tekst ten podzielony na 11 rozdziałów opowiada o pani polityk jej drodze i kwestiach politycznych. Tekst godny przejrzenia.

Krótka lekcja historii

Rzetelnie i obiektywnie napisana książka, w której autor analizuje nie tylko życie, karierę polityczną i poglądy Eriki Steinbach, ale również skupia się na problemie martyrologii różnych narodów Europy.

Chociaż jest to publicystyka, czyta się ją jednym tchem - jak najlepszą powieść. Wszystko dzięki lekkiemu pióru autora oraz wielu historycznym ciekawostkom, przywoływanym dokumentom...

To właśnie doskonale udokumentowane tezy i fakty sprawiają, że książka zasługuje na wysoką ocenę. F. Gańczak pokazuje różne punkty widzenia, stara się zrozumieć motywy postępowania pani Steinbach, nie usprawiedliwia jej jednak, ani nie krytykuje, pokazując każdą stronę medalu.

Dużo miejsca autor poświęcił stosunkowi znanych Niemców i Polaków do kwestii wypędzeń i poglądów szefowej Związku Wypędzonych. Poznajemy m.in. zdanie Helgi Hirsch, Guntera Grassa, Władysława Bartoszewskiego, Bronisława Geremka, Zbigniewa Religi, Kazimierza Kutza...

Osobny, ale także bardzo ważny temat zajmuje w książce kwestia stosunków polsko-niemieckich na przestrzeni wieków. Autor pokazuje, że często Polacy i Niemcy żyli obok siebie zgodnie, dopóki nie skonfliktowały ich chore ideologie i historia.
Właśnie z tego względu mam do tej książki osobisty stosunek - mieszkam na tzw. Ziemiach Odzyskanych. To pogranicze, na którym po drugiej wojnie światowej wymieszały się różne kultury i narodowości. Tę różnorodność odczuwa się do dziś, wciąż pokutują tu stereotypy, ale także odbywa się dialog między dawnymi i obecnymi mieszkańcami.
Miałam okazję poznać osobiście kilkunastu przedwojennych mieszkańców mojego miasta i okolic. Ich wspomnienia z końca wojny, gdy nagle musieli opuścić swoje domy, padając często ofiarami przemocy ze strony idących na Berlin sowietów, sprawiły, że staram się patrzeć na problem wypędzeń z dystansem i obiektywizmem.

Dlatego właśnie tak bardzo doceniam w książce F. Gańczaka umiejętność spojrzenia na wielką historię przez pryzmat zwykłego człowieka - i ofiary, i kata.

Polecam tę książkę każdemu, kto szuka odpowiedzi na trudne i bolesne pytania o przeszłość i jej związki z teraźniejszością.

• Pożyczone
  • Nie-komiks
  • Polityka
  • II wojna światowa
  • Literatura faktu
  • Historia Polski i okolic
  • Domowa biblioteka

Dodaj cytat z książki Erika Steinbach. Piękna czy bestia?