rozwińzwiń

Erika Steinbach. Piękna czy bestia?

Okładka książki Erika Steinbach. Piękna czy bestia? Filip Gańczak
Okładka książki Erika Steinbach. Piękna czy bestia?
Filip Gańczak Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska reportaż
152 str. 2 godz. 32 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Ringier Axel Springer Polska
Data wydania:
2008-02-25
Data 1. wyd. pol.:
2008-02-25
Liczba stron:
152
Czas czytania
2 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7558-250-5
Tagi:
historia Polski wypędzeni stosunki polsko-niemieckie
Średnia ocen

5,7 5,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,7 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
421
254

Na półkach: ,

Krótka lekcja historii
Erica Steinbach- niemiecka polityk, znana głównie z aktywnego udziału w dokumentowaniu wysiedleń Niemców z Europy Środkowej i Wschodniej. Jej osoba budzi wiele kontrowersji w Polsce,szczególnie ze względu na jej opinie dotyczące wysiedleń na naszym terytorium. Stała się ona bohaterką tekstu Filipa Gańczaka sygnowaną pod serią Pod lupą Newsweek Polska. Tekst ten podzielony na 11 rozdziałów opowiada o pani polityk jej drodze i kwestiach politycznych. Tekst godny przejrzenia.

Krótka lekcja historii
Erica Steinbach- niemiecka polityk, znana głównie z aktywnego udziału w dokumentowaniu wysiedleń Niemców z Europy Środkowej i Wschodniej. Jej osoba budzi wiele kontrowersji w Polsce,szczególnie ze względu na jej opinie dotyczące wysiedleń na naszym terytorium. Stała się ona bohaterką tekstu Filipa Gańczaka sygnowaną pod serią Pod lupą Newsweek Polska....

więcej Pokaż mimo to

avatar
4663
3431

Na półkach: , , , , ,

Rzetelnie i obiektywnie napisana książka, w której autor analizuje nie tylko życie, karierę polityczną i poglądy Eriki Steinbach, ale również skupia się na problemie martyrologii różnych narodów Europy.

Chociaż jest to publicystyka, czyta się ją jednym tchem - jak najlepszą powieść. Wszystko dzięki lekkiemu pióru autora oraz wielu historycznym ciekawostkom, przywoływanym dokumentom...

To właśnie doskonale udokumentowane tezy i fakty sprawiają, że książka zasługuje na wysoką ocenę. F. Gańczak pokazuje różne punkty widzenia, stara się zrozumieć motywy postępowania pani Steinbach, nie usprawiedliwia jej jednak, ani nie krytykuje, pokazując każdą stronę medalu.

Dużo miejsca autor poświęcił stosunkowi znanych Niemców i Polaków do kwestii wypędzeń i poglądów szefowej Związku Wypędzonych. Poznajemy m.in. zdanie Helgi Hirsch, Guntera Grassa, Władysława Bartoszewskiego, Bronisława Geremka, Zbigniewa Religi, Kazimierza Kutza...

Osobny, ale także bardzo ważny temat zajmuje w książce kwestia stosunków polsko-niemieckich na przestrzeni wieków. Autor pokazuje, że często Polacy i Niemcy żyli obok siebie zgodnie, dopóki nie skonfliktowały ich chore ideologie i historia.
Właśnie z tego względu mam do tej książki osobisty stosunek - mieszkam na tzw. Ziemiach Odzyskanych. To pogranicze, na którym po drugiej wojnie światowej wymieszały się różne kultury i narodowości. Tę różnorodność odczuwa się do dziś, wciąż pokutują tu stereotypy, ale także odbywa się dialog między dawnymi i obecnymi mieszkańcami.
Miałam okazję poznać osobiście kilkunastu przedwojennych mieszkańców mojego miasta i okolic. Ich wspomnienia z końca wojny, gdy nagle musieli opuścić swoje domy, padając często ofiarami przemocy ze strony idących na Berlin sowietów, sprawiły, że staram się patrzeć na problem wypędzeń z dystansem i obiektywizmem.

Dlatego właśnie tak bardzo doceniam w książce F. Gańczaka umiejętność spojrzenia na wielką historię przez pryzmat zwykłego człowieka - i ofiary, i kata.

Polecam tę książkę każdemu, kto szuka odpowiedzi na trudne i bolesne pytania o przeszłość i jej związki z teraźniejszością.

Rzetelnie i obiektywnie napisana książka, w której autor analizuje nie tylko życie, karierę polityczną i poglądy Eriki Steinbach, ale również skupia się na problemie martyrologii różnych narodów Europy.

Chociaż jest to publicystyka, czyta się ją jednym tchem - jak najlepszą powieść. Wszystko dzięki lekkiemu pióru autora oraz wielu historycznym ciekawostkom, przywoływanym...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    13
  • Chcę przeczytać
    10
  • Posiadam
    6
  • Pożyczone
    1
  • Nie-komiks
    1
  • Polityka
    1
  • II wojna światowa
    1
  • Literatura faktu
    1
  • Historia Polski i okolic
    1
  • Domowa biblioteka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Erika Steinbach. Piękna czy bestia?


Podobne książki

Przeczytaj także