Plaga

Okładka książki Plaga Guy N. Smith
Okładka książki Plaga
Guy N. Smith Wydawnictwo: Phantom Press Cykl: Pragnienie [G. N. Smith] (tom 2) Seria: Horror [Phantom Press] horror
horror
Pragnienie [G. N. Smith] (tom 2)
Horror [Phantom Press]
Thirst II: The Plague
Phantom Press
1991-01-01
1991-01-01
Marek Michewicz
Phantom Press - Horror

Okładka książki Widma nad Innsmouth Ramsey Campbell, Adrian Cole, Basil Copper, Neil Gaiman, David Langford, D.F. Lewis, H.P. Lovecraft, Brian Lumley, Brian Mooney, Kim Newman, Nicholas Royle, Guy N. Smith, Michael Marshall Smith, Brian Stableford, David A. Sutton, Peter Tremayne, Jack Yeovil
Widma nad Inns... Ramsey Campbell, Ad...
Okładka książki Sabat. Antologia. Tom 1 Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Łukasz Orbitowski, Łukasz Radecki, Guy N. Smith, Robert Ziębiński
Sabat. Antolog... Wojciech Chmielarz,...
Okładka książki Sabat. Antologia. Tom 2 Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Łukasz Orbitowski, Łukasz Radecki, Guy N. Smith, Robert Ziębiński
Sabat. Antolog... Wojciech Chmielarz,...

Jak to zwykle bywa, kontynuacja napisana nieco na siłę. Jest kilka niezłych pomysłów i w sumie trzyma się to kupy, ale jednak nie porywa specjalnie.

Podczas czytania pierwszej części miałem wrażenie jakby nie napisał tego Smith. Natomiast w tej części mamy całego Smitha czyli brak jakiejkolwiek historii, żerowanie na części pierwszej, brak logiki oraz luźno powiązane sceny. Momentami pewne fakty nie zgadzały się z poprzednią częścią, jakby rzeczywiście pisały je dwie różne osoby. Jedyny plus za brutalność niektórych scen :)

Akcja drugiego "Pragnienia" osadzona jest w małej walijskiej miejscowości Bryn Gawr (prawdodobnie Smith pisze o prawdziwym miasteczku Brynmawr),którą nagły atak zimy odcina od świata - drogi są nieprzejezdne, wyłączony zostaje prąd.

Od czasów apokalipsy spowodowanej zatruciem zbiornika Clearwen minęło pięć lat. Nagle jednak powodowana chemikaliami choroba wybucha w zasypanym śniegiem Bryn Gawr. Kolejne osoby padają jej ofiarą - do znanego już pragnienia i odrażających, ropiejących wrzodów (gross faktor level master) dołącza jeszcze morderczy szał, który opanowuje chorych. Miejscowy rzemieślnik w ataku szału morduje swego syna, banda wyrostków w groteskowej sadomasochistycznej scenie - absurdalnej, jak tylko Guy potrafi - molestuje atrakcyjną nauczycielkę. Szału dostają również zwierzęta - stado kotów atakujące swą (również chorą) właścicielkę oraz terier właściciela lokalnego pubu.

Właśnie pub stanowi centralny punkt akcji - w finale najpierw właściciel usiłuje zgwałcić kucharkę, potem zaś chcący ugasić płonące pragnienie chorzy demolują bar i wywołują pożar. Jak się okazuje - dobrze, gdyż źródłem choroby były zakażone, sprzedawane nielegalnie przez właściciela pubu, pstrągi.

O ile pierwsze "Pragnienie" miało rozmach małego post apo, z ulicami Birmingham zasnutymi dymami pożarów i walczącymi bandami, o tyle kontynuacja wraca do ulubionych przez Smitha wiejsko - małomiasteczkowych klimatów. Guy kreuje ponownie szereg całkiem ciekawie pomyślanych postaci, umiejętnie oddaje klimat angielsko-walijskiej prowincji, jej uprzedzenia i dziwactwa. Pod płaszczykiem eko horroru autor przemyca też nieco własnych przemyśleń na temat zdrowego żywienia, chemii przemysłowej i konserwantów.

Jak jednak często u Smitha bywa - gorzej jest z rozsądną fabułą. Czytelnik dostaje szereg luźno powiązanych scen - nieco klasycznej pulpowej makabry i ohydy. Tym razem Smith nieco odpuścił seks, koncentrując się na opisach obrzydliwości (choć wątek imprezy sado maso u nauczycielki jest najzabawniejszym momentem powieści - jedynym, co po niej zostanie w pamięci na dłużej) Kruchutki wątek miłosny policjanta i nauczycielki, jest tak skromny, że niewart uwagi.

Generalnie - średniej klasy kontynuacja dobrego eko horroru.

Część druga słabsza od jedynki. W dodatku autor pisze tak, jakby zapomniał o czym był tom pierwszy. Wspomina o toksycznym paliwie, a nie Weedspray, a akcja dzieje się w całkiem innym mieście.
Cała fabuła to w zasadzie opisy kolejnych zgonów, gwałtów i morderstw.

Cała fabuła to w zasadzie opisy kolejnych zgonów, gwałtów i morderstw.

Korekta została spartaczona (chmara literówek). Akcja przewidywalna, jednak dobrze się czytało. Wolę pierwszą część. Już wiem, jaką książkę mi przypominała ta seria - "Dżuma"! Następną książką, którą wyciągnęłam do przeczytania jest "Plaga" Mastertona. Przypadek?

czytałam tę książkę chyba z 1000 razy!!!!!!!!!!!!!!!!!!! szalenie spodobał mi się miłosny wątek między policjantem Tonym a nauczycielką Sonią...to było piękne!!!! zaś co do Edny Lupoff to było mi żal tej zgorzkniałej kociej mamuśki(bo inaczej nie można jej określić!)i tak ogólnie reasumując książka jest super!-akcja obejmuje głównie 2 dni wielkiej śnieżycy a losy wszystkich bohaterów splatają się ze sobą...

• Horror
  • Horror